Strona główna O Wrocławiu Filmy i seriale kręcone we Wrocławiu

Filmy i seriale kręcone we Wrocławiu

0
0
1,438

Wrocław, jak na malownicze miasto przystało, wielokrotnie stawał się scenerią dla seriali oraz filmów – w tym również tych zagranicznych. Biorąc pod uwagę zabytki oraz walory estetyczne miasta, ciężko jest się temu dziwić. Wyjątkowa architektura Wrocławia niejednokrotnie bowiem nadawała filmom dodatkowego wdzięku i niepowtarzalnego charakteru. Dla wielu reżyserów nie ma wręcz idnnego ,bardziej odpowiedniego miejsca do kręcenia filmów niż Wrocław. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych filmów, które było kręcone w stolicy Dolnego Śląska.

,,Popiół i diament” 

Nakręcony w 1958 roku, polski dramat filmowy w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zrealizowany został na podstawie powieści autorstwa Jerzego Andrzejowskiego pod tym samym tytułem. Wrocław udawał wówczas fikcyjną miejscowość Ostrowiec. Za główną scenerię służyła tutaj konstrukcja hotelu „Monopol”. Stanowiła ono doskonałe tło – po burzliwych czasach wojny próbowała zachować elegancję, jednak jej wygląd pozostawiał wiele do życzenia.

,,Trąd” 

Kultowy film sensacyjny z 1971 roku. Opowiada historię mężczyzny, który niesłusznie zostaje oskarżony o gwałt i morderstwo. Bohater próbuje dowieźć swojej niewinności, jednak brakuje mu wystarczających dowodów. Scenerią stały się tutaj główne ulice Wrocławia – ulicę Nankiera, Kuźnicza, Piaskowa oraz Grodzka, gdzie nakręcona została słynna scena pościgu.

,,Konsul” 

Komedia kryminalna z 1989 roku. Jej scenariusz oparty był na faktach, a konkretniej na życiorysie Czesława Śliwy, czyli największego oszustwa czasów PRL-u. Śliwa przez pewien czas przebywał we Wrocławiu, gdzie udawał austriackiego konsula. W ten sposób stolica Dolnego Śląska stała się tłem wydarzeń, które w późniejszym czasie ukazano na szklanym ekranie. W filmie można zobaczyć między innymi  stary budynek lotniska na Strachowicach, budynek sądu na Podwalu, Księże Małe, Urząd Wojewódzki oraz ulicę Świdnicką.

,,Nie opuszczaj mnie” 

Polsko-niemiecki film obyczajowy. Powstał w 2009 roku na podstawie scenariusza Ewy Stankiewicz oraz w jej reżyserii. Jest to z pewnością wyjątkowy i oryginalny obraz, do którego nie zostaliśmy przyzwyczajeni jako widzowie. Film kręcono w  okolicy Opery Wrocławskiej, na Dworcu Głównym oraz  na ulicy Mierniczej.

Wrocław stał się również tłem wielu seriali, takich jak ,,Czterej pancerni i pies”, ,,Stawka większa niż życie”, ,,Fala zbrodni”, ,,Pierwsza miłość”, ,,Świat według Kiepskich”. W tym roku mają tutaj również ruszyć zdjęcia do kultowego serialu ,,Belfer”.

Ostatnia edycja 11 kwietnia 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • Hotel Jasek Premium sala weselna

  Sale weselne – Wrocław i okolice – raport 2019

  Organizacja przyjęcia weselnego często traktowana jest jako jedno z najtrudniejszych zadań…
 • Karty i zniżki dla seniorów

  Wrocławska Karta Seniora to jeden z ciekawszych programów miasta wspierający wrocławskich …
 • Ogród Japoński

  Ogród Japoński, stanowiący część Parku Szczytnickiego to jedno z najpiękniejszych miejsc d…
Pokaż więcej w O Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

„Pora burzy” – zagadka romansu z czasów II wojny i współczesna pisarka, która stara się ją rozwikłać.

Najnowsza powieść Katarzyny Redmerskiej, której akcja toczy się m.in. we Wrocławiu współcz…