Strona główna Biznes i inwestycje Program do faktur online ranking

Program do faktur online ranking

0
0
869

Programy do fakturowania dostępne online znacząco ułatwiają prowadzenie księgowości w firmie i ograniczają potrzebę użycia standardowego oprogramowania, które ze względu na ograniczenia licencyjne może być zainstalowane na wybranej ilości komputerów, najczęściej w obrębie biura firmowego. Rynek programów do fakturowania jest jednak szeroki, a każda z dostępnych opcji skupia się na nieco innych cechach i zaletach swoich programów. Część z nich działa darmowo, inne za niewielką opłatą, jeszcze inne w abonamencie oferują znacznie więcej niż możliwość wystawiania faktur. Jaki program do fakturowania wybrać? Sprawdzamy i porównujemy najpopularniejsze programy do faktur online.

Wybór programu do fakturowania online – co będzie miało znaczenie?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia dokumentacji sprzedaży, a więc zbierania faktur, paragonów i rachunków potwierdzających transakcje. Faktury i dokumenty sprzedaży można oczywiście wystawiać ręcznie i zbierać w formie papierowej, ale współcześnie znacznie sprawniejszym i gwarantującym bezpieczeństwo dokumentów rozwiązaniem będą programy do fakturowania online.

Wybór właściwego programu do fakturowania nie jest bez znaczenia, bo nawet przy zbliżonych funkcjach podstawowych, różnice w cennikach oraz cały szereg funkcji dodatkowych wyprowadzają niektóre z programów przed konkurencję. Od funkcjonalności Twojego programu do fakturowania online będzie zależało to jakie operacje będzie można wykonać z poziomu programu czy jak łatwa okaże się praca przy wystawianiu faktur. W naszym zestawieniu pojawiają się zarówno programy dostosowane do potrzeb małych firm, jak i te które z powodzeniem sprawdzą się dla większych przedsiębiorstw.

Na potrzeby rankingu zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na prostotę obsługi i rozbudowaną funkcjonalność programów, ale przy wyborze warto kierować się bardziej szczegółowymi wytycznymi. Zawsze należy sprawdzić, czy program działa zgodnie z przepisami prawa, czy oferuje bieżące aktualizacje programu zgodnie ze zmianami w ustawach o rachunkowości. Wszystkie programy do fakturowania online zebrane w rankingu oceniliśmy pod kątem ceny, a także funkcji takich jak:

  • możliwość automatycznego wyboru danych kontrahenta z bazy GUS,
  • dostęp do białej listy podatników,
  • limit wystawiania faktur,
  • możliwość edycji dokumentów sprzedaży,
  • możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych,
  • obsługa różnych języków i walut.

Ranking programów do faktur online

Prosty program do faktur Melpe

Melpe jest najmłodszym w zestawieniu programem do fakturowania online, ale pomimo swojej krótkiej obecności na rynku zdecydowanie oferuje rozwiązania wyprzedzające propozycje konkurencji. Poza ceną abonamentu w wysokości 6 zł netto/miesięcznie, w ramach której dostajemy nielimitowaną ilość faktur i dokumentów sprzedażowych, Melpe oferuje wszystkie podstawowe funkcjonalności jakich można oczekiwać po solidnym programie do fakturowania. Dostęp do bazy GUS, z której można zaciągnąć i zaktualizować dane kontrahenta, dostęp do białej listy podatników VAT w celu weryfikacji kontrahenta, możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych, w tym faktur, faktur MPP, paragonów, faktur do paragonów, faktur zaliczkowych, faktur proforma i ofert oraz ich edytowania.

Program do faktur ranking

Widok programu do faktur Melpe

Melpe jest programem online bez dedykowanej aplikacji mobilnej, ale strona jest w pełni responsywna i dostępna na wszystkich urządzeniach. Przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs pozwala swobodnie poruszać się po programie i korzystać ze wszystkich funkcjonalności. Prostą fakturę można wystawić tu nawet w 7 sekund.

Jako zaufany program do fakturowania online, Melpe oferuje pełne wsparcie zespołu księgowych i asystentów technicznych udzielających pomocy na każdym etapie użytkowania programu. Kontakt możliwy jest telefonicznie bądź drogą mailową. Każdy wystawiony w programie Melpe dokument może być wysłany do odbiorcy bezpośrednio z systemu, a po jego odebraniu system zmieni status dokumentu potwierdzając jego odbiór i otwarcie. Melpe daje też możliwość windykowania należności w przypadku opóźnień z opłatą wystawionych faktur.

Wśród dodatkowych funkcji Melpe wyróżnić można między innymi brak limitu użytkowników, którzy mogą być przypisani do firmowego konta i uprawnieni do wystawiania, przeglądania lub modyfikowania danych i dokumentów. Melpe umożliwia też dodanie wielu firm pod jedno konto użytkownika, dzięki czemu przedsiębiorca może podpiąć pod program wszystkie swoje działalności i obsługiwać je z poziomu jednego, czytelnego panelu użytkownika.

Faktura XL

Kolejną pozycję na naszej liście zajmuje program Faktura XL. Dostępny w formie darmowej lub abonamentowej, program Faktura XL oferuje wszystkie podstawowe funkcje jakich należy oczekiwać od wygodnego i funkcjonalnego programu do fakturowania. W wersji darmowej otrzymujemy możliwość wystawienia 10 faktur miesięcznie, w wersji z abonamentem faktury są nielimitowane.

Program umożliwia między innymi pobieranie danych kontrahenta z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, lub KRS. Weryfikacja kontrahenta jest możliwa dzięki dodanej do programu białej liście podatników VAT. Faktura XL daje możliwość poprawiania danych na wystawionej już fakturze i dostęp do edycji szablonów faktury, w tym zmiany kolorystyki, własnego logo czy dodania elementu graficznego na dole szablonu. Program posiada open API i integrację z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal. Faktury można wystawiać w dowolnej walucie i wersji dwuwalutowej, w 7 wersjach językowych i przesyłać w jako załącznik lub bezpośrednio do kontrahenta.

iFirma

Podobnie jak u poprzednika, iFirma oferuje dostęp do 10 faktur miesięcznie bez konieczności opłaty abonamentu. Użytkownik ma dostęp do danych kontrahentów pobieranych z bazy GUS, możliwość poprawiania danych w fakturach oraz wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych także w zagranicznych walutach.  Rozbudowany i czytelny interfejs pozwala na prostą obsługę programu, choć niektórzy zauważają tu dostęp do zbyt wielu zbędnych elementów, które nie są potrzebne przy każdym wystawianiu faktury i wizualnie zaburzają prostotę programu. iFirma posiada dedykowaną aplikację na iOS i Android, ale strona www programu jest responsywna i umożliwia korzystanie z niego przez przeglądarkę także na urządzeniach mobilnych.

Standardem jest, by programy do fakturowania online posiadały jakąś formę wsparcia – iFirma daje możliwość telefonicznego i e-mailowego kontaktu z zespołem księgowym oraz dostęp do czatu na żywo. Program jest zintegrowany z bankowością online.

Fakturownia

Nieco uboższy pakiet darmowych faktur oferuje Fakturownia, u której za 0 zł wystawimy jedynie 3 faktury miesięcznie (w pakiecie abonamentowym liczba faktur jest nielimitowana). Program, podobnie jak konkurencja, umożliwia zaciąganie danych kontrahenta z bazy GUS wykorzystując NIP, REGON, lub KRS. Faktury i inne dokumenty sprzedażowe wystawiane z pomocą programu mogą być edytowane, a sam program jest zintegrowany z systemami płatności automatycznych typu PayU, PayPal czy DotPay.  Dla programu Fakturowania dostępna jest aplikacja pracująca w systemie iOS i Android.

Dla przedsiębiorców, którzy będą mieli problemy na jakimkolwiek etapie obsługi programu dostępna jest telefoniczna linia wsparcia oraz kontakt e-mail i czat. W programie można wystawiać faktury w językach obcych i w walutach zagranicznych, wybierać szablony faktur oraz tworzyć własne szablony z logo i pieczęcią firmy.

Comarch ERP XT

Jako jedna z najdroższych opcji na rynku, program Comarch ERP XT oferuje obsługę faktur (11 zł za miesiąc) lub moduł z obsługą księgowości i magazynu (36 zł miesięcznie). W programie uzyskujemy wszystkie podstawowe funkcje, jakie były dostępne u konkurencji (możliwość pobierania danych kontrahenta z bazy GUS-u przez NIP, weryfikacji kontrahenta w wykazie Podatników VAT, edycji faktur z pomocą graficznego edytora wydruków czy wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych w złotówkach i walutach zagranicznych).

Interfejs programu jest wyjątkowo intuicyjny i dostępny w języku angielskim, francuskim, niemieckim oraz polskim. Program posiada także aplikację na iOS oraz Android i jest zintegrowany z systemami bankowymi. Dodatkowo, program został zintegrowany z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS), narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR). Comarch ERP XT oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i mailową od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00.

inFakt

Kosztowo zbliżony do Comarch ERP XT, inFakt jest rozbudowanym programem do wystawiania faktur online i oferuje wirtualną obsługę księgową w abonamencie za 12 zł miesięcznie (z dostępem do opcji darmowej z ograniczoną liczbą faktur). Dane kontrahentów pobierane są z listy klientów lub wyszukiwane przez nr NIP w bazie GUS. Program oferuje ograniczone możliwości edycji dokumentów sprzedaży po ich wystawieniu, ale umożliwia obsługę wszystkich dokumentów sprzedaży (nie tylko klasycznych faktur i paragonów. inFakt obsługuje aplikację mobilną dostępną na Androida, ale strona www jest też responsywna co ułatwia korzystanie z niej na urządzeniach przenośnych.

Kontakt z zespołem księgowym i technicznym dostępnym w ramach abonamentu inFakt jest możliwy przez 7 dni w tygodniu od godziny 7 do 22, co w kwestii osobistej obsługi przedsiębiorcy jest zdecydowanie najszerszą opcją w całym zestawieniu. W zakresie obsługi klientów obcojęzycznych, inFakt daje możliwość wystawiania faktur w obcej walucie w języku angielskim, polskim lub w wersji dwujęzycznej.

Programy do faktur online – Ranking z Wroclawskiportal.pl

Decydując się na wybór programu do fakturowania zawsze należy zapoznać się ze wszystkimi cechami poszczególnych rozwiązań i przeanalizować je pod kątem faktycznego zapotrzebowania na funkcje dostępne w bardziej rozbudowanych programach do fakturowania online. Pamiętajmy też, że wybór programu nie jest decyzją nieodwracalną – zawsze możliwe jest przeniesienie obsługi do innego programu, a wiele z nich oferuje nawet pomoc w przełączeniu się na nowy system obsługi faktur online.

Ostatnia edycja 18 maja 2020

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Biznes i inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Jak wygląda audyt bezpieczeństwa informacji w urzędzie?

Audyty bezpieczeństwa informacji należy przeprowadzać we wszystkich firmach, które na co d…