Strona główna Aktualności Dolny Śląsk jako literacka mapa – Podróże po ekranie

Dolny Śląsk jako literacka mapa – Podróże po ekranie

0
0
454

Prozaik Henryk Waniek pisał kiedyś, że Dolny Śląsk to niewyczerpane źródło tematów:

wystarczy wziąć mapę regionu i wycelować gdzieś ołówkiem, na chybił trafił. Zawsze znajdziemy jakiś frapujący wątek do opowiedzenia – zwłaszcza pod względem literatury.

Dlatego w ramach projektu Dolny Śląsk jako literacka mapa. Podróże po ekranie powstały 4 internetowe, literackie szlaki kulturowe, w którym odbija się topografia regionu utrwalona w różnych książkach. Od Zawidowa czy Nowej Rudy po Ligotę Małą, od Głogowa po Bielawę i Bystrzyce Kłodzką, od Sokołowska czy Świdnicę po Lubin. Szlak Olgi Tokarczuk, Dwóch Krajewskich (Andrzeja i Marka), ale też przekrojowe Szlaki poezji i prozy dolnośląskiej:

  • Zaproszenie do wirtualnego spaceru okiem i palcem po ekranie.
  • Zachęta, aby na różne dolnośląskie miejsca (miasta, tereny wiejskie, punkty krajobrazowe, obiekty architektoniczne) spojrzeć zupełnie inaczej.

Co znajdziesz w projekcie – Podróż po ekranie

Dziesiątki twórców, ponad 200 lokalizacji umieszczonych na mapach regionu, nazwiska tak znane, jak Tadeusz Różewicz, Rafał Wojaczek, Joanna Bator, Michał Witkowski, ale też autorzy zapomniani (np. Zyta Oryszyn, Anna Kowalska) czy niszowi (m.in. Maciej Bobula, Ilona Witkowska).

Realizatorzy projektu przyglądają się miejscom opisanym przez klasycznych i zupełnie współczesnych, często nieznanych pisarzy, a także rzadko prezentowanym  lokalizacjom, które mają swoją literacką historię lub tropy zapisane w książkach.

Projekt uzupełnia wspaniały, niezwykle cenny, ponad 70-stronicowy przekrojowy esej Rafała Różewicza, który możliwie szeroko prezentuje tropy dolnośląskie w tekstach poetyckich i prozatorskich, omawiając setki nazwisk. Za ilustracją tekstów i podobizny dolnośląskich pisarzy stoi wrocławska, ceniona graficzka Gosia Kulik. Całość uzupełniają filmy z dolnośląskimi pisarzami, którzy ujawniają różne historie, tropy zawarte w swoich tekstach, anegdoty.

Prześlij osobistą historię lub zdjęcia związane z Dolnym Śląskiem

Realizatorzy projektu zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska do przesyłania zdjęć albo osobistych historii dotyczących miejsc, które mają swoją literacką historię.

Projekt skierowany jest zarówno do mieszkańców regionu, jak i mieszkańców innych części Polski, w tym turystów szukających niekonwencjonalnych propozycji na odkrywanie regionu.

Opracowany zasób może być przydatnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli i wykładowców akademickich czy przewodników miejskich.

Linki:

Szlak Olgi Tokarczuk

Szlak Andrzeja Krajewskiego

Szlak Marka Krajewskiego

Szlak prozy dolnośląskiej

Szlak poezji dolnośląskiej

Esej Rafała Różewicza o literaturze dolnośląskiej

Filmy

Więcej na:

Facebook: Dolnośląskie szlaki kulturowe

www: Dolnośląskość.pl

Ostatnia edycja 11 grudnia 2020

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Wystartowała VI edycja KUŹNI PROJEKTÓW – najciekawsze inicjatywy kulturalne

Kuźnia Projektów to konkurs na najciekawsze inicjatywy kulturalne realizowane dla mieszkań…