Strona główna O Wrocławiu Wrocławskie krasnale Przegląd wrocławskich krasnali

Przegląd wrocławskich krasnali

0
0
2,231
wroclawski krasnal

Każdy zwiedzający Wrocław, może natknąć się na mapy lub broszurki, na których będą znajdowały się zaznaczone miejsca, w których znajdują się krasnale. Wielu ludzi, którzy po raz pierwszy zwiedzają Wrocław, często nie wierzą w “istnienie krasnali”. Jednak fenomen, jakim okazał się pomysł na stawianie pomników krasnali przemawia do wielu obcokrajowców, turystów oraz samych Wrocławian. Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem we Wrocławiu, jest rynek. W rynku, na ulicy Świdnickiej i w bocznych uliczkach, można zauważyć niejednego krasnala.

Krasnale porozmieszczane są po całym mieście. Wiele siedzib firm posiada swoje własne krasnale. Pomniki znajdują się również przy szkołach, uczelniach oraz przy atrakcjach miejskich. Najczęściej, pomniki sławnych krasnali wykonywane są z brązu, gipsu lub spiżu. Wielkość figur nie została określona na początku stawiania pomników, jednak w momencie gdy pojawiło się 5 krasnali autorstwa Tomasza Moczka – Szermierz, Syzyfki, Pracz Odrzański oraz Rzeźnik, ich kształt i wielkość została zachowana w późniejszych projektach.
Warto zwrócić uwagę na ‘grupowe’ pomniki krasnali. Jednym z nich jest grupa 21 krasnali, grająca na placu Wolności, jako Krasnale Filharmonii Wrocławskiej. Nieobce nam są również Krasnale wodne na Placu Teatralnym. Na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego, znajdują się Wioślarze, Sterniczka i Ósemka.
Jako znana wrocławska atrakcja turystyczna, krasnale wrocławskie należą do najczęściej podziwianych i fotografowanych obiektów w mieście. Warto wiedzieć, że pomniki krasnali nie są umieszczone jedynie w centrum miasta.

Gdzie można znaleźć krasnale we Wrocławiu?

wroclaw krasnalCałe miasto jest ‘wypełnione’ pomnikami krasnali, które przedstawiają m.in. sławne postacie, wydarzenia z życia, polityki lub sztuk teatralnych. Krasnale wrocławskie stanowią nie tylko świetną prezencję miasta, chwyty marketingowe, ale upamiętniają ważne wydarzenia historyczne. Skoro jest ich aż 317, gdzie zatem możemy je znaleźć?

Najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne pomniki krasnali możemy znaleźć nie tylko w głównych częściach miasta. Jednak warto wymienić najpopularniejsze z nich :

 • Syzyfki – jeden krasnal pcha, a drugi ciągnie kulę kamienną na ulicy Świdnickiej,
 • Krasnal Więzień – z kulą u nogi odsiaduje długi wyrok za kratami na ulicy Więziennej,
 • Papa Krasnal – rządzi tuż obok przejścia Świdnickiego,
 • Bartonik – przy lodziarni Barton obok Sukiennic,
 • Bawarka – przy restauracji Bierhalle w rynku,
 • Ciastuś i Amorinek – przy kawiarni Amorinio w rynku.

Ciężko jest wymienić naraz aż 317 krasnali, jednak przykłady powyżej zna każdy mieszkaniec Wrocławia. Są one również najłatwiejsze do znalezienia przez turystów. Kreacje krasnali wrocławskich dopasowane są zazwyczaj do miejsc, w których się znajdują. Za dany projekt krasnala i jego wykonanie odpowiadają inni autorzy. Co ciekawe, każdy z nas może postawić własnego krasnala – liczy się pomysł, projekt, okazja i miejsce. Można również wykonać krasnala na cześć znanej postaci.

Skąd wzięły się wrocławskie krasnale?

Ostatnia edycja 5 kwietnia 2019

 • Gdzie znajdziemy wrocławskie krasnale?

  Znane przez wszystkich wrocławskie krasnale, znajdują się w różnych częściach miasta. Najw…
Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • Gdzie znajdziemy wrocławskie krasnale?

  Znane przez wszystkich wrocławskie krasnale, znajdują się w różnych częściach miasta. Najw…
 • krasnale wrocław

  Skąd się wzięły krasnale we Wrocławiu?

  Każdy mieszkaniec Wrocławia kojarzy zapewne większość krasnali wrocławskich, które porozmi…
Pokaż więcej w Wrocławskie krasnale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Magic and Style Sylwia Ziętara opinie – zadbaj o swoje wnętrze

Magic and Style jest to firma zajmująca się realizacją paneli naściennych. Aranżacja pomie…