Ogród Japoński

Ogród Japoński, stanowiący część Parku Szczytnickiego to jedno z najpiękniejszych miejsc do odpoczynku i zwiedzania we Wrocławiu. Zlokalizowany w rejonie Hali Ludowej ogród był początkowo elementem Wystawy Światowej z 1913 roku i jako jedna z niewielu jej części pozostaje w użytku do dziś. Ogród Japoński jest wspaniałym symbolem kultury azjatyckiej i w sezonie przyciąga do siebie całą masę turystów i mieszkańców Wrocławia poszukujących spokojnego miejsca do odpoczynku i zwiedzania.

Krótka historia wrocławskiego Ogrodu Japońskiego

Pierwotny wygląd ogrodu został zaprojektowany i stworzony przez Hrabiego Fritza von Hochberga – wielkiego entuzjastę kultury japońskiej, którego projekt dzięki pomocy japońskiego mistrza Mankichi Arai od początku zachwycał wyjątkowymi nawiązaniami do kultury i sztuki japońskiej. Ogród Japoński istniał w swojej pierwotnej formie do 1994 roku, kiedy to został przekształcony na prośbę włodarzy miasta i przy współpracy Ambasadora Japonii. Założeniem było takie przekształcenie i upiększenie całego kompleksu, by po wielu latach istnienia ogród mógł w dalszym ciągu zachwycać swoim pięknem i charakterystycznymi dla kultury japońskiej dekoracjami.

Nad nowym projektem ogrodu pracowali mistrzowie japońskiego ogrodnictwa, architekci aranżacji kamiennych, architekci ogrodów oraz specjaliści japońskiego kulturoznawstwa i to dzięki nim dziś możemy podziwiać Ogród Japoński w jego najdoskonalszej wersji. Wszystkie elementy ogrodu odpowiadają oryginalnej, japońskiej sztuce projektowania tego typu obiektów – wchodząc do Ogrodu Japońskiego możemy poczuć się tak, jak gdybyśmy byli na miejscu, w Japonii, w jednym z wielu zdobiących kraj ogrodów.

Co można spotkać w Ogrodzie Japońskim

Wybierając się na spacer po Ogrodzie Japońskim należy przede wszystkim przygotować się na zachwycające piękno roślinności i elementów architektury zaczerpniętych z oryginalnych ogrodów japońskich. Są tu więc niezwykłe kaskady wodne (tzw. kaskada męska, o szybko spadającej kurtynie wody i kaskada żeńska, o wolno płynącej, dwustopniowej kaskadzie wodnej) kończące swój bieg w stawie wypełnionym przez różnokolorowe, wiekowe karpie Goi. Stawy tego typu to jeden z typowych obrazków utożsamianych z Japonią i dzięki jego obecności w Ogrodzie Japońskim możesz poczuć się, jak podczas podróży tysiące kilometrów od Polski.

Z wielu elementów zachwycających tu swoją budową i projektem, uwagę zwraca nawet sama ozdobna brama wejściowa, kierująca odwiedzających ogród wprost na szeroką aleję prowadzącą do centrum ogrodu i znajdującego się tam stawu z japońskimi karpiami. Nad stawem znalazło się także miejsce dla tradycyjnego japońskiego mostu łączącego jego brzegi i ozdobionego typowym, japońskim dachem. Wszystko przypomina tu o klasycznej, autentycznej architekturze Japonii – jedną z głównych atrakcji Ogrodu Japońskiego jest jego część południowa nawiązująca swoim projektem do klasycznych, przydomowych ogrodów japońskich, z domkiem typu Sukija oraz przystrzyżonymi żywopłotami ozdabiającymi kolejną partię ogrodu.

Niezwykła roślinność Ogrodu Japońskiego

Choć zarówno architektura, jak i projekt samego Ogrodu Japońskiego zdecydowanie zachwycają, największą atrakcją docenianą zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów zdaje się być obecna tu roślinność. Kwitnąca roślinność zachwyca przez cały sezon, sprawiając że Ogród Japoński jest dla miasta prawdziwą oazą spokoju i miejscem, w którym kultura z zupełnie odległej części świata spotyka się z uznaniem dla swojego piękna. Zamysłem podczas tworzenia ogrodu było połączeniu kilku najciekawszych form japońskich ogrodów, które tam najczęściej mają bardzo specyficzne przeznaczenie i sztuka ta udała się projektantom do perfekcji.

Ogród Japoński jest czynny dla zwiedzających wyłącznie w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9.00 – 19.00, jako że to właśnie wtedy miejscowa roślinność budzi się do życia i może zachwycać swoim urokiem. Bilety wstępu dostępne są bezpośrednio w kasie Ogrodu Japońskiego w bramie wejściowej, a ich ceny wahają się od 4 zł za bilet normalny do 2 zł za bilet ulgowy. Dzieci do lat 3 mogą wchodzić do ogrodu bezpłatnie.

Szukasz ciekawego miejsca na spacer z rodziną, chwili wytchnienia w otoczeniu natury lub pięknego miejsca na sesję fotograficzną? Ogród Japoński to miejsce, którego nie sposób nie odwiedzić!

 

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …