Strona główna Sport Wrocławskie Igrzyska i ich wyjątkowy charakter

Wrocławskie Igrzyska i ich wyjątkowy charakter

9 czytanie w minutach
0
0
241
world games

Wrocław za kilka dni stanie się światową stolicą sportów, których wiele osób nie zna i które nie są szerzej komentowane w mediach sportowych. Dla szerokiego grona odbiorców największymi rozgrywkami sportowymi na świecie są oczywiście Igrzyska Olimpijskie.

Nie znaczy to jednak, że w świecie rozgrywek sportowych brakuje naprawdę interesujących wydarzeń, które swoją skalą mogą przypominać słynne zmagania olimpijskie, toczone już od wielu lat. W lipcu bieżącego roku Wrocław ma zaszczyt gościć jedną z największych i najbardziej fascynujących imprez sportowych w skali całego świata! Mowa tutaj o World Games 2017 odbywających się w terminie od 20 tego do 30 tego lipca. Impreza znana jest na całym świecie ze względu na swoje rozmiary i wyjątkowy charakter, który czyni rozgrywki jeszcze bardziej pasjonującymi. Igrzyska odbywają się cyklicznie co cztery lata, z reguły rok po poprzedzającej letniej olimpiadzie. Sama formuła organizacji World Games, zarówno we Wrocławiu jak i w poprzednich lokalizacjach opiera się na docenieniu zmagań sportowców i dzieleniu się radością z uprawiania sportu. Radość i prostota to dwa najważniejsze elementy, sprawiające, że Igrzyska te przyciągają rzesze zawodników, jak i widzów- na stadionach i przed telewizorami.

 

Rodzaje dyscyplin i rozgrywek

To co sprawia, że World Games są tak doceniane przez widzów, to fakt, że w ramach tych igrzysk możliwe jest śledzenie dyscyplin, które klasycznie nie pojawiają się na Igrzyskach Olimpijskich, co bez wątpienia w przypadku wielu z nich jest ogromną stratą. W programie World Games 2017 pojawi się wiele „egzotycznych” dyscyplin sportowych w rozgrywkach drużynowych i indywidualnych. Zmagania sportowe odbywają się na lądzie, w powietrzu i na wodzie, co stanowi niewątpliwy atut dla widzów- każdy jest w stanie tutaj odnaleźć coś dla siebie.

Oglądać można będzie tak interesujące sporty, jak Fistball (sport przypominający siatkówkę, polegający na odbijaniu twardej piłki za pomocą nadgarstków), albo wyścigi pływackie w płetwach, które przypominają pojedynczą płetwę syreny. W ramach igrzysk World Games pojawia się 40 dyscyplin stałych, które stanowią konkurencje medalowe. Oprócz tych obserwować można wyjątkowe zmagania w obrębie dyscyplin gościnnych, takich jak w tym roku Motocross, czy Futbol Amerykański. Do podstawowych dyscyplin znajdujących swoje miejsce na igrzyskach World Games należą sporty gimnastyczne, obejmujące między innymi taniec sportowy. Nie zabraknie także tak wyjątkowych sportów, jak Ju-jitsu, Karate, Muaythai a nawet Sumo.

Oprócz sportów „klasycznych” można także obejrzeć zmagania lotnicze, maszynowe i z zakresu ratownictwa wodnego. Dla polskich reprezentantów na pewno medalowe okazać się mogą takie dyscypliny jak żużel, wspinanie na czas, czy też pięciobój lekkoatletyczny! Jest to niesamowita formuła, którą na pewno trzeba docenić i wykorzystać. Do dodatkowych i równie wyjątkowych dyscyplin należy dołożyć łucznictwo, bilard, czy squash. Formuła zawodów pozwala docenić symbolicznie i faktycznie wysiłki sportowców uprawiających dyscypliny nie-olimpijskie. Dla wielu z nich okazuje się to także przepustką do konkurowania o krążki olimpijskie, gdyż powszechne okazuje się to, iż World Games są swoistą furtką dla kolejnych dyscyplin w zmaganiach na Igrzyskach Olimpijskich.


A co z obiektami na igrzyska?!
Powszechnie kojarzoną sytuacją jest fakt, iż w przypadku igrzysk Olimpijskich organizator rozpoczyna przygotowania na wiele lat przed rozpoczęciem faktycznej imprezy, przeznaczając jednocześnie olbrzymie środki finansowe na stworzenie inwestycji pozwalających na przeprowadzenie zawodów na najwyższym, olimpijskim poziomie. Wymogi dotyczące jakości obiektów i ich pojemności bezpośrednio pochodzą od MKOL-u, który musi przeprowadzić wszelkie procedury akredytacyjne. W przypadku World Games sytuacja ma się zupełnie inaczej. Do igrzysk pozostało zaledwie 10 dni, a część obiektów nie jest jeszcze przygotowana!
To wyraźnie pokazuje, że najważniejszy jest tutaj sport, a nie otoczka pieniędzy, prestiżu i wielkości wydarzeń sportowych. Całość zawodów odbywa się w ramach istniejących obiektów sportowych, na których przeprowadza się renowacje, albo pewne modyfikacje. Sam Wrocław musiał jedynie przygotować kompleks basenów i hal przy ulicy Wejherowskiej, dostosować odpowiednio Stadion Olimpijski. Wiele dyscyplin odbywa się w ramach niepublicznych lokalizacji sportowych, obiektów użyteczności publicznej jak na przykład Narodowe Forum Muzyki. Część rozgrywek przeprowadzonych będzie również w klubach i lokalach jak na przykład na kręgielni. Igrzyska otwarte zostaną na Arenie Wrocław, a samą ceremonię uświetni szerokie grono najznamienitszych polskich artystów.
Nie idę na imprezę, bo bilety kosztują za dużo!
W przypadku TheWorldGames 2017 nie trzeba się przejmować cenami biletów. Część dyscyplin można oglądać w ramach wstępu wolnego, natomiast na pozostałe ceny biletów zaczynają się zaledwie od 10 złotych od osoby. To wyraźnie udowadnia, iż impreza nie ma charakteru komercyjnego i ma za zadanie popularyzować sport i kulturę fizyczną, co także podkreśla szerokie znaczenie wolontariatu w organizacji tej inicjatywy.

 

Ostatnia edycja 27 lipca 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Sport

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Dofinansowanie programu in vitro

Dzisiaj podczas IV sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni podjęli decyzję o dofinansowaniu p…