Strona główna Aktualności Wieże widokowe na Dolnym Śląsku – 35 propozycji na udaną wycieczkę [MAPY]

Wieże widokowe na Dolnym Śląsku – 35 propozycji na udaną wycieczkę [MAPY]

Dolny Śląsk to region bardzo atrakcyjny turystycznie. Wśród różnorodnych atrakcji znaleźć można wiele ciekawych punktów, takich jak wieże widokowe, zlokalizowane w wielu interesujących miejscach. Zobaczcie, które polecamy!

Jakie wieże widokowe na Dolnym Śląsku warto odwiedzić?

1. Wieża widokowa Zawadna, Gozdno

Źródło: https://www.gorykaczawskie.pl/zawodna-platforma-widokowa/

Gozdno to niewielka miejscowość położona niedaleko Złotoryi i ciekawy punkt na mapie wież widokowych Dolnego Śląska.  Taras widokowy na wzgórzu Zawadna znajduje się w Krainie Wygasłych Wulkanów i należy do Korony Kaczawskiej. Ten świetny taras widokowy mieści się na wysokości 445 m n.p.m. Postój jest bezpłatny, trasa krótka – wynosi ok. 800 m, dobra dla rodzin. Z wieży widać Śnieżkę, wygasły wulkan Wilkołak oraz Złotoryję u podnóża gór. Z Wrocławia do Gozdna jest 100 km.

2. Wieża widokowa Trójgarb

Źródło: www.wikipedia.pl

Wieża mieści się w Starych Bogaczowicach, w paśmie Gór Wałbrzyskich, na wysokości 778 m n.p.m. Do wieży dojść można z kilku stron, np. szlakiem żółtym z Lubomina (polecany dla dzieci) lub Niebieskim z Witkowa. Dla miłośników wspinaczki jest również czarny szlak o długości 3,4 km – zaczyna się w miejscowości Jabłów. Jadąc autostradą A4 z Wrocławia, trasa wyniesie 86 km.

3. Wieża widokowa Dłużek

Wieża widokowa na górze Dłużek mieści się w Wojcieszowie 592 m n.p. m. To idealny przystanek w podróży po Górach Kaczawskich. Po wejściu na wieżę rozpościerają się piękne, jednak nie aż tak popularne widoki – masyw Miłka czy Góry Ołowiane. Ta część Sudetów jest jeszcze wolna od turystów, co jest dużym plusem, jeśli chcemy odpocząć i wyciszyć się. Z Wrocławia odległość wynosi 100 km.

4. Wieża widokowa i zbiornik wodny w Mściwojowie

Źródło: www.msciwojow.pl

Mściwojów mieści się niedaleko Legnicy i jest to jedne z najbardziej malowniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Wieża znajduje się na Winnej Górze i jest położona nieopodal zbiornika wodnego. Ścieżka prowadząca do wieży jest brukowana, po drodze znajdują się ławki, można więc urządzić sobie miły spacer nawet z dzieckiem. Schody prowadzące na górę są jednak dosyć strome. Wieża jest zamknięta od listopada do marca. W sezonie wstęp jest bezpłatny. Mściwojów jest oddalony od Wrocławia o 63 km.

5. Wieża widokowa Radogost

Źródło: www.gorykaczawskie.pl

Wzniesienie Radogost jest częścią Pogórza Kaczawskiego i wynosi 398 m n. p. m. Z wieży widokowej rozpościera się piękny widok na Sudety: Góry Kamienne i Sowie. Najbardziej polecane miejsce, w którym można rozpocząć wycieczkę, to Kłonice, gdzie znajduje się parking oraz plac zabaw. Jest również miejsce na piknik. Trasa to czerwony szlak i nie powinna zająć więcej niż 30 minut. Wieża widokowa pochodzi z XIX wieku. To 77 km od Wrocławia.

6. Wieża widokowa na Bazaltowej Górze

Źródło: www.gorykaczawskie.pl

Bazaltowa Góra również znajduje się na Pogórzu Kaczawskim. Trasę warto rozpocząć z parkingu w Paszowicach, wejście nie jest zbyt trudne, a szlak dobrze oznaczony. Nieopodal znajduje się wspomniana wcześniej wzgórze Radogost, można więc zrobić sobie dwie wycieczki za jednym zamachem. Bazaltowa Góra jest oddalona od Wrocławia o 76 km.

7. Wieża widokowa na szczycie Okole

Źródło: www.gorykaczawskie.pl

Okole to najwyższy szczyt Gór Kaczawskich – jego wysokość wynosi 718 m n. p. m. Jest to także jeden z piękniejszych punktów widokowych – ze szczytu zobaczymy Śnieżkę oraz Szrenicę. Po wejściu na szczyt można odpocząć na tarasie widokowym. Parking, z którego najłatwiej rozpocząć wędrówkę, znajduje się 14 km od Jeleniej Góry. Dojście na szczyt zajmuje około 40 minut – wierzchołek jest dosyć skalisty. Okole od Wrocławia dzieli 101 km.

8. Wieża zamku Chojnik

Na zamku Chojnik oprócz pięknych widoków można doedukować się historycznie – wysłuchać nagrania na temat historii warowni. Drogi na zamek są jednak dosyć strome, nie polecamy więc ich dla dzieci lub z wózkami. Można go jednak zwiedzać z psem. Na miejscu można zjeść obiad, jak i skorzystać z toalety. Jedną z najpopularniejszych tras na zamek Chojnik jest ta zaczynająca się w Sobieszowa – jest to czerwony szlak. To 123 km od Wrocławia.

9. Wieża widokowa w Kotowicach

Źródło: www.siechnice.pl

Wycieczka na wieżę widokową w Kotowicach to dobry pomysł na spacer niedaleko Wrocławia. Od rynku to zaledwie 20 km. Zobaczymy z niej Sky Tower, ale przy dobrej pogodzie da się dostrzec także zarys Sudetów. Podziwiać można również zakola i starorzecza Odry. Wejście jest bezpłatnie, na wieży nie może się jednak znajdować równocześnie więcej niż 30 osób.

10. Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim mieści się w paśmie Gór Złotych. Szczyt jest również zwany Świętą Górą, a jego wysokość to 872 m n. p. m. Warto rozpocząć wędrówkę na wieżę z Nysy. Po drodze warto przyjrzeć się kopalni złota oraz Parkowi Linowemu Skalisko. Po wejściu na szczyt jako pierwszy rysuje się Masyw Ślęży, widać również Złoty Stok oraz panoramę Kamieńca Ząbkowickiego. Zejść warto głównym Szlakiem Sudeckim – widać stamtąd Góry Bardzkie i Sowie. Jawornik Wielki od Wrocławia dzieli 96 km.

11. Wieża widokowa w twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie. Warto zobaczyć ją podczas wycieczki w Góry Sowie. Z Wrocławia da się do niej dotrzeć w ciągu 80 minut. Parking znajduje się przy Przełęczy Srebrnej – w sezonie jest płatny. Do fortu trzeba dojść pieszo, zajmuje to ok. 20 minut. Istnieje możliwość zwiedzenia twierdzy z przewodnikiem, całość trwa 2-3 godziny. To 76 km od Wrocławia.

12. Wieża zamku Bolków

Źródło: www.gorykaczawskie.pl

Zamek Bolków to jeden z najpopularniejszych dolnośląskich zamków. Mieści się na Zamkowym Wzgórzu na wysokości 396 m n. p. m. Na zamku realizowano zdjęcia do filmów „Wiedźmin” i Tajemnica twierdzy szyfrów”. Bolków znajduje się w odległości 80 km od Wrocławia, jadąc przez autostradę A4.

13. Wieża widokowa Sky Walk Świeradów – Zdrój

Źródło: swieradowzdroj.pl

Ta oryginalna platforma widokowa mieści się w Świeradowie – Zdroju. Kładka ma długość 850 metrów, a cała atrakcja jest uzupełniona o elementy takie jak zjeżdżalnia, kropla (siatka w postaci kropli wody), szklana platforma czy scena kameralna, na której organizowane są różne wydarzenia.  W Świeradowie znajdują się zarówno płatne, jak i bezpłatne parkingi. Bezpłatny znajduje się przy ul. Konstytucji 3- go Maja.

14. Wieża widokowa w Borowej

Źródło: dolnyslaskinfo.pl

Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Ma 853 m n. p. m, a jej stoki są dość strome. Samochód najlepiej zostawić przy ul. Szkolnej w Wałbrzychu, a całość wycieczki potrwa około 3 godzin. Jest także możliwość dojazdu pociągiem: z dworca PKP w Wałbrzychu rozpocząć można trasę aż czterema szlakami. Wybierając szlak czerwony, można przy okazji przyjrzeć się roślinności Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Borowa jest oddalona o 23 km od Wrocławia.

15. Wieża widokowa na Ślęży

Źródło: https://visitsobotka.com/atrakcje/wieza-widokowa-na-slezy/

Przy dobrej pogodzie z wieży można rozejrzeć się na cztery strony świata – widać z niej Wrocław, Karkonosze, Góry Sowie czy Zalew Mietkowski.  Wieża znajduje się w Sobótce i jest jedną z trzech wież w masywie Ślęży, ale jedyną, na którą wejście jest bezpłatne. Wyprawę warto zacząć szlakiem żółtym spod Domu Turysty pod Wieżycą. Odległość tego miejsca od Wrocławia wynosi 36 km.

16. Wieża widokowa w Radkowie na Górze Guzowata

Góra Guzowata wznosi się na wysokości 501 m n. p. m i jest częścią Gór Stołowych. Od Wrocławia dzieli ją ok.115 km. Do tarasu można dojść od strony Zalewu Radkowskiego – to 15 min drogi pod górę, a parking jest płatny. Można również skierować się samochodem do Radkowa, minąć Rynek i pojechać za znakami w kierunku tarasu widokowego.

17. Wieża widokowa Suszynka w Suszynie

Źródło: www.wikipedia.pl

Wieża jest częścią projektu „Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej”. Wybierając się na zwiedzanie, przygotujcie się na różne godziny otwarcia – od kwietnia do października wieża jest otwarta w godzinach 8:00-22:00, zaś w pozostałe miesiące od listopada do marca w godzinach 8:00-19:00. Można również skorzystać z darmowego i dużego parkingu. Jest oddalony od wieży  o jakieś 100 metrów. Z tarasu zobaczyć można Góry Stołowe, Góry Bardzkie i Góry Złote.  Wstęp jest bezpłatny. Od Wrocławia jest oddalona o 102 km.

18. Wieża widokowa w Bukowcu

Źródło: www.wikipedia.pl

Wieża widokowa w Bukowcu to piękne miejsce na mapie Kotliny Jeleniogórskiej. Rozciąga się z niej widok na Karkonosze. W Bukowcu można również odwiedzić Park Krajobrazowy. Ciekawą atrakcją są też ruiny zamku Kessel’a. Trasa jest dość stroma, nie jest więc polecana dla rodziców z wózkami dziecięcymi. Niedaleko znajduje się Stodoła Artystyczna, której odwiedziny można połączyć z wejściem na taras widokowy. Wrocław od Bukowca dzieli 116 km.

19. Wieża widokowa na Chełmcu

Źródło: www.wikipedia.pl

Wieża znajduje się w Szczawnie Zdroju i ma 851 metrów wysokości.  Jednocześnie może na niej przebywać 8 osób. Najkrótsza trasa na wieżę prowadzi z miejscowości Boguszów – Gorce. Na końcu ul. Słodowej znajduje się parking – jest bezpłatny. Z tarasu rozciąga się widok na Góry Kamienne z Waligórą, Góry Wałbrzyskie z Borową, Rudawy Janowickie ze Skalnikiem, Sowie z Wielką Sową, Karkonosze ze Śnieżką. Przy dobrej widoczności da się dostrzec Wrocław i Sky Tower. Szczawno – Zdrój jest oddalone od Wrocławia o 83 km.

20. Wieża widokowa w Ciechanowicach

Wieża ma wysokość prawie 12 metrów, a taras znajduje się 11 metrów n. p. m. Jest położona na terenie pałacu,  we wsi Ciechanowice, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, między Miedzianką a Kolorowymi Jeziorkami. Z Jeleniej Góry dojazd zajmuje ok. 30min. Wycieczkę można urozmaicić sobie spacerem – ścieżki łączą sfery rekreacyjne, w których można odpocząć na ławce lub pogłębić wiedzę na temat historii pałacu. To 104 km od Wrocławia.

21. Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

Źródło: swieradowzdroj.pl

Czerniawska Kopa to szczyt w Górach Izerskich, mierzy 776 m n. p. m. Drewniana wieża widokowa to dobry punkt obserwacyjny na sąsiednie górskie pasma. Znajduje się w Świeradowie – Zdroju. Najłatwiej dotrzeć do niej z Czerniawy – Zdroju, wybierając szlak czarny lub zielony. Przy ul. Spadzistej można znaleźć parking. Długość szlaku wynosi 4,6 km, a dojście z przerwami zajmuje ok.3 godziny. To 155 km od Wrocławia.

22. Wieża widokowa w Dobromierzu

Źródło: www.wikipedia.pl

Góra Wieżyca, bo o niej mowa, mieści się na wysokości 395 m n. p. m. Należy do Przedgórza Sudeckiego, a konkretniej do Pogórza Bolkowskiego. Aby do niej dotrzeć, trzeba kierować się Drogą Krajową numer 5 i w Dobromierzu odbić na ulicę Podgórną. Dobromierz jest oddalony o 68 km od Wrocławia.

23. Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

Źródło: www.wikipedia.pl

Góra Świętej Anny należy do Sudetów Środkowych na Wzgórzach Włodzickich i mierzy 647 m n.p.m. Góruje ona nad Nową Rudą.  Wieża widokowa została zbudowana w 1911 roku.  Na szczyt można dostać się od kilku stron, np. szlakiem zielonym i żółtym z Nowej Rudy. Z Bieganowa również przebiega szlak zielony. Można też podjechać samochodem pod kościół św. Anny. To 125 km od Wrocławia.

24. Wieża na Górze Wszystkich Świętych

Źródło: www.wikipedia.pl

Bezpłatne wejście, z parkingu w Nowej Rudzie na wieżę dotrzeć można w10 minut, Wysokość Góry Wszystkich Świętych wynosi 647 m n.p.m.  Poniżej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Przez Górę Wszystkich Świętych prowadzi Szlak im. profesora Josepha Wittiga. 89 km od Wrocławia.

25. Wieża widokowa na Jagodnej

Znajduje się ona w Bystrzycy Kłodzkiej. Wysokość wieży wynosi 23 metry, a na 19 metrze znajduje się gondola. Z góry rozciąga się widok na Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie. Bezpiecznie na wieżę można dotrzeć niebieskim szlakiem – jest przyjazny dla małych dzieci, rodziców z wózkami jak i rowerzystów. 130 od Wrocławia.

26. Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze

Kłodzka Góra ma wysokość 757 metrów i to drugi co do wysokości szczyt w Górach Bardzkich. . Przez Kłodzką Górę przemyka niebieski szlak na linii Bardo – Przełęcz Łaszczowa – Kłodzka Przełęcz oraz pojawiają się żółte szlakówki prosto z Kłodzka. Zarówno na Przełęczy Łaszczowa, jak i na Kłodzkiej Przełęczy znaleźć można bezpłatne parkingi. Do szczytu dojść można w ok. 75 minut, wybierając szlak niebieski. 91 km od Wrocławia.

27. Wieża widokowa w Mirsku

Źródło: mirsk.pl

Jest to stara wieża ciśnień, z której rozpościera się malownicza panorama Gór Izerskich. Została odrestaurowana w 2012 roku. W 2023 roku koszt wejścia wyniesie 5 zł za osobę, zaś do końca 2022 roku wejdziemy na nią, płacąc 3 zł. 144 km od Wrocławia.

28. Wieża widokowa Młynica

Źródło: swieradowzdroj.pl

Znajduje się w Świeradowie – Zdroju. Auto można zostawić na parkingu przy ul. Strażackiej (powyżej dolnej stacji kolei gondolowej SKI&SUN). Po przejściu na drugą stronę ulicy  doskonale widać górny taras wieży. Do pokonania jest około 200 metrów drogą leśną. 152 km od Wrocławia.

29. Wieża widokowa w Radomierzu

Źródło: commons.wikipedia.org

Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Gminy Janowice Wielkie jest późnośredniowieczna dzwonnica – pozostałość po istniejącym w tym miejscu kościele, znajdująca się we wsi Radomierz, tuż przy drodze krajowej nr 3 Jelenia Góra – Wrocław. Pochodząca z przełomu XV i XVI wieku murowana wieża widokowa to jeden z ciekawszych projektów turystycznych w gminie Janowice Wielkie. Przetrwały na niej trzy spiżowe dzwony z XVI i XVII wieku. Z tarasu widokowego rozciąga się rozległa panorama Rudaw Janowickich, Karkonoszy i Gór Kaczawskich. 98 km od Wrocławia.

30. Wieża widokowa we Włodzickiej Górze

Źródło: www.wikipedia.pl

Znajduje się w pobliżu miejscowości Świerki Dolne. Z jej szczytu podziwiać można Borową lub Wielką Sowę. Ma 757 metrów wysokości. Jest to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich. Dojechać można samochodem od strony Wałbrzycha przez Głuszycę lub od strony Nowej Rudy przez Ludwikowice Kłodzkie. W Świerkach Dolnych znajduje się też stacja PKP. W dolnej części wieży znajduje się zadaszona przestrzeń – można schronić się tam przed deszczem lub odpocząć. Jest również miejsce do rozpalenia ogniska. Na tarasie wieży może jednocześnie przebywać 10 osób. 88 km od Wrocławia.

31. Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina

Wieża mieści się w Szczawnie – Zdroju, niedaleko Wałbrzycha. Z Wrocławia to 80 km. W pobliżu ul. Narciarskiej znajduje się parking. Jest bezpłatny i można z niego dojść na wieżę w 30 minut. Długość trasy do wieży w Szczawnie-Zdroju: 1 km według tabliczki, 1,3 km według mapy. Droga jest łagodna, więc odpowiednia dla rodziców z wózkami. Na trasie znajdują się ławki, można więc odpocząć. Wchodząc, warto zobaczyć staw na Wzgórzu Gedymina.

32. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Źródło: www.wikipedia.pl

Krzywa Wieża jest nazywana Polską Pizą. Jej wysokość wynosi 34 m, a obecne odchylenie od pionu to 2,12 m. Aktualnie pełni funkcję tarasu widokowego. 68 km od Wrocławia.

33. Wieża widokowa na Zamku Księcia Henryka

Źródło: www.wikipedia.pl

Zamek znajduje się na wzgórzu Grodna, na wysokości 506 m n. p. m. Od maja do października jest otwarty dla zwiedzających od 10.00 do 17.00, a w pozostałe miesiące – po wcześniejszej rezerwacji. Ze szczytu wieży widokowej podziwiać można większość pasma Karkonoszy – od Śnieżki po Śnieżne Kotły. Do Zamku prowadzi kilka leśnych dróg – szlak żółty  prowadzi ze Staniszowa, a jego przejście trwa około 30 minut, szlak żółty z Sosnówki (20 minut), a niebieski zaczyna się w Marczycach (15 minut). Dostępne są 3 parkingi: przy OW Monte Casino w Sosnówce – ul. Złoty Widok 7 (wykoszona polana po prawej stronie przed szlabanem do lasu), parking dla autokarów przy kościele w Staniszowie i  w Marczycach przy niebieskim szlaku z Cieplic. 118 km od Wrocławia.

34. Wieża widokowa na Sołtysiej Górze

Sołtysia Góra bywa także nazywana Strzelecką Górą i znajduje się w Cieplicach. Jest czynna od 8.00  do 20.00. Góra Sołtysia jest to wzniesienie na Wzgórzach Łomnickich. Rozpościera się z jej piękny widok na Karkonosze. 116 km od Wrocławia.

35. Wieża widokowa na Kawiej Górze

Źródło: www.wikipedia.pl

Kawia Góra bywa także zwana Łysicą, mieści się w Ciepłowodach. Szlak czarny na Kawią Górę rozpocząć można z dwóch miejsc: Ciepłowodów albo Ruszkowic. Wejście  zajmie nie więcej niż godzinę.  Szlak nadaje się zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i rodziców z wózkami dziecięcymi. Samochód można zostawić pod wiatą, znajdującą się pod samą wieżą. 59 km od Wrocławia.

Najciekawsze wieże widokowe na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to rejon zaskakujący i różnorodny turystycznie. Wśród zaproponowanych wież widokowych znajdą się zarówno miejsca dla miłośników wspinaczek, jak i dla tych, którzy chcą po prostu nacieszyć oko pięknymi widokami. Warto wybrać się w mniej znane rejony Dolnego Śląska i odkryć przyjemne miejsca na wycieczki, nie oddalając się zbytnio od Wrocławia. Rodzinna wyprawa czy refleksyjny spacer – na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

1 komentarz

  1. ehr

    15 listopada 2022 at 13:09

    OMG, „wieża widokowa na Ślęży”, przecież to nie ta wieża co na zdjęciu :p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Lodowiska we Wrocławiu – gdzie najlepiej się wybrać na łyżwy? [LISTA, MAPY]

Mroźna pogoda to nie wymówka, żeby zostawać w domu. We Wrocławiu jest wiele ciekawych spos…