Strona główna Porady Czym jest siemię lniane?

Czym jest siemię lniane?

6 czytanie w minutach
0
0
355
zdrowe-siemie-lniane

Siemię lniane – są to nasiona lnu. Siemię lniane jest bardzo popularnym środkiem leczniczym. Nasiona te mają wiele różnych właściwości leczniczych, są jednymi z niewielu nasion, które pozwalają wyleczyć się z wielu rozmaitych chorób. Siemię lniane dzieli się na brązowe i złociste. Złociste siemię jest droższe od brązowego, jednak jest lepsze w smaku i posiada więcej wartości odżywczych. Ponadto, siemię lniane brązowe jest łatwiej dostępne. W odróżnieniu od innych nasion, siemię należy trzymać w lodówce. Powód tego jest taki, że nasiona tej rośliny mają krótką datę spożycia, a gdy siemię się zepsuje, jełczeje i nie nadaje się do spożycia.

Jakie ma właściwości?

Siemię lniane ma najwięcej właściwości dla naszego układu pokarmowego. Dzięki regularnemu spożywaniu siemienia, nasze jelita lepiej wykonują swoją pracę, a także wzmacnia błonę śluzową.

Bardzo ważną zaletą działania siemienia lnianego jest zapobieganie rakowi prostaty. Natomiast, kobiety stosujące siemię lniane nie odczuwają tak mocno objawów przekwitania. Ziarna te wzmagają także płodność, oraz pomagają zachować porządek w układzie hormonalnym.

Dzięki kwasom tłuszczowym, które występują w ziarnach, nasza odporność znacznie wzrasta, jesteśmy także bardziej odporni na jakiekolwiek infekcje czy stany zapalne. Siemię lniane ma także pozytywny wpływ na nasz wygląd. Stosuje się je w kremach, szamponach lub odżywkach włosach. Len ma właściwości nawilżające, więc sprawdza się świetnie w takich przypadkach.

Dla kogo jest wskazane?

Osoby walczące od lat z nadwagą powinny wpisać na stałe siemię lniane do swojej diety jako jeden z najważniejszych składników. Nasiona te pomagają nam schudnąć i zadbać o linię. Wszystko to dzięki temu, że siemię pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Perystaltyka naszych jelit znacznie się poprawia, co za tym idzie, szybciej trawimy pokarmy.

jak-spozywac-siemie-lniane
Siemię lniane to jedna wielka zaleta dla naszego organizmu. Praktycznie nie ma przeciwwskazań to jego spożywania. Według poniższego źródła, siemię lniane ma aż 503 kalorie w 100 gramach – należy zatem nie przedobrzyć w ilości jego spożycia. 392 mg magnezu i aż 1,64 mg tiaminy to świetne źródło zdrowia.

Osoby, których skóra i jej przydatki – czyli włosy i paznokcie, nie wyglądają na zdrowe – powinny sięgną po siemię lniane. Roślina ta ma właściwości odżywcze oraz nawilżające. Przy chorobach czy zakażeniach układu oddechowego, siemię lniane będzie jednym z najlepszych lekarstw. Warto także użyć kremu ze składnikiem z siemienia lnianego, jeżeli nasza skóra uległa poparzeniu.

Siemię lniane w żywności

Zależy o jaką postać nam chodzi. Siemię w nasionach, olej z siemienia lnianego lub siemię lniane mielone można łączyć i używać osobno do czego innego. Odpowiednia dawka siemienia na dzień do nie więcej niż trzy małe łyżeczki. Siemię jest bardzo bogate w błonnik, a zbyt duża jego ilość może doprowadzić nasz organizm do problemów trawiennych. Ponadto, spożywając dawkę siemienia w łyżeczkach, należy pamiętać o zmieleniu nasion. Mielone siemię lniane lepiej wchłaniane jest przez organizm i nie przyjmuje niektórych szkodliwych substancji zawartej w skorupce ziarna. Olej z siemienia jest doskonały jako dressing do sałatek czy potraw. Nie nadaje się od smażenia, więc można go używać wyłącznie jako zdrową polewę.

Ostatnia edycja 18 maja 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady
Komentarze zostały wyłączone.

Przeczytaj również

Dofinansowanie programu in vitro

Dzisiaj podczas IV sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni podjęli decyzję o dofinansowaniu p…