Strona główna Porady Zasady segregacji śmieci we Wrocławiu

Zasady segregacji śmieci we Wrocławiu

Segregacja odpadów to jeden z najprostszych sposobów, w jaki każdy wrocławianin może wpływać na poprawę jakości otaczającego nas środowiska. Dzięki właściwej utylizacji odpadów szklanych, plastikowych czy papierowych punkty recyklingowe są dziś w stanie odzyskać wiele materiałów nadających się do ponownego użytku, znacząco zmniejszając liczbę śmieci trafiających na wysypiska i mogących rozkładać się przez setki, jeśli nie tysiące lat. Jak jednak właściwie segregować śmieci, by nie tylko wspomóc środowisko, ale i spełniać wymagania dotyczące segregacji obowiązujące we Wrocławiu?

Papier i tektura – jak segregować?

Śmieci papierowe i tekturowe, takie jak różnego rodzaju gazety, czasopisma, katalogi, papiery szkolne i biurowe, książki w miękkich okładkach (lub te z usuniętą twardą oprawą), torebki papierowe, papiery pakowe, oraz pudełka kartonowe i tekturowe powinny trafiać do ustawionych na osiedlach niebieskich pojemników oznaczonych jako pojemniki do segregacji papieru i tektury. Aby segregacja mogła przebiegać prawidłowo nie można jednak wrzucać do nich dowolnych odpadów zawierających elementy papierowe – przed wyrzuceniem jakiegokolwiek kartonu, papierka czy opakowania należy upewnić się, że zostały usunięte z niego elementy innych tworzyw. Do pojemników na papier nie powinny trafiać dokumenty złączone spinaczami biurowymi lub zszywkami, płócienne okładki książek czy koperty z plastikowymi okienkami bądź wnętrzem z folii bąbelkowej. Należy pilnować też, by do pojemników nie wrzucać zabrudzonego i tłustego papieru, papieru termicznego i faksowego, kartonów po mleku, sokach i innych napojach (które są „kartonem” wyłącznie z nazwy), papieru przebitkowego, pieluch jednorazowych i artykułów higienicznych oraz worków po cemencie, materiałów budowlanych i tapet.

Zasady segregacji plastików i tworzyw sztucznych

Żółty kontener kojarzony jest przede wszystkim z utylizacją plastików, jednak zanim cokolwiek do niego wrzucimy warto wiedzieć co tak naprawdę może do niego trafić. Do pojemnika na tworzywa wrzucamy: plastikowe butelki po napojach, kartony po sokach i mleku, plastikowe butelki po płynach do mycia naczyń, mydłach, żelach, szamponach itp., plastikowe zakrętki, torebki, worki, reklamówki i opakowania, puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny i metale kolorowe oraz kapsle. Do pojemnika mogą trafiać także umyte plastikowe butelki po olejach spożywczych, ale nigdy butelki po olejach niespożywczych (np. chłodniczych czy silnikowych). Do żółtego pojemnika nie należy wrzucać butelek z zawartością (wszystkie opakowania warto wypłukać przed wyrzuceniem), opakowań po lekach, sprzętu AGD i RTV oraz styropianu. Aby utylizacja była łatwiejsza, wszystkie opakowania należy zgniatać przed wrzuceniem ich do pojemnika.

Zasady segregowania szkła we Wrocławiu

Opakowania szklane (bezbarwne i kolorowe) należy utylizować w białych lub zielonych pojemnikach ustawionych na osiedlach i oznaczonych symbolem segregacji odpadów szklanych. Do pojemników mogą trafiać butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, a także szklane opakowania po kosmetykach, jednak przed wrzuceniem do kontenera należy nie tylko oczyścić je z resztek produktów, ale też usunąć wszelkie etykiety, zakrętki i inne, nie-szklane elementy. Do pojemników na szkło nie można wrzucać natomiast szkła stołowego (w tym talerzy i ceramiki), szkła żaroodpornego i zbrojonego, luster i witraży, żarówek, lamp rtęciowych i neonowych, reflektorów, izolatorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizorów czy szyb samochodowych.

Wrocławskie PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

PSZOK to jedna z ciekawszych inicjatyw, dzięki której segregowanie trudnych do utylizacji śmieci stało się dla mieszkańców miasta znacznie łatwiejsze. Do tego typu punktów można odwieźć dziś odpady zielone, które nie zostały zabrane przez służby sprzątające (maksymalnie 6 worków z odpadami zielonymi o pojemności od 60 do 120l), odpady wielkogabarytowe, gruzy i odpady remontowe (choć tu do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego oraz odpadowych materiałów ceramicznych), baterie, żarówki, a nawet zużyty sprzęt AGD. We Wrocławiu działają obecnie dwa PSZOK-i: pierwszy, przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 i w soboty w godzinach 8.00 – 16.00, oraz drugi, przy ul. Janowskiej 51, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.

Pozbywanie się śmieci i odpadów z domu nie musi być trudne czy szkodliwe dla środowiska – wystarczy odrobina wiedzy i zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, by pozbyć się odpadów zgodnie z prawem i mieć pewność, że nie trafią w miejsca nie spełniające standardów ochrony środowiska.

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…