Strona główna Zdrowie Chirurgia bariatryczna – leczenie operacyjne otyłości

Chirurgia bariatryczna – leczenie operacyjne otyłości

Otyłość

Otyłość jest chorobą przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju innych poważnych i często śmiertelnych chorób, która nie tylko obniżą znacznie jakość życia, ale skrócą je o 8-20 lat. Wraz z otyłością, coraz powszechniejsze stają się choroby towarzyszące nadmiernej masie ciała.

Aktualnie prawie co trzeci mieszkaniec naszej planety posiada nadmiernie zwiększoną masę ciała. Tym samym otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia pierwszą globalną epidemią XXI wieku. Optymalna wartość BMI, która zapewnia najdłuższe życie dla kobiet i mężczyzn waha się między BMI 23-25. W badaniach wykazano, że osoby z BMI >35 mają ponad 20-krotnie większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby z BMI <25.

Otyłość przyczynia się do powstawania chorób naczyniowo – sercowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca.  Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko raka przełyku, trzustki, jelita grubego, piersi i nerek.  Nadmiar masy ciała jest istotnym czynnikiem ryzyka w rozwoju bezdechu sennego i chorób układu oddechowego, stawów i kręgosłupa, zaburzeń przewodu pokarmowego i wątroby oraz problemów psychicznych. Spośród wszystkich problemów ze zdrowiem najczęściej z otyłością wiąże się zespół metaboliczny z insulinoopornością i cukrzycą typu 2.

Tradycyjne metody walki z otyłością, mimo iż teoretycznie stosunkowo proste (dieta i zwiększona aktywność fizyczna), w przypadku zaawansowanej otyłości zawodzą. Leczenie farmakologiczne również nie daje zadowalających efektów.

Współcześnie jedyną trwałą i skuteczną metodą leczenia otyłości jest leczenie operacyjne.  Operacje, których celem jest leczenie otyłości nazywamy operacjami bariatrycznymi lub chirurgia metaboliczną ze względu na ich wpływ na metabolizm po operacji.  Operacje te nie tylko likwidują otyłość, ich celem jest poprawa lub całkowita remisja chorób towarzyszących i tym samym ryzyka zgonu.

Nowoczesna chirurgia bariatryczna to operacje małoinwazyjne, wykonywane w technice laparoskopowej.

Najczęściej zalecaną metodą zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych jest aktualnie tzw. laparoskopowa rękawowa (mankietowa) operacja zmniejszania żołądka. Inne zabiegi to zespolenie żołądkowo – jelitowe Roux-en Y oraz  tzw. mini – gastric bypass. Ze względu na ryzyko powikłań i problemy przy ich usuwaniu nie zaleca się aktualnie  implantacji opasek żołądkowych.

W nowoczesnym Centrum Chirurgii Laparoskopowej 3D i Leczenia Otyłości w szpitalu KCM Clinic w Jeleniej Górze z multimedialnym blokiem operacyjnym, operacje zmniejszania żołądka –  jako w jednym z nielicznych ośrodków bariatrycznych w Europie i na świecie wykonuje się z użyciem najnowszych technologii laparoskopii trójwymiarowej 3D.

kobieta z nadwagą

W KCM Clinic w Jeleniej Górze organizowane są międzynarodowe warsztaty w chirurgii laparoskopowej 3D dla lekarzy i dietetyków, z przekazem na żywo wykonywanych zabiegów. Ponad połowa operowanych pacjentów to pacjenci z zagranicy, gdzie świadomość choroby i potrzeby skutecznej operacji są na dzień dzisiejszy znacznie większe, a dostępność do tych wysokospecjalistycznych operacji ograniczona. Ale i wśród pacjentów polskich rośnie zapotrzebowanie na tego typu operacje.

Doświadczony zespół lekarzy specjalistów, z wieloletnim doświadczeniem w pełnym spektrum zabiegów bariatrycznych, kompleksowa diagnostyka przedoperacyjna, najwyższej klasy sprzęt oraz ścisła współpraca z pacjentem, dietetykiem i psychologiem – to najważniejsze czynniki  zapewniające bezpieczeństwo zabiegu.  Trójwymiarowa laparoskopia (lekarze operują z użyciem okularów 3D) dająca głębię i powiększenie obrazu zwiększa  precyzję zabiegu  minimalizując ryzyko powikłań.

Jako najbardziej istotne kryteria kwalifikujące do zabiegów bariatrycznych uznaje się wartość BMI powyżej 35 przy dodatkowo przynajmniej dwóch objawach zespołu metabolicznego lub wartość  BMI powyżej 40, czyli otyłość występująca samodzielnie.

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90 minut. W przypadku operacji laparoskopowej, po zabiegu chory musi pozostać od jednego do kilka dni w szpitalu, powrót do pełnej aktywności trwa kilka tygodni.

W razie problemów i pytań, zapraszamy do Poradni Bariatrycznej w KCM.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …