Strona główna Kultura we Wrocławiu Odkryj tajemnice Panoramy Racławickiej

Odkryj tajemnice Panoramy Racławickiej

8 czytanie w minutach
0
0
131

Każdy, kto choć raz planował przyjazd do Wrocławia w celach turystycznych lub mieszkając tu postanowił poznać odrobinę lokalnej historii natknął się z pewnością na Panoramę Racławicką. Kultowy obraz, będący jednym z najważniejszych i najbardziej wyrazistych dzieł dziewiętnastowiecznej sztuki polskiej przyciąga nie tylko jakością wykonania i symboliką, ale przede wszystkim niecodziennymi rozmiarami i formą ekspozycji, dzięki której Panorama Racławicka zyskała w mieście swoje własne muzeum. Co warto wiedzieć o jednym z najbardziej kluczowych punktów historyczno-turystycznych Wrocławia? Zapraszamy na wirtualny spacer po Panoramie Racławickiej.

Panorama Racławicka – krótka historia niezwykłego obrazu

Obrazująca zbrojne starcie wojsk polskich (pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki) i wojsk rosyjskich z 4 kwietnia 1794 Panorama Racławicka jest jednym z największych tego typu obrazów XIX wieku i choć do dziś powstało za jej wzorem wiele podobnych obrazów panoramicznych, to właśnie wrocławska Panorama Racławicka w dalszym ciągu zachwyca swoją unikalnością, rozmiarami i niezwykłą historią. Namalowana w latach 1893-1894 przez Jana Styka panorama powstała jako dzieło na uczczenie setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego i była pomysłem tego samego, pochodzącego ze Lwowa malarza.

Wśród osób, które pomagały mu w stworzeniu dzieła pojawiają się takie osobistości jak Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela, Teodor Axentowicz czy Włodzimierz Tetmajer. Dość powiedzieć, że namalowanie długiego na 114 i wysokiego na 15 metrów obrazu wymagało nie tylko czasu, ale i niezwykłego talentu. Prace nad obrazem trwały aż 9 miesięcy i do dziś czas ten oceniany przez pryzmat wykorzystanych przez malarzy technik jest zaskakujący – stojąc przed Panoramą Racławicką można odnieść wrażenie, że korzystali oni z współczesnych technologii malarstwa, a sam obraz, dzięki zastosowanej perspektywie, oświetleniu i dobudowanej w muzeum scenografii sprawia wrażenie obrazu wykonanego w 3D.

Jedną z ważniejszych ciekawostek dotyczących tworzenia Panoramy Racławickiej jest fakt, że obraz, ze względu na swoje rozmiary, został stworzony aż na piętnastu połączonych ze sobą kawałków płótna żeglowego sprowadzonego na tę okazję z Belgii. Do stworzenia obrazu użyte zostało aż 750 kilogramów farby – ilości takiej większość malarzy nie przetworzy w całej swojej karierze!

Panorama Racławicka – od zakurzonego magazynu po własne muzeum

Obraz, który zaraz po stworzeniu był eksponowany w muzeum we Lwowie, po II Wojnie Światowej trafił do Wrocławia, gdzie nie był jednak dostępny dla szerokiej publiczności i znaczną część czasu spędził w zakurzonych magazynach lokalnych muzeów. Brak ekspozycji obrazu wynikał głównie z ówczesnej sytuacji politycznej – ukazywanie bitwy, w której Polacy tak wyraźnie pokonali wojska rosyjskie nie było ani rozsądne, ani bezpieczne. Sytuację obrazu udało odmienić się dopiero w latach 60., w których to wybudowano specjalną kopułę i muzeum przeznaczone właśnie dla ukazania wielkości Panoramy Racławickiej. Choć sam obraz trafił do niej dopiero w 1985 roku, od tamtej pory dostępny jest dla wszystkich oglądających zainteresowanych poznaniem nie tylko ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, ale też niezwykłego życia samego obrazu.

Zbudowana na potrzeby ekspozycji Panoramy Racławickiej rotunda to obecnie nazwane na cześć obrazu muzeum, w którym poza samym dziełem można podziwiać też plastyczną mapę terenu bitwy pod Racławicami, instalację figurek prezentujących mundury polskich i rosyjskich żołnierzy tamtej epoki, czy wystawę szkiców i projektów planu samego obrazu. Do muzeum warto wybrać się choć raz w życiu – nawet ci, którzy nie interesują się sztuką czy historią będą zachwyceni wielkością i unikalnością Panoramy Racławickiej!

Panorama Racławicka – harmonogram zwiedzania i ceny biletów

Planując wizytę w Panoramie Racławickiej warto przygotować się wcześniej i sprawdzić, czy muzeum będzie w danym dniu czynne. W sezonie zimowym (trwającym od 1 listopada do 31 marca) panorama jest nieczynna w poniedziałki oraz najważniejsze święta takie jak Nowy Rok, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Wigilię i Boże Narodzenie. Bilety warto zamówić wcześniej przez oficjalną stronę internetową Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gwarantując sobie tym samym pewność wejścia do muzeum o konkretnej godzinie. Ceny biletów kształtują się obecnie na poziomie 30 zł za bilet normalny, 23 zł za bilet ulgowy i bilet rodzinny (23 zł od osoby) i 3 zł za bilet dla opiekuna grupy szkolnej. Dzieci do lat 7 mogą odwiedzić muzeum bezpłatnie.

zdjęcie: visitWroclaw.eu

 

Ostatnia edycja 31 stycznia 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Samiczka daniela mezopotamskiego urodziła się we Wrocławiu

Blisko miesiąc temu, 18 czerwca na świat przyszła samiczka daniela mezopotamskiego. Zwierz…