Strona główna Biznes Lekarz za granicą – wyjazd do pracy a wymagania

Lekarz za granicą – wyjazd do pracy a wymagania

Praca w medycynie

Poszukiwanie pracy za granicą stało się dla Polskich lekarzy chlebem powszednim. Na opuszczenie kraju decyduje się coraz więcej osób, zarówno tych świeżo po studiach jak i bardziej doświadczonych.

Nic w tym dziwnego – w porównaniu ze standardami opieki medycznej jakie panują w Wielkiej Brytanii, Skandynawii czy na zachodzie Europy, polska służba zdrowia stoi daleko w tyle. Cierpią na tym nie tylko pacjenci, ale i sami lekarze, których nikt zdaje się nie traktować z należytym szacunkiem. Decydując się na wyjazd należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, w tym wymaganiach jakie stawiają przed lekarzami zagraniczne standardy medyczne. Jak należy przygotować swoje CV i o czym warto pamiętać ubiegając się o wakat medyczny na terenie Unii Europejskiej?

 

Samodzielne poszukiwania kontra agencja zatrudnienia

To najprostsza droga do znalezienia pracy za granicą. Większość placówek szpitalnych w Europie ma obowiązek podpisania umowy z agencją zatrudnienia pomagającą obcokrajowcom ubiegać się o stanowisko pracy.

Firmy takie doskonale wiedzą czego wymaga się od potencjalnego kandydata i potrafią dopasować go do najbardziej pasującej oferty. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wymogi dotyczące pracy obcokrajowców w szpitalach są bardzo restrykcyjne. Jest to związane z koniecznością porozumiewania się na porządku dziennym z pacjentami (lekarz szukający zatrudnienia w Norwegii bez znajomości języka norweskiego może zapomnieć o jakichkolwiek ofertach) oraz różnicami edukacyjnymi pomiędzy krajami.

Większość agencji ma obowiązek zaoferować kandydatowi kursy i szkolenia językowe, które mogą potrwać pomiędzy 6 miesiącami a 1,5 roku i odbywają się przed wyjazdem do kraju docelowego – jedną z takich firm jest Paragona, mogąca poszczycić się rozpoznawalnością w skali europejskiej

.Co więcej, pracodawca zapewnia lekarzowi szereg szkoleń medycznych uzupełniających jego wiedzę i przygotowujących go do pracy na często nieznanym z wcześniejszego doświadczenia sprzęcie. Wszystko w imię dobra pacjenta i zapewnienia godnych warunków pracy. Otrzymanie pracy jako lekarz za granicą to nie najłatwiejsze z zadań.

 

Skomplikowana dokumentacja

Poszukiwanie pracy na własną rękę jest odradzane zwłaszcza kandydatom pragnącym zdobyć pracę w Skandynawii. Wysokie standardy panujące w tamtejszej służbie zdrowia sprawiają, że nawet wykształceni w Norwegii czy Szwecji lekarze mają problem z utrzymaniem pracy bez konieczności nieustannego doszkalania się. Szpitale skandynawskie różnią się znacznie od tych znanych z Polski.

Aby dostać tam pracę trzeba więc posiadać odpowiednie uprawnienia i staż pracy. Korzystanie z usług agencji zatrudnienia ułatwia dopasować Twoje umiejętności i staż pracy do kompetencji wymaganych na danym stanowisku. Dokumentacja, jaką należy przygotować i przesłać do pracodawcy jest równie skomplikowana, co sam proces rekrutacyjny. Agencje doświadczone w wysyłaniu lekarzy za granicę doskonale radzą sobie z jej wypełnianiem i są w stanie pomóc Ci przedstawić swoje umiejętności jak najlepiej.

Najważniejszym z wymogów jest jednak posiadanie dyplomu ukończenia studiów medycznych, co właściwie nikogo nie powinno dziwić. Większość krajów europejskich akceptuje wykształcenie zdobyte na polskich uniwersytetach, choć może zdarzyć się, że zostaniesz poproszony o przejście dodatkowego kursu medycznego, którego certyfikat ukończenia upełnomocni Twoje wykształcenie.

 

Doświadczenie górą

Choć znalezienie pracy dla młodych lekarzy po studiach jest za granicą możliwe, większość krajów patrzy przede wszystkim na doświadczenie zawodowe.

Sytuacja taka nie dziwi biorąc pod uwagę bardzo wysokie standardy opieki medycznej w lepiej rozwiniętych krajach. Pamiętaj, by swoje doświadczenie, odbyte szkolenia i posiadane certyfikaty opisać agentowi zatrudnienia bardzo dokładnie – to one zwiększą Twoją szansę na sukces. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli Twoje CV zawiera jedynie praktyki podczas studiów.

Agencje zatrudnienia, zarówno te krajowe jak i zagraniczne starają się zrobić wszystko, być dostał wymarzoną pracę, organizując szereg doszkalających kursów. Pracodawca może również zaprosić Cię na szkolenie – w końcu jakość Twojej pracy przełoży się na jego wyniki. Pamiętaj o tym i nie zrażaj się długimi procedurami przygotowawczymi.

Jeśli marzysz o dobrych zarobkach i pracy w dogodnych warunkach, nie godząc się przy tym na polskie standardy szpitalne, przetrwanie skomplikowanych procedur otrzymania pracy w szpitalu za granicą nie powinno stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu.

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

WROCŁAW SIĘ LICZY! – Kompleksowe Badani Ruchu Wrocław i Otoczenie 2024

We Wrocławiu i gminach sąsiednich rozpoczęły się Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024). Maj…