Strona główna Aktualności Lepszy Wrocław – WBO 2020 

Lepszy Wrocław – WBO 2020 

Masz pomysł jak zmienić Wrocław? Chciałbyś mieć widoczny wpływ na otaczającą Cię miejską przestrzeń? WBO jest dla Ciebie!

Zgłoś swoją inicjatywę do 11.02.2020 i uzyskaj środki na jej realizację.

Czym jest WBO?

Wrocławski Budżet Obywatelski (WBO) to projekt przeznaczony dla mieszkańców miasta Wrocławia. Pieniądze pochodzą ze źródeł publicznych, które wchodzą w skład budżetu gminy, lecz nie stanowią dodatkowego, odrębnego funduszu.

Budżet Obywatelski to inaczej budżet partycypacyjny, dzięki któremu każdy mieszkaniec może świadomie wpływać, poprzez swoje decyzje, na wydatki publiczne w odniesieniu do danego roku budżetowego. W zależności od miasta, w którym jest organizowany projekt, tworzona jest nazwa np. Wałbrzych – Wałbrzyski Budżet Obywatelski. 

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane różnego rodzaju projekty, lecz istnieją pewne kryteria. 

Zgłaszane projekty muszą wpisywać się w wewnętrzną politykę gminy oraz ich fizyczna realizacja musi zostać wykonana w ciągu danego roku budżetowego. Co więcej kwota nie może przekroczyć przeznaczonych na ten cel progów, a przede wszystkim projekt w swojej idei ma służyć dobru ogólnemu wrocławskiej społeczności

widok na wrocław

Zgłaszanie projektów

Każda osoba mieszkająca we Wrocławiu może zgłosić projekt w nieograniczonej ilości, przy czym nie jest wymagane formalne zameldowanie w mieście. Osoba zgłaszająca projekt staje się Liderem i jej zadaniem jest oficjalne wypełnienie formularza w wersji elektronicznej lub papierowej. Dodatkowo, wniosek musi zostać poparty wymaganymi 2 podpisami mieszkańców, którzy wyrażają poparcie dla projektu.

Zasady

W tym roku na cel WBO 2020 zostało wygospodarowane 25 milionów złotych. 9 mln z tej kwoty przeznaczone jest na inicjatywy osiedlowe, a 16 mln na ponadosiedlowe. O rodzaju kategorii decyduje osoba zgłaszająca, czyli Lider, mając na uwadze wartość przedsięwzięcia oraz zasięg beneficjentów. 

Maksymalna kwota możliwa do przyznania na jeden projekt ponadosiedlowy to 2 mln złotych, a osiedlowy to 750 tys.

Po zgłoszeniu projekty zostają oceniane przez ekspertów. Pozytywna ocena oznacza przejście do dalszego etapu, wiążącego się z możliwością oddawania głosów na inicjatywę. Od negatywnej oceny zamysłu przysługuje prawo do odwołania się. Jednocześnie odbywają się konsultacje, podczas których można wnosić poprawki do dotychczasowego wniosku, do momentu zatwierdzenia przez jednostki nadrzędne ostatecznie przyjętych pomysłów. 

Po przejściu wszystkich formalnych etapów, następuje demokratyczne głosowanie przez mieszkańców. Wygrywa projekt o największej ilości głosów, przy czym musi zostać na niego oddanych co najmniej 100 ważnych.  Wybrane projekty realizowane są, aż do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków. 

Ważne daty 2020 

 

14 stycznia – 1 lutego zgłaszanie projektów (papierowo lub elektronicznie)
14 stycznia – 1 czerwca  I ocena projektów
1 czerwca – 5 lipca  konsultacja projektów
6 lipca – 24 sierpnia  II ocena projektów
w tym czasie następuje publikacja ostatecznie przyjętych wniosków
18 września – 5 października  głosowanie

                 

Dotychczas  zgłoszone projekty

Przykładowe inicjatywy:

1.Palmy na Legnickiej
Pomysłodawca argumentuje swój projekt występowaniem wysokich temperatur w letnich miesiącach, wzdłuż ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Nie znajduje się tam żaden obiekt dający kawałek cienia dla osób poruszających się pieszo lub tych, którzy stoją w korkach podczas skwaru.

Zatem, czy Wrocław staje się mała pustynią i jak najszybciej należy temu zapobiec?

palmy


2. Park Mieszczański – Nowy centralny park Wrocławia

Ścisłe centrum Wrocławia charakteryzuje się kamienną zabudową. Pojawia się pomysł zamienia części tej przestrzeni na tereny zielone, wpływając na pochłanianie szkodliwego CO2 z powietrza.

3. Zielone Nadodrze – rewitalizacja skwerków i zieleńców
Nadodrze nie jest przez wszystkich dobrze kojarzone. Zazwyczaj na pierwsza myśl przywoływane są zaniedbane kamienice, ciemne zakątki, zaśmiecone skwery i przerażający nocą dworzec PKP. Lider zamierza odmienić to miejsce, czyniąc je pełnym zieleni i witalności.

oraz wiele, wiele innych …

Na dziś dzień zostało zgłoszonych 203 projektów, które zostaną ocenione pod kątem merytorycznym przez jednostki nadrzędne, a następnie między 18 września, a 5 października każdy kto mieszka we Wrocławiu, będzie mógł oddać swój głos i zdecydować o realizacji poszczególnych inicjatyw.

Podsumowując Wrocławski Budżet Obywatelski to projekt aktywizacyjny. Ma na celu pobudzić mieszkańców miasta Wrocławia do podejmowania ważnych decyzji dla dobra całej miejskiej społeczności. Ideą projektu jest nacisk na pobudzenie postaw obywatelskich oraz możliwość poznania oddolnych potrzeb mieszkańców gminy Wrocław przez Urząd Miejski.

Miej wpływ na otaczającą Cię przestrzeń i zgłoś swój projekt! Ostateczna data to 11.02.2020
https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski

 

 

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…