Strona główna Porady Sprawy karnoskarbowe – gdzie szukać pomocy?

Sprawy karnoskarbowe – gdzie szukać pomocy?

Kajdanki

Prawo karnoskarbowe w Polsce stoi na straży przestrzegania przepisów prawa finansowego i kara za dopuszczenie się czynów zabronionych. Sama konstrukcja tej gałęzi prawa jest dość ciekawa i warto poświęcić jej trochę uwagi.

Czym jest prawo karnoskarbowe?

Michał Jędrzejczak ProkuratorPrawo karnoskarbowe jest pokrewną dziedziną do prawa karnego powszechnego. Korzysta z jego instytucji i przepisów w wielu obszarach. Warto jednak podkreślić, że prawo karnoskarbowe jest dziedziną odrębną i wyraźnie autonomiczną. W związku z tym prawodawca polski zdecydował się na skodyfikowanie prawa w postaci ustawy z 10 września 1999 roku – Kodeks karny skarbowy. Jest to podstawowe źródło prawa karnoskarbowego i zawiera podstawowe definicje takie jak przestępstwo skarbowe czy wykroczenie skarbowe. zawiera także katalog kar, które wymierza się za określone przestępstwa bądź wykroczenia oraz ogólne zasady co do ich wymierzania.

„Prawo karnoskarbowe można podzielić na kilka poddziedzin” – informacji dostarcza prokurator Michał Jędrzejczak. Po pierwsze wyróżniamy część materialną czyli tzw. materialne prawo karnoskarbowe, które określa jakie czyny uznawane są za przestępstwa bądź wykroczenia skarbowe, określa jakie sankcje grożą za ich naruszenie oraz określa kary jakie mogą zostać wymierzone wraz z zasadami ich wymierzania. Po drugie, prawo karno skarbowe procesowe, które określa zasady postępowania w sprawach karnoskarbowych oraz wszystkie jego fazy i stadia a także wskazuje właściwość organów prowadzących postępowania, prawa i obowiązki stron postępowania oraz wszelkie inne kwestie proceduralne. Po trzecie, prawo karnoskarbowe wykonawcze, które zajmuje się materią związaną z wykonywaniem kar, które zostały orzeczone w postępowania karnoskarbowych.

Jak informuje prokurator Michał Jędrzejczak Wszystkie powyższe dziedziny są ze sobą ściśle powiązane i każda z nich korzysta z instytucji prawa karnego powszechnego i postępowania karnego. Jest to naturalny proces ze względu na wiele podobieństw obu dziedzin w niektórych zakresach.

Karnoskarbowe przestępstwo

Jak wygląd kodeks opisujący przestępstwa karnoskarbowe?

Kodeks karny skarbowy jest regulacją, która kodyfikuje wszystkie powyższe dziedziny prawa karnego skarbowego. Jest to ustawa, która poszła na przekór dotychczasowej, niemalże siedemdziesięcioletniej tradycji, w której to organy państwa orzekały w sprawach finansowych. Kodek karny skarbowy powierza bowiem zadanie wymierzania kar za przestępstwa finansowe sądom powszechnym. To rewolucyjne podejście należy uznać za dobre posunięcie, które przekazuje te kwestie jedynym właściwym organom czyli niezawisłym sądom. Kodeks jest zbudowany z 191 artykułów i jest bardzo dobrze usystematyzowany. Posiada rozbudowaną część ogólną, która jest autonomiczna względem kodeksu karnego. Kodeks karny skarbowy podzielony jest na trzy tytuły: I przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe (art. od 1-112), II postępowanie w sprawach o przestępstwa i wykroczenia karno- skarbowe (art. 113- 177), III postępowanie wykonawcze (art. 178-191). Tytuł pierwszy jest podzielony na część ogólną (dział I) oraz część szczególną (dział II). Kodeks karny skarbowy zawiera także definicję takich terminów jak „przestępstwo skarbowe” oraz wykroczenie skarbowe”.

Więcej informacji na temat prawa karnego: kancelaria Kufieta– kancelaria blisko wrocławskiego rynku.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady
Komentarze zostały wyłączone.

Przeczytaj również

Jak walki Fame MMA zmieniają postrzeganie sportu?

W ostatnich latach świat sportów walki doświadczył znaczących zmian, a jednym z najbardzie…