Strona główna Zdrowie Bezpieczeństwo poruszania się wózkiem inwalidzkim

Bezpieczeństwo poruszania się wózkiem inwalidzkim

wózki inwalidzkie wrocław

Korzystając z wózka inwalidzkiego należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa obowiązujących prawnie, ale i wynikających z naturalnej ostrożności. O ile tradycyjne wózki inwalidzkie nie poruszają się szybko, a osoby je prowadzące mają nad wózkiem pełną kontrolę, w przypadku wózków elektrycznych napęd i nieco wyższa prędkość mogą stanowić już pewne zagrożenie. Jak bezpiecznie poruszać się wózkiem inwalidzkim i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych?

Kluczowe zagrożenia przy poruszaniu się wózkiem inwalidzkim

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich spotykają na swojej drodze wiele utrudnień i zagrożeń, w tym znaczną część tych, na które narażeni są również piesi. Poruszanie się chodnikiem wśród tłumów i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych to zagrożenia podstawowe. Ale z perspektywy osoby siedzącej na wózku niebezpiecznych sytuacji jest znacznie więcej. Począwszy od wyzwań związanych z pokonywaniem schodów, wysokich krawężników, podjazdów, zjazdów czy dróg, na których nie ma wyznaczonego chodnika. Niepełnosprawny będący na wózku inwalidzkim bez pomocy osób trzecich może mieć problem w wielu miejscach w przestrzeni miejskiej i choć coraz częściej spotyka się udogodnienia zwiększające swobodę poruszania się, wiele z powyższych zagrożeń nie zniknie całkowicie.

Ogromnym, a często niedostrzeganym przez osoby nie poruszające się na wózkach inwalidzkich zagrożeniem dla niepełnosprawnych są przeróżne nierówności terenu, śmieci na chodnikach oraz pogoda. Odłamki szkła rozsypane na chodniku, niezabezpieczone wykony, rynienki ściekowe ułożone wzdłuż krawężników, kostki brukowe na drodze, a jesienią i zimą śliskie drogi, śnieg czy gołoledź będą bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej.

Jesienią i zimą śliskie drogi, śnieg czy gołoledź będą bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej
Jesienią i zimą śliskie drogi, śnieg czy gołoledź będą bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa osoby niepełnosprawnej

Wśród zagrożeń dla osób na wózkach inwalidzkich nie sposób nie wymienić zapadającego zmierzchu i niższej widoczności wózka poruszającego się na drodze czy chodniku. Według ustawy o ruchu drogowym, wózki inwalidzkie poruszające się po drodze lub poboczem powinny posiadać elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu. Obowiązku tego nie ma, jeśli poruszamy się chodnikiem, choć dla własnego bezpieczeństwa i pewności warto pamiętać o nich w każdej sytuacji.

Zasady bezpieczeństwa dla wózków inwalidzkich – o tym warto pamiętać

Wózki inwalidzkie traktowane są w przestrzeni miejskiej tak, jak piesi, co zostało uregulowane także w prawie o ruchu drogowym. Zasada ta oznacza nie tylko ograniczenia dla producentów wózków elektrycznych, którzy muszą wprowadzać w swoich silnikach limit prędkości do ok. 5-7 km/h, ale też pewne prawa, obowiązki i przywileje dla samych osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Zgodnie z powyższym, pierwszą i podstawową zasadą bezpieczeństwa jest konieczność poruszania się przez osoby na wózku inwalidzkim po chodniku, a nie ulicą – wózek traktowany jest jako pieszy, a więc poruszając się nim należy korzystać z wyznaczonych chodników, pobocza, przejść dla pieszych itp.

Korzystając z wózka inwalidzkiego warto uważać na wszystko dookoła i pamiętać, że nawet przestrzeń przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych może stanowić zagrożenie

Za przykład wystarczy wziąć tu podjazdy dla wózków, które choć w teorii ułatwiają dostanie się do budynków, w praktyce mogą być uszkodzone lub śliskie. Osoby na wózkach często traktują jako niebezpieczeństwo sytuację, w której muszą poruszać się w nieznanej sobie przestrzeni – choć wiedzą jak poruszać się na wózku, nie wiedzą jak przygotować się na możliwe tam zagrożenia, w tym choćby jakość chodników czy dostępność do budynków.

Bezpieczne i komfortowe korzystanie z wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie pomagają osobom niepełnosprawnym, chorym i dochodzącym do zdrowia w swobodnym i samodzielnym przemieszczaniu się zarówno po własnym mieszkaniu, jak i przede wszystkim na zewnątrz. Wybierając odpowiedni model zwraca się uwagę przede wszystkim na komfort osoby poruszającej się na wózku, ale kwestie bezpieczeństwa nigdy nie powinny zostać na tym etapie pominięte. Wózki elektryczne, ze względu na większą wygodę sterowania i większą niezależność od siły mięśni są uznawane obecnie za jedne z najbezpieczniejszych wózków inwalidzkich, ale należy umiejętnie z nich korzystać. Stosując się do opisanych wcześniej zasad bezpieczeństwa i mając na uwadze kluczowe zagrożenia pojawiające się przy poruszaniu się wózkiem inwalidzkim dbasz nie tylko o bezpieczeństwo własne, ale i innych osób poruszających się po przestrzeni miejskiej.

 

Zarówno wózki inwalidzkie tradycyjne, jak i elektryczne posiada w swoim asortymencie działająca na terenie województwa dolnośląskiego firma Medus.

sklep ze sprzętem medycznym

Kontakt:

Adres: ul. Ślężna 187/s2, 57-110 Wocław

Telefon: (71) 39 21 428 lub 508 396 877

WWW: medus.pl/sprzetuzywany – sprzęt rehabilitacyjny Wrocław

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …