Strona główna Felietony Dlaczego warto żyć we Wrocławiu

Dlaczego warto żyć we Wrocławiu

0
0
1,250
wrocław

Wrocław, miasto o bogatej, zawiłej i chwalebnej historii. Środek ogniskujący wiele kultur, wyznań oraz języków, wreszcie ziemia obiecana dla wielu ludzi, którzy bezpowrotnie utracili wszystko co mieli na wschód od linii Curzona i Bugu. Jakie są najbardziej fascynujące fakty na temat tego miasta i dlaczego warto do tego miasta przyjeżdżać, miasto to poznawać i w mieście tym zamieszkać?

Kwestia podstawowa – polski czy niemiecki?


Historia Wrocławia jest na tyle rozbudowana, iż poszukiwanie bezpośrednich dowodów na etniczny charakter ziem Dolnego Śląska i samego Wrocławia nie ma specjalnie sensu. Historycy mogą naprzeciw sobie wyciągać kolejne dowody, ale najlepiej jest rzec, iż miasto to jest zlepkiem dwóch kultur cywilizacji łacińskiej- polskiej i niemieckiej.  Sam gród ma swoją historię związaną bezpośrednio ze stworzeniem państwa Piastów, Chrztem Polski i uzyskaniem państwowości przez Księstwo Polskie. Od X do XV wieku miasto prosperowało i pozostawało w rękach polskich, aby następnie przejść kolejno przez ręce Korony Czeskiej, Habsburgów, czy wreszcie Prus. Każda z tych władz, niezależnie od jej charakteru pozostawiła niezmywalne piętno na dziedzictwie kulturalnym, architektonicznym i społecznym tego właśnie miasta. Finalnie, po niemalże sześciu wiekach oderwania od pierwotnej macierzy, Wrocław powrócił w obręb państwa polskiego.
Co tutaj znajdziesz?
Jednym słowem wszystko. Wrocław jest ośrodkiem kulturalnym, mającym znaczne dziedzictwo historyczne i artystyczne. Dzięki silnym fundamentom kulturalnym i zróżnicowaniu administracji na przestrzeni lat, Wrocław stał się miastem nowoczesnym i jednocześnie tradycyjnym, trochę staroświeckim i jednocześnie otwartym na biznes i nowoczesne technologie. Odwaga ludzi odbudowujących Wrocław po wojnie i rozwijających go w czasach PRL i wolnej Rzeczypospolitej zaowocowała pod postacią wyjątkowej prężności działających tutaj biznesów, które prowadzą ekspansję nie tylko w obrębie rynku krajowego, ale i rynków zagranicznych.

 

Cofając się wstecz można zauważyć cały przekrój historii miasta, od kościołów w stylu romańskim, aż po zróżnicowane stylowo kamienice, które stworzone są w stylu barokowym, klasycystycznym, modernistycznym- słowem istnieje tu spójny miszmasz epok, który wpływa na krajobraz regularnej architektury tego wyjątkowego miasta. Niewątpliwe cudownym miejscem okaże się rynek, który nie tylko przyciąga ludzi ze względu na piękno i charakter otaczającej architektury, ale i wyjątkowy klimat kulturalny, który nie znika stąd niezależnie od pogody i pory roku. Jednym z najbardziej charakterystycznych wydarzeń kulturalnych jest Festiwal Piosenki Aktorskiej oraz Festiwal Wratislavia Cantans, skupiającym najlepszych wykonawców muzyki klasycznej w najpiękniejszych miejscach Dolnego Śląska.
Wystawy we Wrocławiu


Oprócz wspomnianych wyżej imprez kulturalnych, Wrocław jest miastem o ogromnej liczbie galerii sztuki, teatrów oraz punktów wernisażowych. Dostępność do zróżnicowanych typów sztuki jest naprawdę ogromna i każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.
We Wrocławiu jest zlokalizowana także słynna Panorama Racławicka, dla której stworzono specjalną rotundę, stanowiącą istotny punkt licznych wycieczek turystycznych.

 

Wrocławskie kulinaria


We Wrocławiu cyklicznie odbywają się imprezy kulinarne, które angażują bardzo zaangażowane środowisko gastronomiczne w tym mieście. Najlepsi restauratorzy i najbardziej interesujące konspekty kulinarne pojawiają się właśnie w tym miejscu i oferują naprawdę wiele wyjątkowych doznań kulinarnych. Najlepszym przykładem takiej imprezy jest impreza o nazwie Europa na Widelcu, która odbywa się co roku i angażuje najlepszych kucharzy i szerokie grono znanych osób. Wszyscy miłośnicy pysznego jedzenia na pewno docenią ten unikatowy festiwal.

 

Wrocławski sport


W roku 2017 Wrocław gościć będzie The World Games, czyli drugą największą imprezę sportową zaraz po Igrzyskach Olimpijskich. Jest to wspaniała okazja, aby odwiedzić to cudowne miasto i obejrzeć najlepszych sportowców w nieznanych bliżej dyscyplinach sportowych. Imprezy odbywają się przez dziesięć dni, a koszt biletów jest naprawdę symboliczny.
Wenecja Polski


Wrocław należy do miast, w których znajduje się największa liczba rzecznych przepraw lądowych (kładek, mostków, mostów etc.) w Polsce. Jednocześnie znaczna liczba tych elementów infrastrukturalnych klasyfikuje miasto w czołówce miast pod tym względem w Europie i to zaraz za Amsterdamem i Wenecją!

 

Podsumowanie
Powodów dla odwiedzenia Wrocławia i ciekawostek na temat tego miasta jest naprawdę bardzo dużo. Żeby wszystkie poznać, trzeba w pierwszej kolejności odwiedzić to wyjątkowe miasto i zdecydować się na wspaniałe doznania, które tu czekają praktycznie każdego. Według światowych wskaźników, Wrocław jest najlepszym miastem do życia w Polsce, utrzymując jednocześnie godne miejsce w dumnym gronie światowych miast pod względem jakości życia. Ta wysoka jakość jest owocem fuzji nowoczesności z tradycją i ciężką pracą wspaniałych ludzi, którzy żyją w stolicy Dolnego Śląska.

Ostatnia edycja 27 lipca 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Felietony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY WE WROCŁAWIU – ONLINE 30 – 31 stycznia 2021

Niezwykłe okoliczności, niezwykły termin, niezwykły upór organizatorów, niezwykłe koncerty…