Strona główna Aktualności Monodram Aldony Struzik „Błękitna Daisy” w CAL na Ołtaszynie

Monodram Aldony Struzik „Błękitna Daisy” w CAL na Ołtaszynie

plakat

Monodram Aldony Struzik „Błękitna Daisy” – 12.06.2023 w CAL na OłtaszynieOryginalny projekt aktorki Aldony Struzik, którą można oglądać również deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, to połączenie widowiska artystycznego z lekcją historii Dolnego i Górnego Śląska.

Barwna opowieść o księżnej pszczyńskiej – Marii Teresie Oliwii von Pless – która wiele lat spędziła w zamku Książ, stanowi atrakcyjny sposób na przekazywanie wiedzy historycznej. Sztuka jako taka oddziałuje z większą mocą niż wiedza książkowa, a sam monodram wsparty jest technikami audiowizualnymi, dzięki czemu przenosi nas w magiczny klimat minionych czasów.

Gdyby człowiek mógł porozmawiać z osobą, którą był pięćdziesiąt lat temu, co by sobie powiedział? Czy nie próbowałby zmienić własnego losu, ustrzec się przed błędami, wskazać na lepszą przyszłość? Ten na pozór tylko hipotetyczny dylemat posłużył za tło monodramu „Błękitna tożsamość”, traktującego o księżnej Daisy von Pless z Książa. Sztuka zbudowana jest w oparciu o rozmowy staruszki z młodą kobieta, którą była kilkadziesiąt lat wcześniej.

Spotykają się one przed lustrem, stanowiącym coś w rodzaju mostu miedzy przyszłością a przeszłością. Z punktu widzenia widza znacząco podnosi to jakość widowiska, gdyż – mimo iż ma do czynienia z teatrem jednego aktora – odbiorca jest świadkiem ciekawych, ożywionych dyskusji, a niejednokrotnie kłótni bohaterki z samą sobą, których przyczyna leży w patrzeniu na te same zdarzenia z dwóch krańcowo różnych punktów widzenia.

Monodram skupia się głównie na pozytywnych aspektach działalności bohaterki, na tych, które mogą mieć wartość dla współczesnego odbiorcy. Wybrane wspomnienia z życia księżnej przedstawione są w kilku następujących po sobie etapach – począwszy od pierwszych lat pobytu na Dolnym Śląsku, skończywszy na ostatnich dniach życia. Dzięki temu widz może prześledzić rozwój osobowy Daisy. W pierwszej scenie poznaje rozbawioną, zapatrzoną w siebie arystokratkę, w ostatniej rozstaje się z dojrzałą, w pełni ukształtowaną oraz wrażliwą na ludzką niedolę kobietą. Sprzyja to utożsamianiu się widza z odgrywaną postacią, gdyż wie, że ma do czynienia z kobietą z krwi i kości, która posiada nie tylko wyjątkowe zalety, ale także pełna jest przyziemnych, ludzkich wad.

W warstwie dotyczącej problematyki, sztuka osnuta jest wokół wybranych dziedzin życia bohaterki. Składa się z pięciu scen ułożonych w porządku chronologicznym. Każda z nich zaczyna się i kończy tak zwanym offem teatralnym, który w tym przypadku ma charakter sporządzania – słyszanych przez widza – notatek w pamiętniku. Daje to możliwość naświetlenia tła, przesunięcia akcji w strumieniu czasu, a także spuentowania faktów. W tym kontekście rozgrywają się sceny, w której widz poznaje nie tylko ciekawe szczegóły z życia księżnej, ale także dylematy związane z podejmowaniem trudnych decyzji.

SPEKTAKL TEATRALNY „DAISY- BŁĘKITNA TOŻSAMOŚĆ” Aldony Struzik zdobył nagrodę jury na 48 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w październiku 2014 roku. Aktorka otrzymała wówczas także Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Najlepszej Aktorki Dolnego Śląska.

Wspaniała historia w teatrze po sąsiedzku!

Kiedy: 12 czerwca 2023, o godzinie 15.00
Gdzie: Centrum Aktywności Lokalnej ze Sceną „Teatru Na Bruku” na Ołtaszynie
ul. Pszczelarska 7, Wrocław
Wstęp wolny – max, 80 osób

Biogram Aldona Struzik

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie/Filia we Wrocławiu. Etatowa aktorka wrocławskich teatrów: najpierw Teatru Współczesnego, a od 1991 Teatru Polskiego, gdzie pracuje do dziś.
Wiele lat wykładała interpretację wiersza we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na Wydziale Aktorskim, a także prozę, wiersz i sceny we Wrocławskim Studium Aktorstwa i Musicalu.
Aktorka filmowa i telewizyjna. Reżyserka trzech sztuk teatralnych.

Współpracowała z Wrocławskim Teatrem Komedia, z wieloma rozgłośniami radiowymi, z Ośrodkiem TVP Wrocław, ze Stowarzyszeniem Twórców i Animatorów Kultury oraz studiami nagraniowymi i dubbingowymi.
Za swój spektakl autorski pt.” Daisy- błękitna tożsamość” została w 2014 roku laureatką 43 Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, a także otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Najlepszej Aktorki Dolnego Śląska.

Zagrała w wielu teatrach telewizji, serialach i filmach fab. m. in. w „Yumie” reż. P. Mularuka,” Biegnij chłopcze biegnij” P. Danquarta”, „Smoleńsku” w reż. A. Krauze czy „Pokocie” A. Holland. Z seriali m.in. w „Dziewczynach ze Lwowa”, „Na Wspólnej”, „O mnie się nie martw”, „ Szadź”, „Na sygnale”, „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”, ostatnio „Tatuśkowie”.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

W sobotę roboty opanują politechniczny „Serowiec”

Szesnaście konkurencji, ponad 100 robotów, a do tego mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – t…