Strona główna Architektura i miejsca Hala Stulecia – Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wrocławia

Hala Stulecia – Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wrocławia

Hala Stulecia nazywana też często Halą Ludową jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji architektonicznych we Wrocławiu i choć jej ciekawa historia sięga aż do 1913 roku, hala przeszła przez lata wiele zmian. Jej konstrukcją można się zachwycać, lub przechodzić obok niej zupełnie obojętnie, ale jedno jest pewne – rola współczesnej Hali Stulecia przerosła bez wątpienia oczekiwania samego projektanta. Skąd jednak pomysł na tego typu konstrukcję, dlaczego akurat we Wrocławiu i jakie znaczenie dla dzisiejszej kultury miasta ma Hala Ludowa?

Wielki projekt niezwykłej kopuły

Hala Stulecia, oryginalnie nazwana Jahrhunderthalle powstała w 1913 roku jako wielkie dzieło Maxa Berga upamiętniające setną rocznicę odezwy Fryderyka Wilhelma III „Do mojego ludu”. Wielu już wtedy sądziło, że budynek taki nie miał prawa powstać, a powody do takiej opinii były jednoznaczne – lekka, ażurowa konstrukcja takiej wielkości nie powinna utrzymać się na własnym ciężarze. A jednak trzyma się, i to do dziś, a sam budynek zadziwia inżynierów z całego świata i wciąż jest jednym z niewielu z tak dużą kopułą, którą uważa się przecież za jeden z trudniejszych elementów architektury. Sam Max Berg uważany był za genialnego, aczkolwiek innowacyjnego i wyprzedzającego swoje czasy architekta, który zasłynął z projektów dużych, nietypowych i niemających szansy powstania w tamtych czasach budynków. Hala Stulecia jest tylko jednym z ciekawszych przykładów jego prac – dużą sławę przyniosły mu też niedokończone ostatecznie projekty wieżowców przy Ratuszu czy gmachu, który miał powstać w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.

Hala Ludowa, czy Hala Stulecia?

O właściwą nazwę dla wrocławskiego zabytku mieszkańcy miasta spierają się od zawsze. Pierwotną nazwą jest oczywiście Hala Stulecia, nadana dla upamiętnienia 100 lat od wydania przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mojego ludu” wzywającej do walki z Napoleonem. Nazwa Hala Ludowa została nadana przez władze polskie w 1945 roku, by odciąć się od niemieckiego nazewnictwa budynku. I choć do dziś nikt oficjalnie nie zmienił tej nazwy z powrotem na Halę Stulecia, nazwę tę wykorzystuje się zarówno w korespondencji, rejestrze zabytków, oficjalnych komunikatach miasta jak i na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Hala Stulecia w kulturze Wrocławia

Hala Stulecia to z architektonicznego punktu widzenia budynek fascynujący, nawet w dzisiejszych czasach, gdzie o cuda architektury nie trudno. I choć jej uroda może nie zachwycać, sam projekt z pewnością zasługuje na uznanie – niektórzy dopatrzyli się tu nawet geometrycznej złotej proporcji, czyli liczby fi. Hala ma jednak znacznie większe znaczenie dla życia kulturalnego Wrocławia – to tu znajduje się jedna z największych w Polsce fontanna multimedialna, przy której w okresie letnim odbywają się regularnie różnego rodzaju pokazy multimedialne. To tu odbywają się też różnego rodzaju wystawy, koncerty, widowiska sportowe, a nawet targi pracy i edukacji.

Bardzo ważną rolę dla Hali Stulecia odgrywa też zbudowana obok Pergola, która ma aż 640 metrów długości i 750 słupów, które przy odpowiednim naświetleniu tworzą niesamowitą grę światła i cieni. To właśnie latem Hala Stulecia tętni pełnią życia, przyciągając do siebie turystów i lokalnych mieszkańców. Gdy tak nietypowy architektoniczny pomysł przeradza się w zabytek tętniący pełnią życia ponad 100 lat po swoim powstaniu, zdecydowanie warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…