Strona główna Biznes Serwery dedykowane – bezpieczeństwo danych

Serwery dedykowane – bezpieczeństwo danych

Serwerownia

Rynek usług hostingowych to dziś dość prosta do zrozumienia struktura, w której wyróżnić można cztery główne rozwiązania. Hosting współdzielony, serwery VPS, serwery dedykowane oraz chmura obliczeniowa to produkty, z których na co dzień korzysta wiele firm i przedsiębiorstw. To, które z rozwiązań zostanie przez nich wybrane zależy w głównej mierze od zapotrzebowania i wymogów danej firmy – rozważaniu podlegają tu nie tylko cena usługi, ale i moc obliczeniowa, transfer czy stopień kontroli nad serwerami.

Teoretycznie każda firma mogłaby umieścić swoje zasoby na serwerach współdzielonych, jednak ich stabilność, moc obliczeniowa czy bezpieczeństwo mogłyby szybko rozczarować. Jeśli bezpieczeństwo danych i stały, pewny dostęp do zasobów są dla twojej firmy kwestią podstawową, serwery dedykowane, VPS oraz chmura obliczeniowa to opcje, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Czym różnią się między sobą poszczególne opcje hostingu?

Serwer VPS, z angielskiego Virtual Private Server, swoim działaniem przypominać może tradycyjne serwery współdzielone, choć ostatecznie stanowi nieco wydajniejsze od nich rozwiązanie. VPS jest w dalszym ciągu urządzeniem wirtualnym, instalowanym na fizycznym serwerze. Użytkownik decydujący się na korzystanie z tego typu rozwiązania dostaje tu jednak pełne parametry serwera dla siebie i zarządza nimi na prawach roota, czyli dokładnie tak, jak zarządzałby zwykłym komputerem.

Zasoby przydzielone klientowi przez firmę hostingową mogą być w miarę czasu rozszerzane i dostosowywane do potrzeb klienta, co oczywiście również przemawia na korzyść tego rozwiązania. Kolejnym atutem jest niewątpliwie wyeliminowanie konieczności walki o moc obliczeniową serwera – tu klient dysponuje całą mocą serwera na własnych zasadach, a więc nie musi obawiać się o przestoje i stabilność swoich witryn w przypadku większego obciążenia ze strony użytkowników.

Serwer dedykowany jest bardzo korzystną opcją dla wielu firm – w tym przypadku klient również otrzymuje własny serwer, z tym że jest to fizyczna maszyna, zupełnie niezależna od innych i niepołączona w żaden sposób z serwerami innych firm. Serwery dedykowane pozwalają na dowolne konfiguracje sprzętowe, instalację dowolnego oprogramowania czy systemu operacyjnego. Ich zasoby są udostępnione dla firmy na wyłączność, co oznacza również wyłączne korzystanie z łącza dostępowego (a tym samym jego najwyższą możliwą przepustowość).

To również jedna z najbezpieczniejszych z punktu widzenia przechowywania danych opcji – serwery dedykowane to bowiem opcja z najwyższym współczynnikiem SLA, czyli Service Level Agreement. Im wyższy poziom SLA, tym wyższe parametry świadczonych usług. Serwery dedykowane znajdują się na samym szczycie drzewa usług.

Chmura obliczeniowa to jedna z najnowocześniejszych opcji na rynku hostingowym. Łącząca w sobie zalety serwerów VPS i serwerów dedykowanych chmura ma jednak jedną przewagę – nie jest narażona, w przeciwieństwie do poprzedników, na wszelkiego rodzaju awarie mechaniczne. Droższe, zaawansowane usługi w chmurze obliczeniowej pozwalają na bezpieczne przechowywanie danych i stabilne prowadzenie działalności internetowej bez obaw o awarie sprzętowe – chmura jest bowiem w stanie przetransferować dane tam, gdzie dostęp do nich będzie możliwy nawet wtedy, gdy oryginalny sprzęt fizyczny zostanie uszkodzony. Jej dodatkową zaletą jest także skalowalność – wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową można dostosować parametry. Gdy zapotrzebowanie maleje, wystarczy zmniejszyć moc – i obniżyć koszty.

Serwery dedykowane w Homecloud
Powyższe zdjęcie obrazuje porównanie pakietów dla serwerów dedykowanych oferowanych w Homecloud.

Jaką opcję hostingową wybrać?

Na początku zaznaczyliśmy, że wybór odpowiedniej opcji hostingowej zależy w głównej mierze od zapotrzebowania twojej firmy na moc obliczeniową, poziom kontroli nad serwerami, czy poziom bezpieczeństwa danych. To, do czego planujesz wykorzystać wykupioną przestrzeń serwerową będzie więc determinowało jak dużej przestrzeni potrzebujesz.

I tak dla przykładu serwery VPS to rozwiązania idealne dla firm, dla których strona internetowa jest istotnym źródłem przychodu, możliwość samodzielnego administrowania serwerem jest mile widziana, a stabilność serwerów istotnie wpływa na jakość wykonywanej pracy. VPS sprawdzi się więc doskonale jako serwer dla gier, baza dla mocno rozbudowanej, graficznej witryny czy też platforma dla dużego forum internetowego.

Serwer dedykowany sprawdzi się w przypadku firm, które chcą mieć pełną kontrolę nad maszyną i zainstalowanym na niej oprogramowaniem, jak również dla tych, które potrafią dobrać poszczególne parametry serwera pod kątem jego funkcji. Oznacza to określenie zapotrzebowania na moc, które utrzymuje się raczej na stałym poziomie.

Chmura obliczeniowa to korzystna opcja, gdy wiadomo, że w pewnych okresach zachodzą zmiany zapotrzebowania na moc obliczeniową – administratorzy mogą szybko reagować np. na rosnący ruch na serwerze w okresie świątecznym i odpowiednio zwiększyć parametry. Po tym czasie można wrócić do podstawowych ustawień – pozwala to również regulować koszty, gdyż zwiększanie mocy wiąże się z rosnącym kosztem.

Dobra firma hostingowa powinna zaproponować klientowi rozwiązanie dopasowane do jego realnych potrzeb – jednym z największych dostawców usług hostingowych i internetowych w Europie Środkowo-Wschodniej jest home.pl, do której należy grupa homecloud.pl, oferująca infrastrukturę serwerową dla MSP. Więcej na www.homecloud.pl.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …