Strona główna Aktualności Wrocław Zieloną Stolicą Europy

Wrocław Zieloną Stolicą Europy

Wrocław aktualnie walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. Jest to ogromna możliwość na upiększenie miasta i rozwój zielonych terenów oraz tych potencjalnych, które mogą zostać zazielenione. Gorąco kibicujemy naszemu miastu i przedstawiamy pomysły na to, jak Wrocław może wykorzystać wygraną w tym konkursie.

Park kieszonkowy

Jedna z głównych propozycji to stworzenie mini parków, na wzór słynnego Paley Park znajdującego się w centrum Manhattanu. Wrocław jest pełen licznych podwórek oraz pustych przestrzeni po wyburzeniach. Miejsca te są na ogół szare i zaniedbane. Zieleń to doskonałe rozwiązanie, które powiększyłoby daną przestrzeń, można by nawet prowadzić tam ogrody z warzywami.

Paley Park

We Wrocławiu już znajdują się tego typu parki, czego przykładem jest chociażby Ptasi Zagajnik. Mieszkańcy Wrocławia ochoczo odwiedzają to miejsce i są zadowoleni z owej inwestycji.  W aplikacji na Zieloną Stolicę Europy, został zgłoszony projekt “Zielona Strefa”, który powstał w ramach programu Horizon 2020. Nasze miasto zostało laureatem tego projektu i otrzymało na jego realizację 12 mln zł. Dzięki temu, 7 propozycji mieszkańców miasta, zostanie zmienionych w parki kieszonkowe i zielone ulice.

Parklet i woonerf

W 2010 roku w San Francisco powstały parklety – w miejsca parkingowe dla rowerów, ustawiono donice z roślinami oraz ławki. Ten z pozoru banalny pomysł, zaczął być naśladowany na całym świecie. Kolejną propozycją są ulice w stylu woonerf, które swoje początki mają w Holandii w latach 70-tych. Są to ulice, które łączą deptaki, parkingi, ścieżki rowerowe oraz miejsca spotkań dla mieszkańców. Przykładem takiego projektu we Wrocławiu jest ul. św. Antoniego.

Zielone ściany i ogrody wertykalne

zielona ściana

Na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Świdnickiej, możemy podziwiać przepiękny ogród wertykalny. Jest to bardzo pomysłowy projekt, w którym każda roślina została odpowiednio dobrana i zaopatrzona w specjalny system nawadniający. To dzieło architektoniczne, zostało docenione przez Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2015 roku. Podobna ściana znajduje się w Teatrze Muzycznym Capitol, gdzie rośliny pokrywają około 250 metrów kwadratowych ściany. W niedalekim czasie, ma powstać więcej podobnych projektów. Obecnie trwa wybór odpowiednich budynków oraz pozyskiwanie funduszy na realizację projektów.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

1 komentarz

  1. wuodeck

    20 marca 2017 at 15:03

    Jak podaje ZZM powierzchnia zieleni miejskiej corocznie maleje więc nie wiem czy są jakieś szanse

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Hazard – czy jestem uzależniony?

Uzależnić się można od wszystkiego. Choć najbardziej znany nam jest nałóg alkoholowy, jak …