Strona główna Kultura Premiera w Pantomimie. Małgorzata Wdowik reżyseruje „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

Premiera w Pantomimie. Małgorzata Wdowik reżyseruje „Niepokój przychodzi o zmierzchu”

Trwają próby do premiery we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik już 3 marca.

Kiedy ludzie są wychłodzeni, trzeba ich traktować jak porcelanę. Najmniejszy dotyk może okazać się śmiertelny.

 Przedstawienie na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu” jest wizualną opowieścią o doświadczeniu starty oraz o jej odkładaniu się w ciele i w wyobraźni; o próbie skonfrontowania się z tragedią, która więzi 10-letnią bohaterkę i jej bliskich w świecie pogrążonym w żałobie; o potrzebie odnalezienia sensu w śmierci. To także historia o dojrzewaniu i o końcu dzieciństwa. 

Świat, w którym panuje wieczna zima i przenikający chłód, pełny jest magicznego myślenia, zaklęć i modlitw. Widzimy go oczami małej dziewczynki wchodzącej w czas dorastania. Jest ona zarówno obserwatorką biegu wydarzeń, narratorką, jak i kreatorką fantazji – przechowuje wspomnienie tragedii, mierzy się z poczuciem winy i odpowiedzialności za rodziców, zmaga się z ukłuciami pustki. 

Plastyczność świata widzianego z perspektywy dziecka i dziecięca wyobraźnia opisana w książce pozwalają na tworzenie, z zapisanych w niej doświadczeń, obrazów. Obrazy te stają się samodzielnymi mikrohistoriami. Niepokojąca codzienność, z której reżyserka buduje wizualność przedstawienia, składa się także z obserwacji więzi pomiędzy ludźmi, a zwierzętami. Przez ten pryzmat możemy lepiej przyjrzeć się relacjom rodzinnym – rodzinie, która żyje obok siebie, a nie ze sobą.

Premiera przedstawienia „Niepokój przychodzi o zmierzchu” zaplanowana jest na 3 marca, godz. 19:00 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA (ul. Księcia Witolda 62). Kolejne przedstawienia: 4, 5 oraz 9,10, 11, 12 marca o 19:00.

NIEPOKÓJ PRZYCHODZI O ZMIERZCHU

Na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Tłumaczenie: Jerzy Koch

Reżyseria: Małgorzata Wdowik

Adaptacja, scenariusz: Robert Bolesto

Współpraca dramaturgiczna: Magdalena Komornicka

Scenografia: Aleksandr Prowaliński

Rzeźby: Jan Baszak

Kostiumy: Maja Skrzypek

Muzyka: Agata Zemla

Asystent reżyserki: Piotr Soroka

Inspicjentka: Kasia Radomska

Obsada: Agnieszka Dziewa, Karolina Paczkowska, Anna Nabiałkowska, Eloy Moreno Gallego, Kuba Pewiński, Artur Borkowski, Jan Kochanowski

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Muzeum podwórkowe, czyli o wrocławskich neonach [FELIETON]

Są takie miejsca, obiekty, instalacje, na widok których w sercu odzywa się jakaś niespokoj…