Strona główna Kultura Sacra Flora – Kwiaty i modlitwa

Sacra Flora – Kwiaty i modlitwa

sacra flora

Jakie skojarzenia pojawiają się, gdy myślimy o zakonnikach? Czy są to ciemne cele, post, reguła milczenia albo wieczyście zamknięta klauzula? Odkrycie prawdziwego wymiaru życia zakonnego nie jest prostym zadaniem, zaiste w zależności od reguły, denominacji czy charakteru zakonu można dostrzec istotne różnice, jak i poszczególne cechy wspólne.

Odkrywanie życia zakonnego od strony codziennego życia, radości i smutków nie musi być wyłącznie zarezerwowane dla osób, które postanowiły realizować swoje życiowe powołanie podług reguł życia konsekrowanego. Jedną z prostych, nieco powierzchownych okazji dla zajrzenia za mury klasztoru okazać się może wystawa przygotowaną pod kuratelą Małgorzaty Grączewskiej. Kazanie do kwiatków, bo taką nazwę nosi wystawa, to niepowtarzalna okazja na odkrycie w obrazach podstawowych tajemnic życia zakonników. Dla tego celu posłużyły zdjęcia i relacje zebrane w Karłowickim Klasztorze Ojców Franciszkanów, którzy odsłonili część swojego zwykłego-niezwykłego życia, co zaowocowało pełną czułości, intymności relacją z ich codziennego życia i dziejów klasztoru.

 


Motyw przewodni wystawy
Sama wystawa w swojej istocie stanowić ma twórczą opowieść na temat życia ludzi, którzy nie różnią się znacząco od zakochanych młodych, korpo-ludkach myślących realizującymi kolejne projekty, czy też ludziach zagubionych i poszukujących sensu życia. Tu tak samo jak w dużej korporacji istnieje Target, którym bez wątpienia jest poznanie i dotarcie do Absolutu oraz umiłowanie swoich współbraci i ludzi znajdujących się w tej dzikiej i pozbawionej wartości metafizycznych rzeczywistości.

Bracia Franciszkanie nie prowadzą pompatycznego dialogu dotyczącego wielkich dziejów ich klasztoru i założyciela, który według utartego schematu powinien być postacią krystaliczną, dobrą, a tym samym okropnie jałową i trudną do umiejscowienia w ziemskiej rzeczywistości. W cyklu prac zaobserwować można podejście do klasztoru od strony, której znaczenie w przypadku Zakonu Franciszkanów ma szczególne znaczenie, mianowicie od wymiaru ogrodu. Sam Franciszek z Asyżu powszechnie jest kojarzony z umiłowaniem świata zwierząt oraz roślin, co wydaje się istotnym punktem wyjścia dla poznania filozofii ludzi żyjących według reguły egzystencji przewodniej dla świętego założyciela.
Co istotne, sama wystawa pozbawiona jest nacisku na nadludzki wymiar życia zakonnego i utwierdzania stereotypu zakonnika, jako smutnego i milczącego męczennika, uznającego swoje życie za ogromne poświęcenie dla Boga, czy innych wartości. Relacje zakonników wypełnione są radością, miłością i autentycznym szczęściem, którego źródłem jest proste życie, pozbawione pogoni za „marnościami”- majątkiem, karierą, rodziną.  Niezwykle ciepła i przekazana maksymalnie intymnie relacja stanowi charakterystyczny element tej wystawy, która na pewno poruszy serca osób wierzących, jak i nie podchodzącym do kwestii wiary ze szczególnym zainteresowaniem. Co jest tutaj istotne, sama relacja w swojej naturze nie dyskryminuje nikogo i daje szansę każdemu zainteresowanemu na odkrycie swoistej magii związanej z życiem zakonnym. Opowieść przekazana przez braci z karłowickiego klasztoru stanowić może istotną wskazówkę prostego i szczęśliwego życia, szczególnie w tych czasach, gdy moralność jest osobnicza, a radość z życia i umiłowanie dobra stało się wartościami drugorzędnymi.
Samo Kazanie do kwiatków nie jest wyłącznie cyklem ckliwych, cukierkowych i pełnych radości obrazów. Stanowi raczej próbę ukazania człowieka w sytuacji życia zakonnego i odkłamania mitów nieszczęśliwego i opartego na wzniosłych medytacjach egzystowania mnichów. Poszukiwanie radości każdego dnia jest czymś, co każdy powinien czerpać z filozofii franciszkańskiej- podobnie zresztą jak kochanie wszystkich ludzi i istot żywych. Może to sprawia, że o trudnym i niepozbawionym ludzkiego, grzesznego wymiaru życiu zakonnym można mówić z tak ogromną radością, miłością i fascynacją. Na pewno opowieść o życiu każdego z nas powinna być równie przepełniona ciepłem, serdecznością i radością. Może szczęście jest po prostu ukryte pod żalem, gonitwą i chciwością?

 

 

Podsumowanie

Wystawę można podziwiać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 16 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Cykl prac będzie prezentowany zainteresowanym do 25 sierpnia 2017 roku.  Warto nadmienić, iż jest to jedna z nielicznych wystaw, które poruszają tego rodzaju tematykę i dla wszystkich poszukujących inspiracji dla głębokich rozważań, właśnie ta ekspozycja jest szczególnie polecana. Dla wszystkich zainteresowanych całość ekspozycji jest bezpłatna do oglądania. Warto przy tym pamiętać o finansowym wsparciu braci zakonnych, którzy zachowują najpiękniejszą cząstkę życia. Kazania do kwiatków z pewnością pomogą odkryć sens życia i dać prostą radość i szczęście.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Majówka we Wrocławiu 2024, atrakcje, co zwiedzić i jak spędzić?

Majówka to doskonały czas na krótki wypad, zwłaszcza do tak urokliwego miejsca jak Wrocław…