Strona główna Porady Medycyna Leczenie zaćmy na Dolnym Śląsku

Leczenie zaćmy na Dolnym Śląsku

2
0
2,784
zaćma prywatnie

Liczby nie kłamią – sytuacja pacjentów oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy wydaje się niełatwa. W momencie, gdy w naszym województwie na operację czekają 63 tysiące osób, z czego 4 tysiące to przypadki pilne, niektórzy decydują się szukać innych rozwiązań. Jakie mają alternatywy oprócz czekania w kolejce przez dwa-trzy lata na zabieg z NFZ?

Gabinety prywatne

Zaćma leczona prywatnie to przedsięwzięcie dość kosztowne. Sprawdziliśmy cenniki kilku wrocławskich klinik i średni koszt zabiegu wynosi około 3 tysiące złotych. Do tego należy doliczyć koszt samej soczewki oraz ceny wizyt – kwalifikujących oraz kontrolnych, jeśli nie są wliczone w koszty zabiegu. Pytanie, skąd biorą się zmienne ceny soczewek? W zabiegu usunięcia zaćmy refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjent może skorzystać wyłącznie z jednego rodzaju soczewki – jest to soczewka jednoogniskowa asferyczna. Jeśli pacjent ma astygmatyzm, lepszym wyborem byłaby dla niego soczewka toryczna. Różne rodzaje soczewek mają swoje zalety i wady, dlatego oferta gabinetów prywatnych pozostawia pacjentom komfort wyboru. Wiąże się to jednak z wysoką ceną…

operacja zaćmy prywatnie
Pacjent wybierający ofertę gabinetu prywatnego może wybrać soczewkę dopasowaną do swoich potrzeb, ale musi sporo zapłacić za zabieg. Wybierając zabieg w Czechach może liczyć na refundację kosztów przez NFZ.

Operacje zaćmy w Czechach

Innym sposobem poradzenia sobie z problemem zaćmy bez konieczności oczekiwania na zabieg jest operacja poza granicami Polski. Można w ten sposób skorzystać z regulacji, jakie wniosła unijna dyrektywa transgraniczna – dzięki niej około 2200 osób z Dolnego Śląska skorzystało z oferty czeskich i niemieckich klinik, gdzie czas oczekiwania na operację jest nieporównywalnie krótszy. Pytanie, kto za to zapłacił – na mocy wspomnianej dyrektywy koszty zabiegu (w zakresie przewidzianym przez płatnika) poniósł NFZ.

Przede wszystkim – krótki czas oczekiwania oraz możliwość wyboru rodzaju soczewki. Podobne opcje, jak w przypadku korzystania z oferty gabinetów prywatnych na terenie polskim. Zasadnicza różnica dotyczy jednak tego, że wybierając operację zaćmy w Czechach czy innym unijnym państwie, pacjent może zwrócić się do NFZ o zwrot kosztów. Nieliczne podmioty na rynku oferują swoim pacjentom możliwość zajęcia się formalnościami związanymi z uzyskaniem refundacji. Polska klinika OneDayClinic bierze początkowe koszty na siebie, a później, w imieniu pacjenta, ubiega się o zwrot kosztów.

Jak donosi Gazeta Wrocławska, z tej opcji korzysta coraz więcej osób – w 2017 roku NFZ zwrócił z tego tytułu ponad 5,5 mln złotych, czyli o 2 miliony więcej niż w 2016 roku. Od 2015 roku liczba osób wybierających operację zaćmy w Czechach niemal się podwoiła – z 1335 do 2196. Czy ten trend się utrzyma? Sądzimy, że tak – jest to nie tyle konkurencja dla polskich szpitali, co realna szansa dla pacjentów.

Ostatnia edycja 30 stycznia 2018

Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • uprawianie sportu

  Jak leczyć otyłość?

  Czekolada, ciasta, pizza czy fast food są niebem dla naszego podniebienia, ale również mog…
 • lozko-szpitalne-rehabi-rehabi

  Korzyści, jakie daje sprzęt medyczny

  Wynajęcie sprzętu medycznego stanowi dziś alternatywę dla wszystkich tych, którzy zajmują …
 • Powiększ piersi…we Wrocławiu

  Rynek medyczny na Dolnym Śląsku rozwija się bardzo prężnie. Powstają nowe placówki, które …
Pokaż więcej w Medycyna

2 komentarze

 1. Marian

  30 stycznia 2018 at 2:06 pm

  Te liczby mnie przerażają. Mam nadzieję, że nie bedę mieć zaćmy, bo jakby mial czekać tyle lat na zabieg to chyba faktycznie bym już wolał pojechać do Czech, z Wrocławia daleko nie mam. Dajcie spokój z tymi kolejkami…

 2. Emilia

  30 stycznia 2018 at 2:10 pm

  Moim zdaniem wyjazd do Czech jest dobrym pomysłem. Można oszczędzić sobie czekania w kolejce, a jednocześnie robi się zabieg na NFZ – rewelacja!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY WE WROCŁAWIU – ONLINE 30 – 31 stycznia 2021

Niezwykłe okoliczności, niezwykły termin, niezwykły upór organizatorów, niezwykłe koncerty…