Strona główna Czas wolny Narodziny we Wrocławskim Zoo

Narodziny we Wrocławskim Zoo

4 czytanie w minutach
0
0
159

Wrocławskie Zoo jest trzecim co do ilości prezentowanych gatunków ogrodem zoologicznym na świecie, jest również najstarszym tego typu obiektem w kraju. Obecnie w zoo zobaczyć można przeszło 10500 gatunków występujących w różnych częściach globu.

Ogród Zoologicny we Wrocławiu poszczyć się może licznymi sukcesami w hodowli zwierząt. W 1897 roku przyszedł na świat pierwszy narodzony w zoo tapir malajski, w 2010 samiec hipopotama karłowatego, a w 2012 pierwszy na świecie syczek filipiński urodzony poza Filipinami.

Hodowla żyraf również ma się bardzo dobrze od 2012 roku na świat przyszły już 4 młode (o żyrafie Irmie pisaliśmy tutaj). W marcu 2018 przyszedł na świat (po raz pierwszy w niewoli) kuskus niedźwiedzi, a także zagrożonego wyginięciem manata.

Pisklęta dzioborożca palawańskiego

W tym miesiącu do licznych sukcesów hodowlanych dodać można również pojawienie się 3 piskląt dzioborożca palawańskiego. Hodowlą tych zwierząt zajmują się wyłącznie trzy ogrody w Europie, a zwierzęta są zagrożone wyginięciem. To właśnie w naszym mieście – i to już po raz drugi – udało się rozmnożyć te wyjątkowe ptaki.

Dzioborożce palawańskie są ptakami leśnymi, które osiągają ok. 70 cm i ważą do 700 g. Gatunek ten występuje tylko na filipińskim Palawanie i kilku sąsiadujących wyspach, a jego populację szacuje się na 2,5-10 tys. osobników.

Samice tego gatunku składają jaja w niemal szczelnie zamkniętym gnieździe – samiec dostarcza materiału składającego się m.in. z owoców, samica zaś pozostaje w środku gniazda z jajami dopóki ptaki nie są na tyle duże by niemal samodzielnie poradzić sobie na świecie. Samiec karmi przez cały czas samicę dostarczając jej i dzieciom pokarmu.

Jak mówią pracownicy zoo – od kwietnia słychać było pierwsze odgłosy piskląt, jednak dopiero w lipcu pisklęta wyszły z gniazda. Początkowo na wybiegu pojawiły się dwa ptaki, po tygodniu z gniazda wyszedł trzeci osobnik.

Obecnie w ptaszarni prowadzone są prace remontowe, dlatego zwierzęta można podziwiać tylko z zewnątrz.

zdjęcie: zoo wrocław

Ostatnia edycja 10 lipca 2018

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Szmaragdowa Karta Seniora

Podążając za sukcesem, jakim okazał się, być program Wrocławskiej Karty Seniora, do grona …