Strona główna Porady Filtry oleju do samochodów – kluczowe informacje

Filtry oleju do samochodów – kluczowe informacje

Filtry olejowe montowane w pojazdach samochodowych są jednym z najważniejszych elementów, który odpowiada za poprawne działanie oraz długą eksploatację pojazdu. Decydując się na zakup samochodu, należy pamiętać przede wszystkim o ich regularnej wymianie oraz dopasowaniu odpowiednio do danego modelu. Właściwy dobór filtra, pozwala na zachowanie dedykowanych właściwości dotyczących przepływu oleju przez komory silnika – zarówno benzynowego jak i diesla.

Po co jest filtr oleju?

Różnego rodzaju filtry samochodowe, a w tym olejowe montowane są w celu oddzielenia zanieczyszczeń w silniku od przepływającego przez komory oleju. Przedostanie się ciał obcych bądź nadmiaru zanieczyszczeń do wnętrza jednostki napędowej mogłoby spowodować jej całkowite uszkodzenie, co skutkuje kosztownym remontem. Filtry olejowe dają możliwość „wyłapania” większości zabrudzeń oraz elementów, które mogą uszkodzić podzespoły silnikowe. Montaż odpowiedniej klasy filtra oleju w samochodzie zapewnia także jego długą eksploatację bez potrzeby wykonywania zbędnego i kosztownego remontu silnika.

Obraz pochodzi z Autoczesciexpert.pl

Kiedy należy wymienić filtr oleju?

Każdy producent samochodu posiada inne normy dotyczące wymiany płynów eksploatacyjnych, olejów, a także różnego rodzaju filtrów. W przypadku filtra oleju powinien on być wymieniany każdorazowo podczas wykonywania serwisu olejowego. Takowy natomiast zaleca się robić co około 10-15 tysięcy kilometrów lub inaczej, zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wiedzieć także, że do silników samochodowych należy wlewać tylko dedykowane oleje oraz montować filtry przeznaczone dla danego typu pojazdu oraz pojemności silnika. Tego typu czynności są bardzo ważne i należy bezwzględnie przestrzegać ich wykonywania, ponieważ ma to bezpośrednio wpływ na długą i bezawaryjną pracę jednostki napędowej pojazdu mechanicznego. W przypadku ominięcia interwału wymiany filtra oraz oleju może dojść do sytuacji uszkodzenia jednostki napędowej, która
w naprawie może być znacznie kosztowna dla właściciela.

Jak wymieniać filtr oleju?

Filtry tego typu można wymieniać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest samodzielna wymiana, do której przeprowadzenia należy posiadać minimum wiedzy oraz niezbędne narzędzia do odkręcenia mocowań. Warto jednak pamiętać, że wymiana filtra najczęściej wiąże się z pozbyciem się oleju z grodzi silnika, przez co najczęściej zaleca się wykonywać tę czynność podczas serwisu olejowego oraz jego wymiany. Decydując się na samodzielną wymianę filtra należy także pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa oraz zasad BHP, a także odpowiedniej utylizacji oleju silnikowego, który może wycieknąć podczas wymiany.

Drugim rozwiązaniem jest oddanie samochodu do autoryzowanego serwisu pojazdów lub innego, który zajmuje się wykonywaniem tego typu prac. Wybierając takie rozwiązanie, można mieć pewność, że wymiana filtra jak i samego oleju zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta, a zamontowane elementy będą odpowiednie dla danego modelu pojazdu. Warto także wiedzieć, że serwisy samochodowe dają gwarancję na wykonywane usługi, co przekłada się na ich jakość oraz bezpieczeństwo późniejszego użytkowania pojazdu mechanicznego. Wybór odpowiedniego serwisu jest bardzo ważny, ponieważ tylko autoryzowane i cieszące się dobrą opinią punkty są godne zaufania. Pomimo tego, że wymiana filtra olejowego jest prostą czynnością, to jednak substancje oleiste, które mogą wycieknąć podczas wykonywania tych czynności, muszą zostać odpowiednio zutylizowane.

Filtry olejowe do samochodów – czy warto inwestować?

Wymieniając filtr olejowy w samochodzie, zarówno na własną rękę jak i za pośrednictwem serwisu, należy pamiętać, aby montować tylko dedykowane elementy, które przeznaczone są dla danego typu pojazdu. Wybierając renomowanych producentów filtrów, można mieć pewność, że będą one idealnie dopasowane dla danej jednostki napędowej oraz zapewnią odpowiedni poziom wyłapywania zanieczyszczeń.

Trwałość filtrów oleju plasuje się na poziomie około 10-20 tysięcy kilometrów, w zależności od stanu silnika oraz sposobie jego eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór autoryzowanych serwisów w celu przeprowadzenia tego typu prac, ponieważ można dzięki temu zbadać samochód także pod kątem występowania innych usterek, mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Reasumując, warto inwestować
w filtry dobrych marek, które będą odpowiednio dopasowane dla danego typu pojazdu, a także zapewnią najwyższy poziom filtracji substancji oleistych w grodziach silnika.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Majówka we Wrocławiu 2024, atrakcje, co zwiedzić i jak spędzić?

Majówka to doskonały czas na krótki wypad, zwłaszcza do tak urokliwego miejsca jak Wrocław…