Strona główna Zdrowie Spotkanie ze specjalistami w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości w Medicus Clinic

Spotkanie ze specjalistami w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości w Medicus Clinic

Łatwy dostęp do wysoko przetworzonej żywności, wysokokalorycznych produktów powoduje, że otyłość uważana jest za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Zwiększona waga powoduje schorzenia serca i krążenia, powoduje cukrzycę oraz obturacyjny bezdech senny. Otyłości można przeciwdziałać metodami operacyjnymi – kto jednak kwalifikuje się do takiego leczenia? Jakie są metody chirurgicznego leczenia otyłości? Kiedy taka terapia jest skuteczna? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści Medicus Clinic podczas bezpłatnych wykładów w Medicus Clinic.

Otyłość może zagrażać życiu – nie tylko powoduje nadciśnienie i cukrzycę, ale również ma wpływa negatywnie na zdolności poruszania się, co przekłada się na liczne trudności w życiu codziennym i codziennych czynnościach.

Dzień otwarty w Medicus Clinic

W Medicus Clinic specjaliści pod kierownictwem dr n. med. Pawła Szymańskiego zajmują się chirurgicznym leczeniem otyłości z użyciem 3 metod (każda w ramach małoinwazyjnej chirurgii):

  • rękawowej resekcji żołądka,
  • wyłączenie żołądkowo-jelitowe,
  • implantacja opaski żołądkowej.

– Do operacyjnego leczenia otyłości kwalifikują się przede wszystkim osoby mające wskaźnik masy ciała (BMI) równy lub wyższy niż 40 kg/m2 bądź nieco niższy (35-40 kg/m2), ale z chorobami wywołanymi właśnie otyłością (np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół bezdechu sennego, zespół hipowentylacji), przy których redukcja masy ciała może przynieść zdecydowaną poprawę. Zdarza się, że operacji bariatrycznej poddawani są pacjenci z BMI poniżej 35, jednak są to ściśle określone sytuacje, które wymagają wnikliwej analizy i indywidualnego podejścia. Zabiegi zalecane są głównie pacjentom w przedziale wiekowym 18 -65, choć zdarza się też, że poddawane są im starsze osoby – mówi dr n. med. Paweł Szymański.

Walka z otyłością jest sporym wyzwaniem systemu zdrowia, dlatego też jest ujęta w Narodowym Programie Zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa ma nadmierną wagę, a nawet 1,5 miliona osób kwalifikuje się już do chirurgicznego leczenia otyłości. Niestety Dolny Śląsk należy do niechlubnej czołówki – otyłość dotyka aż 53 % mieszkańców, jak wynika z raportu „Bieżące statystyki otyłości i nadwagi w Polsce”.

Dzień otwarty organizowany w Medicus Clinic odbędzie się już 8 czerwca, od godziny 10.00 uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w konsultacjach w formie wykładu prowadzonych przez bariatrę dr n. med. Pawła Szymańskiego oraz wysłuchać wykładu dietytyka klinicznego i psychodietetyka Doroty Olanin. Sobota będzie również dniem, w którym będzie można porozmawiać ze specjalistami podczas panelu dyskusyjnego.

Zachęcamy do rejestracji na wydarzenie: https://www.stopotylosci.pl/formularz-zgloszeniowy.

Plan dnia otwartego:

9.30 – 10.00- rejestracja (recepcja na poziomie 0.)
10.00 – 10.50 – „Otyłość chorobą cywilizacyjną XXI wieku” (dr n. med. Paweł Szymański, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra)
10.50-11.00 – pytania do specjalisty
11.00-11.10 – przerwa
11.10 – 13.00 – „Metody chirurgicznego leczenia otyłości” (dr n. med. Paweł Szymański, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra)
13.00-13.10 – pytania do specjalistów
13.00-13.10 – przerwa
13.10 – 13.50 – „Terapia żywieniowa w walce z otyłością” (dietetyk kliniczny, psychodietetyk, mgr Dorota Olanin)
13.50-14.00 – pytania do specjalisty
14.00 – 15.00 – „Moja walka z otyłością” – panel z pacjentami po operacjach bariatrycznych

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Hazard – czy jestem uzależniony?

Uzależnić się można od wszystkiego. Choć najbardziej znany nam jest nałóg alkoholowy, jak …