Strona główna Porady Jak leczyć otyłość?

Jak leczyć otyłość?

uprawianie sportu

Czekolada, ciasta, pizza czy fast food są niebem dla naszego podniebienia, ale również mogą być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. O ile lekka nadwaga nie jest jeszcze bardzo groźna i można z nią spokojnie żyć bez większych problemów, o tyle większą otyłość należy zwalczać. W sieci lub różnych magazynach możemy natrafić na wiele typów diet, różnych planów treningów oraz masę polecanych leków, bądź suplementów diety. Co jeśli nie mamy wystarczającej motywacji, aby samemu zrzucić kilka kilogramów lub musimy zrobić to jak najszybciej ze względu na zdrowie?

Chirurgiczne leczenie otyłości

Z pomocą przychodzą nam operacje chirurgiczne niwelujące otyłość inaczej nazywane operacjami bariatrycznymi. Są one skierowane do osób, które zmagają się z otyłością olbrzymią. Ich stan nie pozwala na samodzielnie wykonywanie ćwiczeń, więc leczenie inwazyjne jest jedyną metodą do powrotu do zdrowej sylwetki. Co więcej jest wskazane dla osób cierpiących na nadwagę oraz problemy metaboliczne i nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub choroby stawów spowodowane ich nadmiernym obciążeniem.

Najbardziej popularnym chirurgicznym leczeniem otyłości jest założenie opaski żołądkowej. Jest to silikonowa opaska, która dzieli żołądek na pół. Do jednej z niego części mieści się mniej pokarmu, dlatego pacjent odczuwa sytość nawet po małym posiłku. Jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż opaskę można zdjąć w dowolnym momencie. Zastosowanie jej daje rewelacyjne efekty, gdyż w ciągu roku można stracić nawet 30 kg. Operacja ta jest wykonywana zarówno odpłatnie, jak i w ramach funduszu NFZ.

Innym sposobem jest by-pass żołądkowy. W odróżnieniu do poprzedniego zabiegu ten jest bardziej inwazyjny. Wykonuje się go zwykle laparoskopowo jednak możliwe są też klasyczne operacje, jednak wiążą się one ze wzrostem możliwości powikłań pooperacyjnych. Cała operacja polega na wytworzeniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika, który zostaje bezpośrednio połączony z dalszym odcinkiem jelita cienkiego. Pozwala to nie tylko ograniczyć ilość spożywanego jedzenia, ale też poprzez zmianę miejsca łączenia enzymów trawiennych z pokarmem umożliwia ograniczenie wchłanianych kalorii.

dieta odchudzająca

Coraz większą popularnością cieszy się rękawowa resekcja żołądka czyli tzw. sleeve. Jest to ograniczenie objętości żołądka poprzez wycięcie jego fragmentu i pozostawienie ok. 30% z wyjściowej pojemności. Jak poprzedni zabieg ten również wykonywany jest głównie z zastosowaniem laparoskopu. Co więcej poprzez tę zmianę przestaje być wydzielana grelina, czyli hormon odpowiedzialny za pobudzenie łaknienia. Zastosowanie tej formy leczenia jest jednak związane z koniecznością spożywania do końca życia pokarmów rozdrobnionych podawanych w małych porcjach. Jednak wyrzeczenie to pozwala na utratę ok. 60% nadmiernej masy ciała w rok.

pomidor

Najrzadziej wykonywaną operacją bariatryczną jest wyłączenie żółciowo – trzustkowe. Jest to skomplikowany zabieg, który obejmuje zmniejszenie żołądka oraz zmianę biegu jelita cienkiego. przez jego złożoność możliwe jest występowanie wielu powikłań. Cały proces trawienia zostaje przeniesiony do ostatnich 100 cm jelita cienkiego. Gwarantuje to utratę masy ciała, jednak po zabiegu należy kontrolować morfologię krwi oraz zażywać dodatkowe witaminy przez całe życie po operacji.

Korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości

Wszystkie metody umożliwiają szybkie odchudzanie. Co więcej – zmniejszone jest poczucie głodu, więc po zabiegu zdrowe odżywianie staje się o wiele prostsze. Uczucie sytości zaspokojone jest nawet niewielką ilością pokarmu. Zmniejsza się także ilość wytwarzanej greliny odpowiedzialnej za uczucie głodu. Kolejnym plusem chirurgicznego leczenia otyłości jest jednoczesne leczenie cukrzycy. Z drugiej strony należy pamiętać, iż jest to poważny zabieg chirurgiczny, który może wiązać się z wieloma komplikacjami.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Wrocławska agencja LTB wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

W USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii czy Hiszpanii przeprowadzane były na szeroką …