Strona główna Historia Podziemia Wrocławia – odkryj historię Festung Breslau

Podziemia Wrocławia – odkryj historię Festung Breslau

Wrocław to miasto pełne turystycznych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, jednak nawet ci którzy mieszkają tu od dziecka i zdążyli poznać je wszystkie mogą w dalszym ciągu odkryć w swoim mieście coś zupełnie zaskakującego. Istnienie podziemnego Wrocławia to legenda, według której pod powierzchnią dzisiejszego miasta mają znajdować się zagadkowe tunele, schrony, szpitale, skrytki na skarby, a nawet dworzec i lotnisko. Obiekty te to oczywiście pozostałości po okresach wojen i choć wielu z nich nikt nigdy nie widział, zwiedzanie podziemnego Wrocławia może być naprawdę ciekawą i nietypową atrakcją dla odważnych.

Historia Festung Breslau

Wrocław odegrał niezwykle ważną rolę w bitwie Niemiecko-Sowieckiej w 1945. To właśnie Twierdza Wrocław (Festung Breslau) była miastem zniszczonym po II Wojnie Światowej znacznie bardziej, niż Drezno czy Berlin – walki toczyły się tu o każdy wolny kawałek miasta, każdą ulicę, dom i budynek, a w ich skutek zniszczonych zostało ponad dwie trzecie budynków mieszkalnych. Wrocław zamienił się w wielkie gruzowisko, które pomimo tego było w stanie bronić się przed Armią Czerwoną przez ponad trzy i pół miesiąca przed ostateczną kapitulacją Niemiec. Efektem tak długich walk było powstanie całej sieci podziemnych tuneli i schronów, które dziś przyciągają uwagę fanów historii miasta z całej Europy.

Najciekawsze tunele, schrony i podziemne korytarze Wrocławia

Wiele historii, legend i map historycznych dotyczących podziemnego życia Wrocławia powstało w oparciu o wiedzę historyków i relacje osób, które przeżyły II Wojnę Światową właśnie we Wrocławiu. Wśród ciekawych, choć niezgłębionych współcześnie schronów wyróżnić można przede wszystkim ten mieszczący się pod placem Nowy Targ, gdzie według krążących opowieści ukryto liczne skarby. Sam schron ma być połączony tunelem z bunkrami pod placem Solnym i miał być w stanie pomieścić nawet 1000 osób. Jeszcze większy schron jest zlokalizowany pod placem Polskim, zajmując powierzchnię ponad 5800 metrów kwadratowych. Schron sięga według map historycznych do głębokości 310 cm, a jego ściany mogą mieć grubość do 140 cm! Bardzo ciekawym historycznie punktem wrocławskich podziemi jest schron ze Wzgórza Partyzantów, który został urządzony w przebudowanych kazamatach dawnego bastionu Sakwowego z końca XVI wieku i do połowy kwietnia 1945 roku służył jako stanowisko dowodzenia komendanta Festung Breslau.

Nurtującą historyków i znawców wrocławskiej historii częścią podziemi miasta są rozmieszczone tu liczne tunele, które według legend i historii przekazywanych przez kolejne pokolenia miały służyć jako droga awaryjna ucieczki z miasta na wypadek oblężenia. Jednym z ich elementów jest tunel podziemny pod rynkiem, który do dziś można zobaczyć na własne oczy. Tunel prowadzi z browaru (istniejącego kiedyś naprzeciwko wejścia do Piwnicy Świdnickiej) do piwiarni i w czasach działania browaru stanowił najłatwiejszą drogę transportu piwa unikającą poruszania się po ruchliwych ulicach miasta.

Liczne krypty, skrytki i podziemne tunele skrywają także wrocławskie kościoły i świątynie. Te najbardziej efektowne rozciągają się rzekomo pod kościołem św. Wojciecha przy placu Dominikańskim, stanowiąc prawdziwy labirynt podziemnych korytarzy i pomieszczeń, w których spoczywa wielu dominikanów i dobrodziejów zakonu. Wielkie krypty kryją pod sobą także elżbietańska fara przy ul. św. Mikołaja oraz kościół św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Część z nich, w tym krypty w kościele św. Macieja przy pl. Nankiera i w świątyni bonifratrów przy ul. Traugutta wykorzystywano w czasie oblężenia Festung Breslau w ramach ochrony mieszkańców.

Zwiedzanie wrocławskich podziemi – co można i warto zobaczyć?

Na historycznych mapach miasta nie trudno odnaleźć szereg powiązanych ze sobą korytarzy, które podczas wojny miały służyć zarówno wojsku jak i mieszkańcom miasta poszukującym schronienia przed nacierającą Armią Czerwoną. Gdy miasto zostało zniszczone, a później odbudowane, wiele korytarzy i tuneli zostało zamkniętych z przyczyn bezpieczeństwa mieszkańców miasta – choć ciekawskich turystów nie brakowało tu nigdy, wejście do takiego tunelu bez znajomości układów korytarzy mogłoby skończyć się tragedią. Są jednak miejsca, które odwiedzić można i warto – miasto otworzyło niedawno dostęp do bunkrów pod Placem Solnym, które nawet po kilku latach cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów i lokalnych miłośników historycznego Breslau.

Zwiedzanie podziemnego Wrocławia, o ile byłoby całkowicie możliwe, mogłoby okazać się niemalże tak pracochłonne jak zwiedzanie miasta na jego powierzchni. Historycy nieustannie pracują nad tym, by dostać się do kolejnych krypt i tuneli i zbadać prawdziwą historię Festung Breslau. Turyści mogą dziś cieszyć się głównie historiami, z których większości nie sposób opisać w jednym artykule.

zdjęcie: https://www.tvn24.pl/wroclaw,44/zajrzyj-do-schronu-z-czasow-festung-breslau-pod-pl-solnym,300994.html

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

7 powodów dla których warto zrealizować urodziny w plenerze w Sudetach

Coraz częściej, w życiu współczesnego człowieka, szukamy sposobów na ucieczkę od codzienno…