Strona główna Aktualności Karty i zniżki dla seniorów

Karty i zniżki dla seniorów

Wrocławska Karta Seniora to jeden z ciekawszych programów miasta wspierający wrocławskich seniorów i pokazujący, że każdy mieszkaniec jest dla włodarzy równie ważny. To właśnie dzięki karcie wiele osób starszych może korzystać z dodatkowych promocji i ofert przygotowanych z myślą o komforcie ich życia. Dzięki współpracującym z miastem partnerom udało się zapewnić tu między innymi zniżkowe lub darmowe wejścia na wydarzenia kulturalne, zniżki na zajęcia rekreacyjne, turnusy wypoczynkowe czy rabaty na konsultacje lekarskie. Jakie karty i zniżki dla seniorów oferuje Wrocław i w jaki sposób można postarać się o uzyskanie swojej karty?

Rodzaje Wrocławskiej Karty Seniora i zasady jej wydawania

Wrocławska Karta Seniora, dostępna obecnie w trzech wariantach dedykowanych do różnych grup wiekowych powyżej 60 roku życia to unikalny projekt miasta skierowany do wszystkich Wrocławian, którzy chcą korzystać z przysługujących im dodatkowych przywilejów. Biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, a jednocześnie średnia długość naszego życia wzrasta niemalże z roku na rok, konieczność zapewnienia komfortu także osobom starszym jest jak najbardziej pozytywnym działaniem. Pomysł karty został stworzony przez Wrocławskie Centrum Seniora i od początku swojego istnienia zdobywa naprawdę duże zainteresowanie wśród seniorów, którzy pozostają przecież aktywni niezależnie od swojego wieku i nie chcą spędzać każdego dnia zamknięci w domu, bez realnego udziału w życiu społecznym miasta.

Określenie „senior” ma współcześnie dość szerokie znaczenie ze względu na wspomnianą wcześniej coraz dłuższą średnią życia. Potrzeby, ograniczenia, czy oczekiwania osób w wieku 60 lat nie pokrywają się koniecznie z tymi, którzy ukończyli już 70, 80, a nawet 90 lat. Z tego też powodu pomysł stworzenia nie jednej, a trzech różnych kart oferujących dostęp do zróżnicowanych programów miejskich adekwatnych dla danej grupy wiekowej. I tak Srebrną Kartę mogą nabyć seniorzy w wieku od 60 do 74 lat, Złota Karta to program dla osób od 75 do 90 lat, a Szmaragdowa Karta jest przeznaczona dla osób w wieku 90+.

Zniżki i bonusy dla posiadaczy karty seniora

Przyznawane na podstawie Wrocławskiej Karty Seniora zniżki zależne są przede wszystkim od rodzaju posiadanej karty. Wśród propozycji, jakie zostały przygotowane przez Wrocławskie Centrum Seniora we współpracy z partnerami programu znalazł się między innymi:

  • darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne, edukacyjne i międzypokoleniowe,
  • zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne,
  • turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe,
  • specjalne rabaty na usługi prozdrowotne,
  • konsultacje i porady lekarskie
  • możliwość korzystania z gwarantujących bezpłatne usługi programów miejskich, takich jak przejazdy taksówką dla posiadaczy Złotej Karty Seniora – Taxi75+.

Nowa, Szmaragdowa Wrocławska Karta Seniora to program skierowany do seniorów 90+, którzy mają już znacznie inne potrzeby życiowe niż seniorzy 60+, którzy są przecież nawet 30 lat młodsi, a często przyporządkowywani do tej samej kategorii „osób starszych”. Z tego też powodu na poziomie Karty Szmaragdowej przewidziano zupełnie nowe bonusy i zniżki, które znacząco poprawią komfort życia seniorów w naszym mieście. Wśród tych najciekawszych warto wymienić m.in.:

  • bezpłatne strzyżenie i uczesanie z dojazdem do domu,
  • bezpłatne usługi „pakiet wzrok i słuch” z dojazdem do domu, w ramach których osoby starsze mogą liczyć na wizytę optometrysty (kontrola wzroku, w tym zaćmy, kontrola ciśnienia oczu, wykonanie jednej pary okularów do czytania lub chodzenia), wizytę audiologa (kontrola słuchu, serwis używanego aparatu, wypożyczenie na 2 tygodnie nowego aparatu słuchowego),
  • bezpłatną naprawę protezy zębowej,
  • bezpłatną naprawę drobnych usterek w mieszkaniu,
  • akompaniatora seniora, czyli wolontariusza (młodzież w wieku 16+), który będzie odwiedzać seniorów w mieszkaniu w celu wspólnego spędzenia czasu. Osoby takie będą służyły jako doskonały partner rozmowy, czytania książek, oglądania fotografii, słuchania muzyki czy wspólnych gier planszowych,
  • bezpłatne wypożyczenia i dostarczenie do domu książek z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jak zdobyć Wrocławską Kartę Seniora?

Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia, który ukończył 60 lat (dla Karty Srebrnej), 75 lat (dla Karty Złotej) lub 90 lat (dla Karty Szmaragdowej). Wystarczy zgłosić się osobiście lub poprzez osobę upoważnioną do siedziby Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego – Wrocławskiego Centrum Seniora, mieszczącej się przy placu Dominikańskim 6 we Wrocławiu, do Punktu Informacyjnego lub do pokoju nr 15. Karty można wyrabiać od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00. Srebrną i Złotą Kartę Seniora można wyrobić także poprzez rejestrację w programie poprzez formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej, a jej otrzymanie jest dla seniorów całkowicie bezpłatne.

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…