Iglica we Wrocławiu

0
0
675

Hala Stulecia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Wrocławia i latem przeradza się w pełnoprawne kulturowe serce miasta. I choć przyciągają do niej liczne koncerty, wystawy, widowiska, targi i Pergola ze swoją multimedialną fontanną, jednym z najciekawszych elementów hali pozostaje bez wątpienia Iglica (więcej o Hali Stulecia). Ustawiona przed Halą w 1948 roku 40-tonowa i wysoka (wówczas) na 106 metrów Iglica to ciekawa i nietypowa konstrukcja, nad której rolą zastanawia się do dziś wielu Wrocławian. Co tak naprawdę oznacza i dlaczego tak wielu amatorów wspinaczki, architektury, fotografii i sportów ekstremalnych z całego świata zachwyca się nietypową Iglicą z Wrocławia?

Krótka historia wrocławskiej Iglicy

Symbolizująca 3 klasy społeczne oraz kulturalny i ekonomiczny rozwój Polski Iglica została ustawiona przed budynkiem Hali Ludowej 3 lipca 1948 roku. Już wtedy wielu zastanawiało się nad sensem i bezpieczeństwem smukłej konstrukcji, która przy 40 tonach wagi i 106 metrach wysokości oraz z lustrzanym kręgiem zawieszonym na szczycie z pewnością nie sprawiała wrażenia stabilnej czy przemyślanej.

Jak się szybko okazało, sceptycy nie mylili się co do jej wątłości – zaledwie kilkanaście dni po ustawieniu Iglicy nad Wrocławiem przeszła burza, która zniszczyła umieszczone na szczycie zwierciadło, które trzeba było stamtąd jak najszybciej usunąć w obawie, że spadnie na turystów. Proces jego usunięcia nie należał do najprostszych – trudno dostać się na szczyt Iglicy, która w swoim najwęższym punkcie ma zaledwie 4 cm grubości, a jej wierzchołek odchyla się przy silnym wietrze o nawet 4 metry na boki. Finalnie zadania podjęli się dwaj krakowscy studenci i taternicy, Zbigniew Jaworowski i Wojciech Niedziałek, którzy po 10 dniach przygotowań i wspinaczek na latarnie w Parku Szczytnickim byli gotowi na wspinaczkę na niebezpieczną Iglicę. Zadanie oczywiście się powiodło, a panowie zyskali swoje przysłowiowe 5 minut sławy. Od tamtego czasu na Iglicy nie pojawiały się już tego typu konstrukcje.

Wrocławska Iglica – pokusa dla śmiałków i amatorów wspinaczki

Ustawiona przed Halą Stulecia Iglica mierzy dziś 96 metrów, czyli o 10 mniej niż początkowo – efekt ten zawdzięcza remontowi przeprowadzonemu w latach 60. I choć jest zabytkiem oraz jednym z niewielu tak charakterystycznych symboli miasta, każdego roku pojawiają się śmiałkowie chętni wspiąć się na niebezpieczny szczyt Iglicy. Czynili to choćby Marian Krzemiński, student Politechniki Wrocławskiej i działacz „Solidarności Walczącej”, który ze wsparciem kolegów zawiesił flagę „Solidarności” na szczycie konstrukcji w 1982 roku. Równie duże polityczne znaczenie miała także akcja w 2008 r., kiedy to w Pekinie rozpoczynały się Igrzyska Olimpijskie, a na szczycie Iglicy zawisła flaga okupowanego przez Chiny Tybetu. Ostatnią z ciekawszych tego typu akcji był skok młodych spadochroniarzy z 2012 roku, którzy zostali oczywiście złapani przez policję i tłumaczyli się tym, że formalnie nie ma przecież zakazu wspinania się na Iglicę. Do dziś zdarza się, że na Iglicę próbują wspinać się miłośnicy sportów ekstremalnych.

Iglica wciąż w dobrej formie

Dzięki temu, że zarówno sama Hala Stulecia, jak i Iglica przechodziły przez lata wiele kosmetycznych poprawek, obydwie atrakcje w dalszym ciągu trzymają się w dobrej formie. Ostatnią większą renowację Iglicy przeprowadzono w 2016 roku, kiedy to zniknęła ona z placu przed Halą Stulecia na prawie 8 miesięcy. Iglica została wówczas wygładzona, odmalowana i naprawiona tak, by bezpiecznie cieszyła oczy turystów i przechodniów przez kolejne kilkadziesiąt lat.

zdjęcie: http://dziennikarstwo.wroclaw.pl

Ostatnia edycja 22 lutego 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na lotnisku we Wrocław? Jaki to koszt?

Wypożyczenie samochodu na lotnisku to rozwiązanie coraz bardziej popularne nie tylko w zag…