Strona główna Kultura Vratislavia Cantans – z muzyką w teraźniejszość

Vratislavia Cantans – z muzyką w teraźniejszość

vratislavia cantas

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez o zasięgu międzynarodowych odbywających się we Wrocławiu jest Festiwal Vratislavia Cantans, który pozwala odkrywać o wiele szerszy i bardziej wyjątkowy wymiar muzyki klasycznej. Kolejna edycja tego festiwalu odbędzie się już we wrześniu (7-17) tego roku i jak zwykle zgromadzi najbardziej wybitne osobowości z gatunku muzyki klasycznej i nie tylko.
W tym roku na widzów i słuchaczy czeka prawdziwa uczta muzyczna, której udziałem będą najdoskonalsi wirtuozi dyrygentury, chorałów i innych kompozycji.
Czego się można spodziewać?


Światowej klasy dyrygent i kompozytor John Gardiner pochodzący z Wielkiej Brytanii będzie jedną z najważniejszych osobistości w trakcie trwania tegorocznej edycji Festiwalu.  Jak co roku wydarzenie odbywać się będzie w Narodowym Forum Muzyki, które gościć będzie także tak wyjątkowych twórców utworów z czasów zamierzchłych: Il Giardino Armonico, English Baroque Soloist i inne zespoły podnoszące splendor tego wydarzenia.

Jak zwykle pierwsze skrzypce zagra oczywiście muzyka operowa, która stanowi autentyczne ukoronowanie twórczości w ramach Vratislavia Cantans. Dzięki ciężkiej pracy dyrektorów NFM i dyrektora do spraw artystycznych, Pana Antoniniego możliwe będzie wystawienie w tym roku dwóch różnych dzieł operowych. Usłyszeć można będzie między innymi La clemenza di Tito W.A Mozarta oraz Il ritorno d’Ulisse in patria  Claudio Monteverdiego.


Oprócz dzieł operowych należy się także spodziewać doznań muzycznych ze strony innych form artystycznych. Na pewno z muzyki sakralnej zachwycą takie dzieła, jak Vespro della Beata Vergine, czy utwory sakralne Monteverdiego, Palestriny i innych.

 

Gdzie odbywają się wydarzenia?


Większość występów festiwalowych będzie miała miejsce we Wrocławiu, jednakowoż z racji na tradycje Festiwalu oraz regionalny charakter imprezy, poszczególne imprezy będą miały miejsce na obszarze całego województwa dolnośląskiego i stanowić będą nie lada gratkę nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców całego województwa. Możliwość tak powszechnego obcowania z muzyką klasyczną w wykonaniu najlepszych wirtuozów to naprawdę bezcenna okazja, która musi być koniecznie wykorzystana przez każdego.

 

Skąd wziął się Festiwal?


Festiwal w swojej pierwszej odsłonie zorganizowany został już w 1966 roku przez wybitnego dyrygenta, kompozytora i multiinstrumentalistę Andrzeja Markowskiego, który pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Wrocławskiej. Przez kolejne lata Pan Markowski rozwijał skutecznie Festiwal, który w następnych latach odziedziczony został przez kolejne pokolenie wybitnych muzyków. Stało się to zaczynem dla rozwoju międzynarodowego formatu, który jest powszechnie ceniony nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na festiwalu chętnie pojawiali się autorzy i twórcy nie tylko z Polskie, ale i z całego świata, co doprowadziło do jeszcze większego wzrostu dynamiki tego rodzaju rozwiązań.

Kluczowym etapem dla rozwoju Festiwalu Wratislavia Cantans okazał się rok 2013, kiedy do doszło do przetasowań na stanowisku dyrektora artystycznego. Ten zaszczytny tytuł przypadł Panu Giovanniemu Antonini, który opracował odmienną – i jak widać sukcesywną koncepcję ukierunkowania całego festiwalu. Mekką dla dyrektora okazała się Italia, która stanowi dziejowy punkt wyjścia dla nie tylko muzyki, ale i sztuk plastycznych, czy filozofii. Zwrot ten sprawił, że Monteverdi, Puccini i inni mogą stawać się motywem przewodnim dla organizacji tego rodzaju wydarzeń muzycznych.

 

Dlaczego warto się zdecydować na udział we Wratislavia Cantans?


Każda osoba, która kocha muzykę klasyczną, lubi jej słuchać i wie jak duże znaczenie kulturalne mają te dzieła, powinna koniecznie uczestniczyć jako słuchacz w Festiwalu, lub też przesłuchać materiału nagrywanego na żywo i promowanego na antenach Polskiego Radia. Jest to niebywała okazja, aby móc usłyszeć na żywo najlepsze dzieła wokalne i operowe z różnych okresów kultury, a zwłaszcza że średniowiecza, baroku i oświecenia. Muzyka propagowana w ten sposób jest wiecznie aktualna i stanowi fundament dla cywilizacji łacińskiej. Wszyscy powinni wziąć udział w tym wydarzeniu i posłuchać muzyki na naprawdę najwyższym możliwym poziomie. Jest to szansa na usłyszenie najdoskonalszych dyrygentów, orkiestr i chórów w niepowtarzalnej i mistrzowskiej aranżacji. Koniecznie należy się zainteresować tą muzyką i dać się porwać nie tylko samej muzyce, ale i klimatowi Wrocławia, wyraźnie sprzyjającemu zagłębieniu się w tajemnicach muzyki klasycznej. Jest to najprężniej rozwijający się festiwal w tej części Polski!

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …