Strona główna Architektura i miejsca Iglica we Wrocławiu – Symbol kulturalnego i ekonomicznego rozwoju Polski

Iglica we Wrocławiu – Symbol kulturalnego i ekonomicznego rozwoju Polski

Hala Stulecia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wrocławia i latem przeradza się w pełnoprawne kulturowe serce miasta. I choć przyciągają do niej liczne koncerty, wystawy, widowiska, targi i Pergola ze swoją multimedialną fontanną, jednym z najciekawszych elementów hali pozostaje bez wątpienia Iglica (więcej o Hali Stulecia). Ustawiona przed Halą w 1948 roku 40-tonowa i wysoka (wówczas) na 106 metrów Iglica to ciekawa i nietypowa konstrukcja, nad której rolą zastanawia się do dziś wielu Wrocławian. Co tak naprawdę oznacza i dlaczego tak wielu amatorów wspinaczki, architektury, fotografii i sportów ekstremalnych z całego świata zachwyca się nietypową Iglicą z Wrocławia?

Krótka historia wrocławskiej Iglicy

Symbolizująca 3 klasy społeczne oraz kulturalny i ekonomiczny rozwój Polski Iglica została ustawiona przed budynkiem Hali Ludowej 3 lipca 1948 roku. Już wtedy wielu zastanawiało się nad sensem i bezpieczeństwem smukłej konstrukcji, która przy 40 tonach wagi i 106 metrach wysokości oraz z lustrzanym kręgiem zawieszonym na szczycie z pewnością nie sprawiała wrażenia stabilnej czy przemyślanej.

Jak się szybko okazało, sceptycy nie mylili się co do jej wątłości – zaledwie kilkanaście dni po ustawieniu Iglicy nad Wrocławiem przeszła burza, która zniszczyła umieszczone na szczycie zwierciadło, które trzeba było stamtąd jak najszybciej usunąć w obawie, że spadnie na turystów. Proces jego usunięcia nie należał do najprostszych – trudno dostać się na szczyt Iglicy, która w swoim najwęższym punkcie ma zaledwie 4 cm grubości, a jej wierzchołek odchyla się przy silnym wietrze o nawet 4 metry na boki. Finalnie zadania podjęli się dwaj krakowscy studenci i taternicy, Zbigniew Jaworowski i Wojciech Niedziałek, którzy po 10 dniach przygotowań i wspinaczek na latarnie w Parku Szczytnickim byli gotowi na wspinaczkę na niebezpieczną Iglicę. Zadanie oczywiście się powiodło, a panowie zyskali swoje przysłowiowe 5 minut sławy. Od tamtego czasu na Iglicy nie pojawiały się już tego typu konstrukcje.

Wrocławska Iglica – pokusa dla śmiałków i amatorów wspinaczki

Ustawiona przed Halą Stulecia Iglica mierzy dziś 96 metrów, czyli o 10 mniej niż początkowo – efekt ten zawdzięcza remontowi przeprowadzonemu w latach 60. I choć jest zabytkiem oraz jednym z niewielu tak charakterystycznych symboli miasta, każdego roku pojawiają się śmiałkowie chętni wspiąć się na niebezpieczny szczyt Iglicy. Czynili to choćby Marian Krzemiński, student Politechniki Wrocławskiej i działacz „Solidarności Walczącej”, który ze wsparciem kolegów zawiesił flagę „Solidarności” na szczycie konstrukcji w 1982 roku. Równie duże polityczne znaczenie miała także akcja w 2008 r., kiedy to w Pekinie rozpoczynały się Igrzyska Olimpijskie, a na szczycie Iglicy zawisła flaga okupowanego przez Chiny Tybetu. Ostatnią z ciekawszych tego typu akcji był skok młodych spadochroniarzy z 2012 roku, którzy zostali oczywiście złapani przez policję i tłumaczyli się tym, że formalnie nie ma przecież zakazu wspinania się na Iglicę. Do dziś zdarza się, że na Iglicę próbują wspinać się miłośnicy sportów ekstremalnych.

Iglica wciąż w dobrej formie

Dzięki temu, że zarówno sama Hala Stulecia, jak i Iglica przechodziły przez lata wiele kosmetycznych poprawek, obydwie atrakcje w dalszym ciągu trzymają się w dobrej formie. Ostatnią większą renowację Iglicy przeprowadzono w 2016 roku, kiedy to zniknęła ona z placu przed Halą Stulecia na prawie 8 miesięcy. Iglica została wówczas wygładzona, odmalowana i naprawiona tak, by bezpiecznie cieszyła oczy turystów i przechodniów przez kolejne kilkadziesiąt lat.

zdjęcie: http://dziennikarstwo.wroclaw.pl

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Wrocławska agencja LTB wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

W USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii czy Hiszpanii przeprowadzane były na szeroką …