Strona główna Porady 10 mitów o depilacji laserowej

10 mitów o depilacji laserowej

O depilacji laserowej w przestrzeni społecznej narosło wiele mitów, które skutecznie odstraszają od wykonania tego zabiegu. A przecież to zabieg bezbolesny, bezpieczny dla zdrowia i co najważniejsze – skuteczny, pozwala trwale pozbyć się niechcianego owłosienia z różnych partii ciała. W artykule staramy się obalić najważniejsze mity o depilacji laserowej.

1. Depilacja laserowa to zabieg dla kobiet.

Nic bardziej mylnego, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu u mężczyzn. Płeć nie ma tutaj znaczenia. Eksperci z centrum medycznego Proclinic we Wrocławiu, specjalizującego się w depilacji laserowej wskazują, że mężczyźni stanowią coraz większą grupę pacjentów. Trudno się temu dziwić, wszak obecnie presja estetyczna dotyczy także płci „brzydszej”. A poza tym, jak podkreślają panowie, piękna, gładka skóra bez włosów to wygoda i komfort w codziennym życiu.

2. Laserem można usunąć owłosienie tylko z niektórych części ciała.

Otóż nie, przy pomocy lasera można trwale pozbyć się niechcianego owłosienia praktycznie z każdej części ciała i twarzy, w tym również tych delikatniejszych obszarów takich, jak okolice bikini, pachwiny czy pachy.

3. Depilacja laserowa to tylko estetyka.

Usuwanie laserem owłosienia może być podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale także medycznymi (np. nadmierne owłosienie). Tren rodzaj depilacji coraz częściej stosuje się w leczeniu objawowym hirsutyzmu, czyli schorzenia hormonalnego dotykającego kobiety, objawiającego się dużym owłosieniem na twarzy i szyi. W tym wypadku jednak nie da się usunąć owłosienia trwale, konieczne jest okresowe powtarzanie zabiegu.

4. Włosy po depilacji laserowej odrastają.

Depilacja w klinice proclinic.pl to obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Depilacja laserowa polega na usuwaniu cebulek włosowych, a nie samych włosów. W czasie jednej sesji usuwanych jest ok. 20% włosów (tyle znajduje się w fazie wzrostu włosa zwanej anagenem), dlatego zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Najczęściej wystarcza seria 6 zabiegów w odstępie od 8 do 12 tygodni. Ilość zabiegów zależy od indywidualnych predyspozycji i od wielkości obszaru depilacji.

5. Depilacja laserowa to zabieg inwazyjny.

Choć to zabieg najczęściej wykonywany przez kosmetologa, to nie jest to zabieg mocno ingerujący w strukturę skóry. Nie ma także konieczności stosowania znieczulenia. W praktyce wygląda to tak, że wcześniej ogoloną cześć ciała schładza się specjalnymi okładami, zasłania oczy specjalnymi okularami i kieruje światło lasera na skórę. Naturalnie, zanim położymy się w gabinecie, będziemy musieli wypełnić ankietę i przeprowadzić próbę laserową, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. Ponadto kosmetolog ocenia typ i stan skóry oraz włosów, konieczne jest to do dobrania właściwych parametrów lasera.

6. Depilacji laserowej może poddać się każdy.

Prawie tak, ale istnieje lista przeciwwskazań do zabiegu, najważniejsze z nich to:

  • opalona skóra,
  • przyjmowanie leków światło uczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i laserowe (m.in. antybiotyki, leki antydepresyjne),
  • nowotwory (przebyte – tylko po konsultacji lekarskiej),
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
  • stosowanie samoopalaczy, bronzerów i beta-karotenu doustnie,
  • włosy rude, siwe i jasny blond w miejscu zabiegu (słabo poddają się depilacji laserowej).

7. Depilacja laserowa to bolesny zabieg.

Ten mit ma długą tradycję, pochodzi jeszcze z czasów, kiedy jedynym sposobem na usunięcie niechcianego owłosienia był elektromechaniczny depilator. Rzeczywiście mało który zapewniał przyjemne odczucia podczas depilacji. Zabieg depilacji laserowej, co warto podkreślić, jest bezbolesny. Niewielkiej grupie pacjentów towarzyszy jedynie lekki dyskomfort podczas depilacji. W przypadku osób bardzo wrażliwych na ból stosuje się okłady chłodzące, które poprawiają komfort zarówno przed zabiegiem, jak i w trakcie. Zabieg trwa od 15 do 60 minut, zależy to od obszaru depilacji.

8. Do depilacji laserowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Niestety, do zabiegu nie można podejść z tzw. marszu, trzeba się do niego specjalnie przygotować. Należy:

  • usunąć włosy za pomocą zwykłej maszynki,
  • unikać podrażnień i przesuszeń,
  • wypić 2 litry wody w dniu zabiegu,
  • przez 4-8 tygodni przed zabiegiem nie można stosować wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego (można korzystać tylko ze zwykłych maszynek),
  • zaprzestać opalania i stosowania opalaczy na 4 tygodnie przed zabiegiem,
  • nie stosować balsamów bezpośrednio przed zabiegiem, ostatni peeling dopuszczany jest na 7 dni przed zabiegiem,
  • odstawić leki i zioła światłouczulające (np. dziurawiec odstawić 2 tygodnie wcześniej przez zabiegiem),
  • zrobić przerwę na pół roku przed zabiegiem w terapii retinoidami,
  • unikać infekcji, aby skóra była zdrowa.

9. Wszystkie lasery są takie same.

W praktyce można spotkać różnego rodzaju lasery: aleksandrytowy, Nd:YAG, diodowy i sopranowy. Obecnie najbardziej zaawansowany technicznie laser to diodowy. W tym obszarze na uwagę zasługuje mercedes wśród laserów – laser diodowy LightSheer® DUET™ HIGH SPEED, który jest wykorzystywany w klinice Proclinic we Wrocławiu. Jego skuteczność została udowodniona w toku testów i badań klinicznych. Laser Light Sheer HIGH SPEED oddziałuje na melaninę, czyli na związek odpowiadający za kolor włosów. Pochłania ona wiązkę światła wytwarzaną przez laser diodowy, co prowadzi do bezpowrotnego usunięcia cebulki włosowej. Laser diodowy jest absolutnie bezpieczny dla zdrowia, nie uszkadza skóry ani znajdujących się w niej tkanek.

10. Depilacja laserowa jest droga.

Choć cena to zawsze rzecz subiektywna, to w tym przypadku można powiedzieć, że nie odbiega ona od średniej cen innych zabiegów kosmetycznych.

Depilacja laserowa to zabieg pozwalający na poprawienie nie tylko wyglądu, ale także i samopoczucia. Niechciane owłosienie irytuje, sprawia, że nie czujemy się komfortowe. Gładka, piękna skóra bez zbędnych włosków to gwarancja dobrostanu psychofizycznego, dlatego warto skorzystać z najnowszych osiągnięć techniki kosmetologicznej, czyli depilacji laserowej.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …