Strona główna Aktualności Testy, testy, testy – czyli jak wykrywać koronawirusa dostępnymi w Polsce środkami

Testy, testy, testy – czyli jak wykrywać koronawirusa dostępnymi w Polsce środkami

testy na koronawirusa sklep

Koronawirusa i wywoływanej przez niego choroby, Covid-19, nikomu przedstawiać nie trzeba – od tygodni na całym świecie mówi się właściwie tylko o tym. I choć możemy pocieszać się, że Polska na tle Europy wypada stosunkowo dobrze pod kątem liczby chorych, o przypadkach śmiertelnych nie mówiąc, wielu martwi dostępność do testów. Przedstawiamy odpowiedzi na najbardziej palące pytania.

Jakie testy na koronawirusa są dostępne?

Istnieje kilka rodzajów testów, które różnią się między sobą. W diagnostyce stosowane są trzy metody testowania:

  1. Testy serologiczne, polegające na zbadaniu próbki krwi pobranej z żyły, oznaczonej następnie pod kątem obecności w niej przeciwciał koronawirusa (badanie półilościowe). Wynik jest dostępny tego samego dnia lub w ciągu trzech dni (zależnie od mocy przerobowej laboratorium)
  2. Testy chromatograficzne kasetowe, w których próbkę krwi (krwi pełnej, osocza lub surowicy, przy czym może to być próbka pobrana z palca) umieszcza się w dwóch punktach na kasetce (badanie jakościowe). Wynik można uzyskać w ciągu kilkunastu minut od umieszczenia próbki na kastece.
  3. Testy PT PCR – od pacjenta pobierany jest wymaz z nosogardzieli (nie z gardła!), który następnie jest poddawany badaniu na obecność materiału genetycznego wirusa. Ze względu na rodzaj badania wykonanie tego testu zajmuje minimum kilkanaście godzin, nie licząc transportu próbek, dlatego na wyniki trzeba czekać nawet kilka dni.

Jak mogą być wykorzystane szybkie testy na Covid-19

Zaletą tzw. szybkich testów, czyli testów kasetowych, jest szybkość uzyskania wyniku. Choć naukowcy zgodnie przyznają, że najwyższą dokładność zapewniają testy PCR (CE-IVD), czyli omawiane w punkcie trzecim, to jednak testowanie w ten sposób dużej liczby osób zablokowałoby laboratoria na długi okres. Tym samym osoby wykazujące objawy zarażenia koronawirusem nie mogłyby otrzymać potwierdzenia, co wstrzymuje również i wydłuża proces leczenia.

Jako przykład skutecznej walki z koronawirusem często podawana jest Korea Południowa – jej władze wykorzystały wszystkie legalne środki walki z pandemią, sięgając m.in. po dane z urządzeń mobilnych, ale również decydując się na szybkie testy. Te środki w połączeniu z testowaniem przesiewowym (pomiar temperatury, wywiad z pacjentem) pozwoliły znacznie zawęzić grupy osób narażonych na zakażenie i potencjalnie zakażonych, a także ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii poprzez szybsze wykrywanie nowych zakażeń.

Tzw. szybkie testy na koronawirusa pozwalają wykryć we krwi badanego przeciwciała dwóch typów:

  • IgG oznaczają, że organizm miał kontakt z wirusem i wytworzył przeciwciała, by go zwalczyć
  • IgM oznaczają, że w organizmie chorego toczy się infekcja

Im więcej przeciwciał IgM w stosunku do IgG, tym „młodsza” jest infekcja. I odwrotnie – im więcej przeciwciał IgG, tym więcej czasu upłynęło od zakażenia. Ponieważ przeciwciała pojawiają się w ciągu kilku dni od zakażenia (od 3 do 7 dni), testy chromatograficzne warto powtórzyć w ciągu kilkunastu dni, aby obserwować przyrost przeciwciał IgG (w razie wyniku pozytywnego) lub pojawienia się i przyrostu przeciwciał IgM. Dla porównania – objawy mogą pojawić się dopiero po dwóch tygodniach od zakażenia. Z tego powodu pozostanie wyłącznie przy badaniach przesiewowych ludności daje niskie rezultaty w ograniczaniu rozprzestrzeniania się epidemii.

Na koniec garść statystyk:

testy na koronawirusa

A jak to wygląda w naszym województwie?

testy na covid-19

Artykuł powstał we współpracy z OneDayClinic, polską firmą działającą na rynku medycznym, oferującą dostęp do szybkich testów na koronawirusa w dedykowanym sklepie online.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Wrocławska agencja LTB wprowadza 4-dniowy tydzień pracy

W USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii czy Hiszpanii przeprowadzane były na szeroką …