Strona główna Porady Medycyna Leczenie zaćmy na Dolnym Śląsku

Leczenie zaćmy na Dolnym Śląsku

2
0
2,156
zaćma prywatnie

Liczby nie kłamią – sytuacja pacjentów oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy wydaje się niełatwa. W momencie, gdy w naszym województwie na operację czekają 63 tysiące osób, z czego 4 tysiące to przypadki pilne, niektórzy decydują się szukać innych rozwiązań. Jakie mają alternatywy oprócz czekania w kolejce przez dwa-trzy lata na zabieg z NFZ?

Gabinety prywatne

Zaćma leczona prywatnie to przedsięwzięcie dość kosztowne. Sprawdziliśmy cenniki kilku wrocławskich klinik i średni koszt zabiegu wynosi około 3 tysiące złotych. Do tego należy doliczyć koszt samej soczewki oraz ceny wizyt – kwalifikujących oraz kontrolnych, jeśli nie są wliczone w koszty zabiegu. Pytanie, skąd biorą się zmienne ceny soczewek? W zabiegu usunięcia zaćmy refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjent może skorzystać wyłącznie z jednego rodzaju soczewki – jest to soczewka jednoogniskowa asferyczna. Jeśli pacjent ma astygmatyzm, lepszym wyborem byłaby dla niego soczewka toryczna. Różne rodzaje soczewek mają swoje zalety i wady, dlatego oferta gabinetów prywatnych pozostawia pacjentom komfort wyboru. Wiąże się to jednak z wysoką ceną…

operacja zaćmy prywatnie
Pacjent wybierający ofertę gabinetu prywatnego może wybrać soczewkę dopasowaną do swoich potrzeb, ale musi sporo zapłacić za zabieg. Wybierając zabieg w Czechach może liczyć na refundację kosztów przez NFZ.

Operacje zaćmy w Czechach

Innym sposobem poradzenia sobie z problemem zaćmy bez konieczności oczekiwania na zabieg jest operacja poza granicami Polski. Można w ten sposób skorzystać z regulacji, jakie wniosła unijna dyrektywa transgraniczna – dzięki niej około 2200 osób z Dolnego Śląska skorzystało z oferty czeskich i niemieckich klinik, gdzie czas oczekiwania na operację jest nieporównywalnie krótszy. Pytanie, kto za to zapłacił – na mocy wspomnianej dyrektywy koszty zabiegu (w zakresie przewidzianym przez płatnika) poniósł NFZ.

Przede wszystkim – krótki czas oczekiwania oraz możliwość wyboru rodzaju soczewki. Podobne opcje, jak w przypadku korzystania z oferty gabinetów prywatnych na terenie polskim. Zasadnicza różnica dotyczy jednak tego, że wybierając operację zaćmy w Czechach czy innym unijnym państwie, pacjent może zwrócić się do NFZ o zwrot kosztów. Nieliczne podmioty na rynku oferują swoim pacjentom możliwość zajęcia się formalnościami związanymi z uzyskaniem refundacji. Polska klinika OneDayClinic bierze początkowe koszty na siebie, a później, w imieniu pacjenta, ubiega się o zwrot kosztów.

Jak donosi Gazeta Wrocławska, z tej opcji korzysta coraz więcej osób – w 2017 roku NFZ zwrócił z tego tytułu ponad 5,5 mln złotych, czyli o 2 miliony więcej niż w 2016 roku. Od 2015 roku liczba osób wybierających operację zaćmy w Czechach niemal się podwoiła – z 1335 do 2196. Czy ten trend się utrzyma? Sądzimy, że tak – jest to nie tyle konkurencja dla polskich szpitali, co realna szansa dla pacjentów.

Ostatnia edycja 30 stycznia 2018

Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • lozko-szpitalne-rehabi-rehabi

  Korzyści, jakie daje sprzęt medyczny

  Wynajęcie sprzętu medycznego stanowi dziś alternatywę dla wszystkich tych, którzy zajmują …
 • uprawianie sportu

  Jak leczyć otyłość?

  Czekolada, ciasta, pizza czy fast food są niebem dla naszego podniebienia, ale również mog…
 • Powiększ piersi…we Wrocławiu

  Rynek medyczny na Dolnym Śląsku rozwija się bardzo prężnie. Powstają nowe placówki, które …
Pokaż więcej w Medycyna

2 komentarze

 1. Marian

  30 stycznia 2018 at 2:06 pm

  Te liczby mnie przerażają. Mam nadzieję, że nie bedę mieć zaćmy, bo jakby mial czekać tyle lat na zabieg to chyba faktycznie bym już wolał pojechać do Czech, z Wrocławia daleko nie mam. Dajcie spokój z tymi kolejkami…

 2. Emilia

  30 stycznia 2018 at 2:10 pm

  Moim zdaniem wyjazd do Czech jest dobrym pomysłem. Można oszczędzić sobie czekania w kolejce, a jednocześnie robi się zabieg na NFZ – rewelacja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na lotnisku we Wrocław? Jaki to koszt?

Wypożyczenie samochodu na lotnisku to rozwiązanie coraz bardziej popularne nie tylko w zag…