Strona główna Kultura we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

4 czytanie w minutach
0
0
263

Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego powstało w 2014 roku we Wrocławiu. Jest to gmach, w którym odbywają się koncerty najbardziej utalentowanych muzyków i sław. Obiekt został wpisany do Rejestru Instytucji Kultury Gminy Wrocław. Narodowe Forum Muzyki było największą i najważniejszą instytucją w programie Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.Do powstania Forum przyczynili się między innymi:

 • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 • Gmina Wrocław,
 • Województwo Dolnośląskie.

Cały pomysł zbudowania Forum, powstał z połączenia Filharmonii imienia Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu oraz popularnego festiwalu Wratislavia Cantans. Dyrektorem Narodowego Forum Muzyki jest Andrzej Kosendiak, jeden z projektodawców.

Narodowe Forum Muzyki organizuje występy jedenastu zespołów, które powstały właśnie dzięki budowie Forum. Są to chóry, orkiestry oraz kwartety i tria. Warto dodać, że dzięki połączeniu Filharmonii oraz festiwalu, powstały nowe wydarzenia, których zasięg wybiega znacznie poza granice Polski. Są to między innymi:

 • Jazztopad,
 • Akademia Muzyki Dawnej,
 • Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans,
 • Musica Polonica Nova.

Cały gmach mieści się w centrum miasta (na Placu Wolności), niedaleko rynku. Obiekt jest wyposażony w cztery sale koncertowe, z czego jedna może pomieścić aż 1800 widzów (Sala Główna). Dodatkowo, trzy sale kameralne mają od 250 do 450 miejsc. Poza tym, w Narodowym Forum Muzyki znajdują się sale prób, sale konferencyjne i biurowe oraz wystawy. Ciekawym faktem jest to, że akustyka pomieszczenia może zostać dostosowana do każdego występu. Podwieszane sufity i komory akustyczne są obniżane do odpowiedniej wysokości, by we właściwy sposób uregulować dźwięk. Poprzez ściany koncertowe nie usłyszymy innego koncertu, trwającego w pobliskiej sali. Ściany bowiem są odizolowane pod względem akustycznym. Dodatkowo, wszelkie dźwięki zewnątrz budynku są zagłuszane.
Cały budynek składa się z 9 kondygnacji – 6 nadziemnych oraz 3 podziemnych.

Projekty NFM

Narodowe Forum Muzyki angażuje się także w wiele projektów. Najczęściej, są one przeznaczone dla dzieci i młodzieży w celach edukacyjnych. Spośród wielu można wymienić:

 • ‘’Filharmonia Familijna’’,
 • ‘’Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato’’,
 • ‘’Akademia Chóralna’’,
 • ‘’Filharmonia dla Młodych”.

Oprócz tego, projekty kierowane są również do osób dorosłych, czego przykładem jest ‘’Chór Melomana’’.


Zdjęcie ze strony wroclaw.pl.

Ostatnia edycja 21 listopada 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Dofinansowanie programu in vitro

Dzisiaj podczas IV sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni podjęli decyzję o dofinansowaniu p…