Strona główna Kultura we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

4 czytanie w minutach
0
0
244

Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego powstało w 2014 roku we Wrocławiu. Jest to gmach, w którym odbywają się koncerty najbardziej utalentowanych muzyków i sław. Obiekt został wpisany do Rejestru Instytucji Kultury Gminy Wrocław. Narodowe Forum Muzyki było największą i najważniejszą instytucją w programie Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016.Do powstania Forum przyczynili się między innymi:

 • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
 • Gmina Wrocław,
 • Województwo Dolnośląskie.

Cały pomysł zbudowania Forum, powstał z połączenia Filharmonii imienia Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu oraz popularnego festiwalu Wratislavia Cantans. Dyrektorem Narodowego Forum Muzyki jest Andrzej Kosendiak, jeden z projektodawców.

Narodowe Forum Muzyki organizuje występy jedenastu zespołów, które powstały właśnie dzięki budowie Forum. Są to chóry, orkiestry oraz kwartety i tria. Warto dodać, że dzięki połączeniu Filharmonii oraz festiwalu, powstały nowe wydarzenia, których zasięg wybiega znacznie poza granice Polski. Są to między innymi:

 • Jazztopad,
 • Akademia Muzyki Dawnej,
 • Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans,
 • Musica Polonica Nova.

Cały gmach mieści się w centrum miasta (na Placu Wolności), niedaleko rynku. Obiekt jest wyposażony w cztery sale koncertowe, z czego jedna może pomieścić aż 1800 widzów (Sala Główna). Dodatkowo, trzy sale kameralne mają od 250 do 450 miejsc. Poza tym, w Narodowym Forum Muzyki znajdują się sale prób, sale konferencyjne i biurowe oraz wystawy. Ciekawym faktem jest to, że akustyka pomieszczenia może zostać dostosowana do każdego występu. Podwieszane sufity i komory akustyczne są obniżane do odpowiedniej wysokości, by we właściwy sposób uregulować dźwięk. Poprzez ściany koncertowe nie usłyszymy innego koncertu, trwającego w pobliskiej sali. Ściany bowiem są odizolowane pod względem akustycznym. Dodatkowo, wszelkie dźwięki zewnątrz budynku są zagłuszane.
Cały budynek składa się z 9 kondygnacji – 6 nadziemnych oraz 3 podziemnych.

Projekty NFM

Narodowe Forum Muzyki angażuje się także w wiele projektów. Najczęściej, są one przeznaczone dla dzieci i młodzieży w celach edukacyjnych. Spośród wielu można wymienić:

 • ‘’Filharmonia Familijna’’,
 • ‘’Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato’’,
 • ‘’Akademia Chóralna’’,
 • ‘’Filharmonia dla Młodych”.

Oprócz tego, projekty kierowane są również do osób dorosłych, czego przykładem jest ‘’Chór Melomana’’.


Zdjęcie ze strony wroclaw.pl.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Sylwetki kandydatów na prezydenta Wrocławia

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, dlatego to już ostatnia chwila, aby pozn…