Strona główna Aktualności Automatyzacja jako skuteczna tarcza antykryzysowa – koronawirus przyspieszy cyfryzację

Automatyzacja jako skuteczna tarcza antykryzysowa – koronawirus przyspieszy cyfryzację

postęp cyfryzacji w dobie koronawirusa

Pandemia koronawirusa zmusiła do pracy zdalnej setki ludzi, jednocześnie wysyłając tysiące pracowników na przymusowe urlopy lub całkowicie pozbawiając ich zatrudnienia. Niespodzianki, jakimi powitał nas 2020 rok zdecydowanie nie równają się z oczekiwaniami, jakie mieliśmy na nową dekadę i trudno w tym momencie nie marzyć o tym, by ktoś zwyczajnie zresetował czas i zaczął rok od nowa.

Koronawirus, przymus siedzenia w domu i globalne zagrożenie dla zdrowia ludzi przyczyniły się jednak do pewnych postępów. Rozwój automatyzacji i technologii cyfrowych już dawno nie postępował tak szybko. Czy możliwości, których potencjał zaczęliśmy wykorzystywać właśnie w dobie kryzysu mają szansę stać się najlepszą tarczą antykryzysową?

Człowiek w domu, robot w sklepie

Postęp technologiczny pozwolił na to, by wiele firm działało dziś zdalnie bez konieczności korzystania z fizycznych biur. Marketing, księgowość, wszelkie prace biurowe – praca z zacisza własnego domu ma szanse zmienić oblicze wielu branż i popchnąć naprzód zmiany, które na rynku pracy rozpoczęły się już kilka lat temu.

mężczyzna pracujący zdalnie

Pracownicy chcą pracować na własnych warunkach, siedząc na tarasie i popijając kawę przy własnym biurku. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić, bo przecież ktoś musi w dalszym ciągu obsługiwać sklepy, magazyny, przychodnie, szpitale, fabryki, szkoły, obsługę klienta. Jak pokazał obecny kryzys, automatyzacja może zmienić oblicze wielu wymienionych działalności. Firmy inwestują w automatyzację dla utrzymania własnej płynności finansowej i dobrego tempa działalności, ale i dla zabezpieczenia zdrowia swoich pracowników.

Jak wynika z raportu Konfederacji Lewiatan, przez pandemię koronawirusa i wywołane przez nią spowolnienie w gospodarce, 69 proc. polskich firm planuje zwolnienie części swoich pracowników, a w Stanach Zjednoczonych nawet 10 milionów osób złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

Inwestycje wydają się w tym momencie nie na miejscu, ale mogą okazać się jedyną drogą do ocalenia wielu biznesów. Raport przygotowany przez EY sugeruje, że firmy już teraz, w miesiąc po wybuchu pandemii starają się automatyzować czynności za które do tej pory był odpowiedzialny personel ludzki.

automatyzacja maszyn
Automatyzacja maszyn – szeroki wybór systemów automatyki

Cyfryzacja wspomaga przyspieszanie wielu procesów, dążenie do powtarzalności i wysokiej jakości produktów czy eliminację błędu ludzkiego jako przyczyny strat finansowych wielu firm.

Zautomatyzowane stanowiska pracy eliminują też ryzyko opóźnień związanych z chorobami czy niedyspozycją pracowników. Czy możemy spodziewać się robotów obsługujących sklepy i fabryki oraz rosnącego bezrobocia w związku z globalną automatyzacją wielu branż?

SARS-CoV-2 przyspieszy automatyzację

Ze zmianami trzeba się liczyć i trzeba się na nie przygotować. Każdy ratuje się jak może i podczas gdy przedsiębiorcy inwestują w roboty mogące wykonywać pracę człowieka, po pandemii wiele osób będzie musiało szukać nowego zatrudnienia.

Z największym ryzykiem zwolnienia i problemem ze znalezieniem pracy muszą liczyć się osoby na stanowiskach nie wymagających wysokich kwalifikacji. Już teraz za sprzedaż w sklepach odpowiadają coraz częściej kasy samoobsługowe, a w fabrykach pojawiają się zautomatyzowane linie produkcyjne wymagające minimalnej pomocy ludzkiej.

kasy samoobsługowe

Jeszcze przed pandemią nowością były coraz częściej pojawiające się całkowicie zautomatyzowane, samoobsługowe sklepy. Przez koronawirusa można spodziewać się, że więcej marek pójdzie w ich stronę.

Przyspieszenia rozwoju automatyzacji i cyfryzacji nie można widzieć negatywnie – na chwilę obecną to właśnie możliwość zastąpienia pracy ludzkiej maszynami daje największe szanse na utrzymanie gospodarki w ryzach.

Roboty, automaty, programowalne maszyny wykonujące najcięższą pracę – to one stały się wyjątkową tarczą antykryzysową w dobie wirusa, który zaskoczył wszystkich. Rewolucja technologiczna na globalnie zakrojoną skalę zawsze wymaga silnego bodźca, a uwięzienie ludzi w domach przez koronawirusa może być dla naszych czasów początkiem wielkich zmian.

Nie można już teraz zakładać, że świat i gospodarka po pandemii koronawirusa zmienią się całkowicie. Ludzie znajdą pracę, jeśli nie w swojej branży to przy obsłudze maszyn, które ich zastąpiły. Przy ogromnej ilości negatywnych wiadomości, jakimi jesteśmy zasypywani codziennie, świadomość tego że firmy w dalszym ciągu będą w stanie pracować, a koronawirus popchnie naprzód postęp technologiczny warto widzieć jako jedną z najbardziej pozytywnych informacji ostatnich tygodni.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

7 powodów dla których warto zrealizować urodziny w plenerze w Sudetach

Coraz częściej, w życiu współczesnego człowieka, szukamy sposobów na ucieczkę od codzienno…