Strona główna Porady Hazard – czy jestem uzależniony?

Hazard – czy jestem uzależniony?

jak leczyć hazard

Uzależnić się można od wszystkiego. Choć najbardziej znany nam jest nałóg alkoholowy, jak i narkotykowy, to w społeczeństwie pojawia się coraz więcej przypadków uzależnienia od hazardu. Gry pociągają zarówno mężczyzn, jak i kobiety. I wbrew pozorom nie chodzi wcale o pasję do gier, z której rodzi się nałóg. Uzależnienie od hazardu wiąże się z wieloma doświadczeniami z przeszłości, na podłożu których powstaje.

Najważniejsze informacje dotyczące nałogu hazardzisty

Pośród czynników skupiających się wokół uzależnienia od hazardu znajdujemy kwestie podstawowe, takie jak głębokie zaburzenia osobowości, w tym osobowość narcystyczna, zaburzenia relacji z innymi oraz nieregularne stany pobudzenia. Osoba, która uważa się za niewartościową i niegodną niczyjej uwagi, szuka swojego miejsca w hazardzie. To tutaj staje się panem i władcą. Może mieć kontrolę i chętnie ją sprawuje. Wygrywając zyskuje poczucie, że nie jest jednak tak beznadziejna, jak pierwotnie myślała. Chętnie zatraca się więc w hazardzie i pieniądze nie stanowią tutaj przeszkody. Początkowe inwestycje zwracają się podczas wygranych. Wzrasta podniecenie, mogą się pojawiać wahania nastroju, napięcie okresowo spada, by znów wzrosnąć. Poczucie wyjątkowości staje się czymś zupełnie normalnym i wraz z upływem czasu okazuje się być niewystarczającym. Uzależniony chce zatem wygrywać jeszcze więcej, zdobywać większe sumy pieniędzy. Jeśli sam ich nie ma, zaczyna pożyczać. Gdy wygrywa jest wniebowzięty, a z kolei każdą przegraną tłumaczy zbiegiem okoliczności, zdarzeniami, na które przecież nie miał wpływu. W ten sposób wpada w błędne koło.

jak walczyć z hazardem

W czym objawiać może się groźne uzależnienie od hazardu?

Niestety negatywne skutki, które szybko są widoczne w życiu prywatnym, zawodowym, jak i w kontaktach z innymi nie są w stanie przerwać tego ciągu. Nałóg wymaga specjalistycznego leczenia. Czy będzie ono polegało jedynie na wizytach u psychologa, czy też może koniecznością stanie się pobyt w szpitalu psychiatrycznym, jest zależne od stanu pacjenta, jak i tego, czy występują równocześnie inne uzależnienia. Część osób nałogowo uprawiających hazard ma również problem z narkotykami oraz alkoholem. Najtrudniejszym jednak przypadkiem jest próba wyciągnięcia z nałogu osoby, która wykazuje zaburzenia osobowości. Przejawia osobowość narcystyczną. W takim wypadku niecelowa dyskredytacja przez terapeutę w oczach chorego powoduje, że przerywa leczenie. Wciąż bowiem uznaje się za najlepszego, świetnie sobie radzącego i niewymagającego żadnej pomocy. Specjalistycznej pomocy najlepiej szukać w dobrych ośrodkach czy gabinetach psychoterapeutycznych.

Długi

Kolejnym aspektem niezwykle trudnym w tym uzależnieniu jest kwestia narastających długów. Rodzina, która nie okazuje należytego wsparcia, a daje niejako przyzwolenie na powstawanie takiej sytuacji, również musi uczestniczyć w procesie zdrowienia. Koniecznością jest ustalenie planu spłacania długów. Akceptowanie długów nie jest należytą pomocą, dlatego rodzina powinna się włączyć w ten proces i wręcz musi uzależnionemu pomóc wyjść ze złej sytuacji, również na polu finansowym. Okazując wsparcie psychiczne, fizyczne i finansowe, jeśli jest taka możliwość.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady
Komentarze zostały wyłączone.

Przeczytaj również

Ekstraklasa przez pryzmat statystyk: Śląsk Wrocław w liczbach

Śląsk Wrocław w poprzednim sezonie Ekstraklasy mierzył się nie tylko z gigantycznymi probl…