Strona główna Architektura i miejsca Opera Wrocławska – historia budynku

Opera Wrocławska – historia budynku

opera wrocław

Gmach ten powstał w latach 1839-1841. W dawnych czasach, sięgających aż XVIII wieku, Opera pełniła rolę Domu Zabaw. Był on regularnie odwiedzany przez różne grupy teatralne i operowe, które zapoznawały widzów z nowymi operetkami i tradycjami. Szczególnie prężny rozwój działalności Opery datuje się na lata 1725-1734, gdy we Wrocławiu działała włoska trupa prowadzona przez Antonio Bioniego oraz Daniela Treua. Grupa ta utrzymywała kontakt z samym Antonio Vivaldim. Lata ich działalności w Operze przyczyniły się do uzyskania przez siedzibę statusu teatru miejskiego.

Pod koniec XVIII wieku, wystawiano w Operze sztuki taki jak:

  • Don Giovanni,
  • Czarodziejski Flet,
  • Wesele Figara,
  • Uprowadzenie z Seraju.

Przyczyniło się to do znacznego rozkwitu teatru. W roku 1795, teatr otrzymał nazwę Teatr Królewski we Wrocławiu. Na samym początku wieku XIX, sztuki były grane jako premiery światowe; ewentualnie od premiery dzieliło je kilka dni. Spektakle, jakie były odgrywane na scenie teatru, to przede wszystkim Fidelio (jedyna opera Beethovena), Wolny Strzelec czy Cyrulik Sewilski.
Od momentu wybudowania nowego gmachu Teatru w 1841 roku, działalność wrocławskiego teatru operowego sięgała aż do roku 1944. Po wojnie, pierwszą wystawioną sztuką była Halka Moniuszki.

Po pożarach, skutkach wojny oraz wielu gruntownych remontach, zachowały się cenne plafony z portretami znanych kompozytorów. Warto także wymienić lożę cesarską oraz zabytkowy żyrandol, który z przyczyn technicznych, z gazowego został zmieniony w elektryczny. Wnętrze Opery wypełnione jest lustrami, co doskonale komponuje się ze złoconymi ścianami.

Repertuar w Operze Wrocławskiej

Dziś, repertuar skupia się na klasycznych operach. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się:

  • Carmen Bizeta,
  • Halka, Straszny Dwór Moniuszki,
  • Traviata, Nabucco Verdiego,
  • Cyganeria

W Operze bardzo często mają miejsce występy baletowe, takie jak Jezioro Łabędzie, Dziadek do Orzechów czy Romeo i Julia.

Od blisko dziesięciu lat, Opera organizuje Festiwal Opery Współczesnej. Warto również dodać, że wiele przedstawień realizowanych jest poza murami Opery, w plenerze lub w katedrach. Na Pergoli odbył się spektakl Napój Miłosny Donizettiego, Otella na Wyspie Piasek oraz Turandot na Stadionie Olimpijskim.


Opera Wrocławska na zdjęciu z portalu wikipedia.org.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Architektura i miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Hazard – czy jestem uzależniony?

Uzależnić się można od wszystkiego. Choć najbardziej znany nam jest nałóg alkoholowy, jak …