Strona główna Biznes i inwestycje Program do faktur online ranking

Program do faktur online ranking

3
0
2,267

Programy do fakturowania dostępne online znacząco ułatwiają prowadzenie księgowości w firmie i ograniczają potrzebę użycia standardowego oprogramowania, które ze względu na ograniczenia licencyjne może być zainstalowane na wybranej ilości komputerów, najczęściej w obrębie biura firmowego. Rynek programów do fakturowania jest jednak szeroki, a każda z dostępnych opcji skupia się na nieco innych cechach i zaletach swoich programów. Część z nich działa darmowo, inne za niewielką opłatą, jeszcze inne w abonamencie oferują znacznie więcej niż możliwość wystawiania faktur. Jaki program do fakturowania wybrać? Sprawdzamy i porównujemy najpopularniejsze programy do faktur online.

Wybór programu do fakturowania online – co będzie miało znaczenie?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek prowadzenia dokumentacji sprzedaży, a więc zbierania faktur, paragonów i rachunków potwierdzających transakcje. Faktury i dokumenty sprzedaży można oczywiście wystawiać ręcznie i zbierać w formie papierowej, ale współcześnie znacznie sprawniejszym i gwarantującym bezpieczeństwo dokumentów rozwiązaniem będą programy do fakturowania online.

Wybór właściwego programu do fakturowania nie jest bez znaczenia, bo nawet przy zbliżonych funkcjach podstawowych, różnice w cennikach oraz cały szereg funkcji dodatkowych wyprowadzają niektóre z programów przed konkurencję. Od funkcjonalności Twojego programu do fakturowania online będzie zależało to jakie operacje będzie można wykonać z poziomu programu czy jak łatwa okaże się praca przy wystawianiu faktur. W naszym zestawieniu pojawiają się zarówno programy dostosowane do potrzeb małych firm, jak i te które z powodzeniem sprawdzą się dla większych przedsiębiorstw.

Na potrzeby rankingu zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na prostotę obsługi i rozbudowaną funkcjonalność programów, ale przy wyborze warto kierować się bardziej szczegółowymi wytycznymi. Zawsze należy sprawdzić, czy program działa zgodnie z przepisami prawa, czy oferuje bieżące aktualizacje programu zgodnie ze zmianami w ustawach o rachunkowości. Wszystkie programy do fakturowania online zebrane w rankingu oceniliśmy pod kątem ceny, a także funkcji takich jak:

 • możliwość automatycznego wyboru danych kontrahenta z bazy GUS,
 • dostęp do białej listy podatników,
 • limit wystawiania faktur,
 • możliwość edycji dokumentów sprzedaży,
 • możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych,
 • obsługa różnych języków i walut.

Ranking programów do faktur online

Prosty program do faktur Melpe

Melpe jest najmłodszym w zestawieniu programem do fakturowania online, ale pomimo swojej krótkiej obecności na rynku zdecydowanie oferuje rozwiązania wyprzedzające propozycje konkurencji. Poza ceną abonamentu w wysokości 6 zł netto/miesięcznie, w ramach której dostajemy nielimitowaną ilość faktur i dokumentów sprzedażowych, Melpe oferuje wszystkie podstawowe funkcjonalności jakich można oczekiwać po solidnym programie do fakturowania. Dostęp do bazy GUS, z której można zaciągnąć i zaktualizować dane kontrahenta, dostęp do białej listy podatników VAT w celu weryfikacji kontrahenta, możliwość wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych, w tym faktur, faktur MPP, paragonów, faktur do paragonów, faktur zaliczkowych, faktur proforma i ofert oraz ich edytowania.

Program do faktur ranking

Widok programu do faktur Melpe

Melpe jest programem online bez dedykowanej aplikacji mobilnej, ale strona jest w pełni responsywna i dostępna na wszystkich urządzeniach. Przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs pozwala swobodnie poruszać się po programie i korzystać ze wszystkich funkcjonalności. Prostą fakturę można wystawić tu nawet w 7 sekund.

Jako zaufany program do fakturowania online, Melpe oferuje pełne wsparcie zespołu księgowych i asystentów technicznych udzielających pomocy na każdym etapie użytkowania programu. Kontakt możliwy jest telefonicznie bądź drogą mailową. Każdy wystawiony w programie Melpe dokument może być wysłany do odbiorcy bezpośrednio z systemu, a po jego odebraniu system zmieni status dokumentu potwierdzając jego odbiór i otwarcie. Melpe daje też możliwość windykowania należności w przypadku opóźnień z opłatą wystawionych faktur.

Wśród dodatkowych funkcji Melpe wyróżnić można między innymi brak limitu użytkowników, którzy mogą być przypisani do firmowego konta i uprawnieni do wystawiania, przeglądania lub modyfikowania danych i dokumentów. Melpe umożliwia też dodanie wielu firm pod jedno konto użytkownika, dzięki czemu przedsiębiorca może podpiąć pod program wszystkie swoje działalności i obsługiwać je z poziomu jednego, czytelnego panelu użytkownika.

Faktura XL

Kolejną pozycję na naszej liście zajmuje program Faktura XL. Dostępny w formie darmowej lub abonamentowej, program Faktura XL oferuje wszystkie podstawowe funkcje jakich należy oczekiwać od wygodnego i funkcjonalnego programu do fakturowania. W wersji darmowej otrzymujemy możliwość wystawienia 10 faktur miesięcznie, w wersji z abonamentem faktury są nielimitowane.

Program umożliwia między innymi pobieranie danych kontrahenta z bazy GUS-u przez nr NIP, REGON, lub KRS. Weryfikacja kontrahenta jest możliwa dzięki dodanej do programu białej liście podatników VAT. Faktura XL daje możliwość poprawiania danych na wystawionej już fakturze i dostęp do edycji szablonów faktury, w tym zmiany kolorystyki, własnego logo czy dodania elementu graficznego na dole szablonu. Program posiada open API i integrację z systemami płatności PayU, Przelewy24, PayPal. Faktury można wystawiać w dowolnej walucie i wersji dwuwalutowej, w 7 wersjach językowych i przesyłać w jako załącznik lub bezpośrednio do kontrahenta.

iFirma

Podobnie jak u poprzednika, iFirma oferuje dostęp do 10 faktur miesięcznie bez konieczności opłaty abonamentu. Użytkownik ma dostęp do danych kontrahentów pobieranych z bazy GUS, możliwość poprawiania danych w fakturach oraz wystawiania różnych dokumentów sprzedażowych także w zagranicznych walutach.  Rozbudowany i czytelny interfejs pozwala na prostą obsługę programu, choć niektórzy zauważają tu dostęp do zbyt wielu zbędnych elementów, które nie są potrzebne przy każdym wystawianiu faktury i wizualnie zaburzają prostotę programu. iFirma posiada dedykowaną aplikację na iOS i Android, ale strona www programu jest responsywna i umożliwia korzystanie z niego przez przeglądarkę także na urządzeniach mobilnych.

Standardem jest, by programy do fakturowania online posiadały jakąś formę wsparcia – iFirma daje możliwość telefonicznego i e-mailowego kontaktu z zespołem księgowym oraz dostęp do czatu na żywo. Program jest zintegrowany z bankowością online.

Fakturownia

Nieco uboższy pakiet darmowych faktur oferuje Fakturownia, u której za 0 zł wystawimy jedynie 3 faktury miesięcznie (w pakiecie abonamentowym liczba faktur jest nielimitowana). Program, podobnie jak konkurencja, umożliwia zaciąganie danych kontrahenta z bazy GUS wykorzystując NIP, REGON, lub KRS. Faktury i inne dokumenty sprzedażowe wystawiane z pomocą programu mogą być edytowane, a sam program jest zintegrowany z systemami płatności automatycznych typu PayU, PayPal czy DotPay.  Dla programu Fakturowania dostępna jest aplikacja pracująca w systemie iOS i Android.

Dla przedsiębiorców, którzy będą mieli problemy na jakimkolwiek etapie obsługi programu dostępna jest telefoniczna linia wsparcia oraz kontakt e-mail i czat. W programie można wystawiać faktury w językach obcych i w walutach zagranicznych, wybierać szablony faktur oraz tworzyć własne szablony z logo i pieczęcią firmy.

Comarch ERP XT

Jako jedna z najdroższych opcji na rynku, program Comarch ERP XT oferuje obsługę faktur (11 zł za miesiąc) lub moduł z obsługą księgowości i magazynu (36 zł miesięcznie). W programie uzyskujemy wszystkie podstawowe funkcje, jakie były dostępne u konkurencji (możliwość pobierania danych kontrahenta z bazy GUS-u przez NIP, weryfikacji kontrahenta w wykazie Podatników VAT, edycji faktur z pomocą graficznego edytora wydruków czy wystawiania różnych faktur i dokumentów sprzedażowych w złotówkach i walutach zagranicznych).

Interfejs programu jest wyjątkowo intuicyjny i dostępny w języku angielskim, francuskim, niemieckim oraz polskim. Program posiada także aplikację na iOS oraz Android i jest zintegrowany z systemami bankowymi. Dodatkowo, program został zintegrowany z aplikacją mobilną do obsługi klientów detalicznych (POS), narzędziem analitycznym BI POINT i mechanizmem do rozpoznawania faktur kosztowych (OCR). Comarch ERP XT oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i mailową od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 i w soboty od 9:00 do 14:00.

inFakt

Kosztowo zbliżony do Comarch ERP XT, inFakt jest rozbudowanym programem do wystawiania faktur online i oferuje wirtualną obsługę księgową w abonamencie za 12 zł miesięcznie (z dostępem do opcji darmowej z ograniczoną liczbą faktur). Dane kontrahentów pobierane są z listy klientów lub wyszukiwane przez nr NIP w bazie GUS. Program oferuje ograniczone możliwości edycji dokumentów sprzedaży po ich wystawieniu, ale umożliwia obsługę wszystkich dokumentów sprzedaży (nie tylko klasycznych faktur i paragonów. inFakt obsługuje aplikację mobilną dostępną na Androida, ale strona www jest też responsywna co ułatwia korzystanie z niej na urządzeniach przenośnych.

Kontakt z zespołem księgowym i technicznym dostępnym w ramach abonamentu inFakt jest możliwy przez 7 dni w tygodniu od godziny 7 do 22, co w kwestii osobistej obsługi przedsiębiorcy jest zdecydowanie najszerszą opcją w całym zestawieniu. W zakresie obsługi klientów obcojęzycznych, inFakt daje możliwość wystawiania faktur w obcej walucie w języku angielskim, polskim lub w wersji dwujęzycznej.

Programy do faktur online – Ranking z Wroclawskiportal.pl

Decydując się na wybór programu do fakturowania zawsze należy zapoznać się ze wszystkimi cechami poszczególnych rozwiązań i przeanalizować je pod kątem faktycznego zapotrzebowania na funkcje dostępne w bardziej rozbudowanych programach do fakturowania online. Pamiętajmy też, że wybór programu nie jest decyzją nieodwracalną – zawsze możliwe jest przeniesienie obsługi do innego programu, a wiele z nich oferuje nawet pomoc w przełączeniu się na nowy system obsługi faktur online.

FAQ – odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące oprogramowania  do faktur

1. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze programu do fakturowania?

Jednym z najważniejszych elementów jest przede wszystkim to, aby program do fakturowania był dostosowany do aktualnego prawodawstwa. Oprócz tego powinien być czytelny i prosty w obsłudze. Oprogramowanie do fakturowania powinno także spełniać wszystkie oczekiwania użytkownika. Przykładowo jeżeli jeden z naszych współpracowników posługuje się językiem rosyjskim to warto wybrać program posiadający interfejs w tym języku, np. Melpe.

2. Czy wybierając program do fakturowania należy zwrócić uwagę na jego limity danych i limity użytkowników?

Jak najbardziej. Korzystanie z programu ze zbyt małym limitem danych może doprowadzić do niemożności wystawienia faktury w trakcie trwania danego miesiąca, bądź też roku obrotowego lub braku możliwości zarejestrowania do programu nowego pracownika.

3. Czy program do fakturowania, oprócz ewidencjonowania dokumentów, powinien również pokazywać sumę przychodów i rozchodów oraz ich saldo?

Tak. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba zlliczać przychodów i rozchodów w np. w arkuszu kalkulacyjnym aby poznać ich saldo.

4. Czy program do fakturowania jest lepszy, im więcej ma funkcji?

Nie. Wybierając program do fakturowania należy zwrócić uwagę na własne potrzeby. Posiadanie bardzo rozbudowanego programu może sprawiać trudności w jego obsłudze. Prostota i wygoda użytkowania oprogramowania do wystawiania faktur jest istotna.

5. Czy program do fakturowania powinien dopuszczać możliwość wystawienia innych dokumentów?

Oczywiście. Możliwość wystawienia paragonu czy zredagowania oferty z poziomu programu do fakturowania jest bardzo wygodna. Program jednak nie powinien mieć tych możliwości zbyt wiele. W przeciwnym razie może być nieczytelny i zwyczajnie przestanie być programem do fakturowania.

6. Czy prowadząc małe przedsiębiorstwo należy się zdecydować na pełny pakiet programów?

Zdecydowanie nie. Programy z takich pakietów są bardzo rozbudowane, a przez to kosztowne. Małe przedsiębiorstwa, które zazwyczaj korzystają z uproszczonych form opodatkowania, powinny wybrać prosty w obsłudze program do wystawiania faktur.

7. Jaka jest różnica między programami do fakturowania online, a licencjonowanymi programami do zainstalowania na komputerze?

Z programów licencjonowanych można korzystać wyłącznie na urządzeniu, gdzie ta licencja została wprowadzona. Jest to niemal zawsze komputer lub laptop. Stwarza to niewygodę, ponieważ zawsze konieczne jest wystawianie dokumentu na jednym urządzeniu. Z programów online, np. Melpe, można korzystać z dowolnego urządzenia, dzięki czemu dokument można wystawić w kilka sekund będąc gdziekolwiek.

8. Czy program do fakturowania powinien monitorować status płatności, a w przypadku faktur zakupu ostrzegać o zbliżaniu się terminu zapłaty?

Jak najbardziej. Takie funkcje bardzo ułatwiają kontrolę przepływu środków i zapewniają bezpieczeństwo nieprzekroczenia terminu, a tym samym eliminują ryzyko zostania obciążony odsetkami za zwłokę. W przypadku należności od kontrahentów program przypomina kiedy ew. termin zapłaty minie, co da możliwość domagania się odsetek zwłoki. Dodatkowo niektóre programy posiadają funkcję miekkiej windykacji – automatyczne przypominanie o płatności. Taka funkcja dostępna jest w programie Melpe.

Ostatnia edycja 16 lipca 2020

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Biznes i inwestycje

3 komentarze

 1. Robert

  18 czerwca 2020 at 1:57 pm

  Całkiem ciekawe zestawienie. Brakuje mi jeszcze tutaj w rankingu programu Firmino od firmy Streamsoft. Ilość wystawianych dokumentów w miesiącu jest bez limitu tak samo jak ilość kontrahentów oraz kontaktów.

 2. tomek

  24 lipca 2020 at 8:38 pm

  Robert, Firmino ma złe opinie za słabe wsparcie, polecam poszukać po niezależnych rankingach. Ten tutaj jest niezależny zaraz pod tym programem Melpe co opłacił ten artykuł 🙂

 3. Krzysztof

  28 września 2020 at 10:29 am

  Kiedy zakładałem firmę myślałem, że program do faktur nie musi być jakiś wybitny – po prostu ma mieć możliwość wystawiania dokumentów i tyle. Byłem w ogromnym błędzie! Gdybym zakładał firmę od nowa na pewno postawiłbym na Melpe. Przeniosłem tutaj wszystkie swoje dokumenty i wreszcie nie muszę sobie zawracać głowy o to, że jakiś dokument zniknie z niewiadomych przyczyn. W Melpe nie ma limitu na dodawanie faktur co bardzo sobie cenię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Magic and Style Sylwia Ziętara opinie – zadbaj o swoje wnętrze

Magic and Style jest to firma zajmująca się realizacją paneli naściennych. Aranżacja pomie…