Strona główna Architektura i miejsca Sky Tower – ciekawostki i historia najwyższego budynku Wrocławia

Sky Tower – ciekawostki i historia najwyższego budynku Wrocławia

Wrocławski Sky Tower to po Pałacu Kultury i Nauki (liczonym wraz z iglicą) najwyższy budynek w Polsce, jeden z wyższych w Europie i zdecydowanie najwyższy na mapie Wrocławia. Wjeżdżając do miasta już z daleka można dostrzec jego zarysy majaczące nad horyzontem, kierujące nadjeżdżających kierowców wprost do centrum tętniącego życiem miasta. I choć w sieci powstało już wiele żartów na jego temat, a sam kształt wieży Sky Tower może kojarzyć się z wieloma rzeczami, jego roli na wrocławskiej scenie miejsc wartych odwiedzenia nie da się zaprzeczyć. Co warto wiedzieć o Sky Tower?

Budynek Sky Tower – krótka historia najwyższego punktu Wrocławia

Zanim przy ulicy Powstańców Śląskich pojawił się górujący dziś nad nią Sky Tower, najwyższym budynkiem we Wrocławiu był Poltegor. Wybudowany pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia biurowiec już od początku stanowił kość niezgody wśród Wrocławian. Jednym się podobał, według innych szpecił miejski krajobraz. Przez 25 lat swojego istnienia wpisał się jednak w typowy obraz dolnośląskiej stolicy i jego współczesną historię –  to tu wrocławska „Solidarność” rozrzucała swoje ulotki w latach 80., to tu w latach 90. miała swoją siedzibę Telewizja Echo, czyli pierwsza prywatna telewizja w całym „bloku wschodnim”, to tu mieściła się wreszcie redakcja Radia Eska czy anteny nadawcze innych rozgłośni radiowych.

Poltegor był dla Wrocławia ważny, choć po latach zdecydowanie przestał wpasowywać się w lokalną, nowoczesną architekturę. To właśnie wtedy budynek został wykupiony przez prywatnego inwestora, który początkowo miał go odremontować, jednak ze względów ograniczeń budowlanych (niskich pomieszczeń, starej konstrukcji i kiepskiej wytrzymałości), postanowił stworzyć zupełnie nowy najwyższy punkt na mapie Wrocławia. I tak też, w 2007 roku runął Poltegor, a w jego miejscu rozpoczęła się budowa nowoczesnej wieży, jaką jest dzisiejszy Sky Tower. Obecnie budynek mierzy aż 215 metrów (205,82 do dachu, bez żagla), dzięki czemu jest faktycznie najwyższym budynkiem w Polsce licząc po wysokościach do dachu. To aż 50 pięter biur i apartamentów oraz niezwykły taras widokowy zlokalizowany na 49 piętrze budynku. Widok na panoramę miasta – bezcenny.

Sky Tower – ciekawostki wrocławskiego giganta

Według pierwotnego projektu Sky Tower miał być jeszcze wyższy, niż dziś. 221 do dachu to dodatkowe 15 metrów, a więc około trzech pięter. Niestety, ze względu na możliwości i zapotrzebowanie wrocławskiego rynku oraz stosunkowo słabe zainteresowanie tamtejszymi apartamentami, ostatecznie zrezygnowano z dodawania budynkowi wysokości „na siłę” i pozostawiono wieżę przy okrągłej liczbie 50 pięter.

Zlokalizowany na 49 piętrze punkt widokowy to bez wątpienia największa atrakcja wrocławskiego Sky Tower i powód, dla którego każdego dnia pojawiają się tam dziesiątki, jeśli nie setki turystów chcących podziwiać panoramę miasta i okolic. Na najlepsze widoki można tu liczyć oczywiście latem, choć i zimą nie brakuje amatorów widoków z lotu ptaka. Na górę, po uprzednim opłaceniu biletu wstępu można dostać się windą, która pokonuje trasę w 50 sekund. Co ciekawe, winda nie jest jedyną drogą na szczyt – na 49 piętro wieżowca można wbiec po schodach i choć nie są one dostępne na co dzień dla publiczności, raz do roku odbywa się po nich popularny już Sky Tower Run. Mistrzowie, którzy powracają do wyścigu co roku potrafią pokonać tę trasę, a więc dokładnie 1142 schody w niecałe 5 minut. Ciekawostką jest, że na górę udało się też wjechać, a właściwie wskoczyć po schodach na rowerze Krystianowi Herbie – specjaliście w trialu rowerowym, który uwielbia tego typu wyzwania i w podobny sposób pokonał już wieżę Taipei 101 w Tajwanie.

Punkt Widokowy Sky Tower to jedna z największych atrakcji turystycznych Wrocławia i największy tego typu punkt widokowy w Polsce. W pogodny dzień widać z niego zachód, północ oraz częściowo wschód i południe Wrocławia, a przy naprawdę dobrych warunkach z powodzeniem można podziwiać stąd Ślężę, Chełmiec, a nawet Śnieżkę. Bilety na punkt widokowy można nabyć w punkcie zlokalizowanym na parterze części handlowej Sky Tower, w której znajdziemy też kawiarnie, restauracje, sklepy odzieżowe, elektroniczne, czy wreszcie punkt z pamiątkami. Ceny biletów to 18,00 zł za bilet normalny i 12,00 zł za ulgowy. Dzieci do lat 3 wjeżdżają na górę za darmo.

zdjęcie: wroclaw.pl

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…