Strona główna Kultura Teatr Polski we Wrocławiu

Teatr Polski we Wrocławiu

Teatr powstał w roku 1949 jako Państwowy Dolnośląski Teatr we Wrocławiu. Od roku 1969 do dziś, nazwa teatru jest taka sama. Dyrektorem gmachu jest Cezary Morawski.

Teatr składa się z trzech scen:

  • Scena Kameralna – ulica Świdnicka,
  • Scena na Świebodzkim plac Orląt Lwowskich,
  • Scena imienia Jerzego Grzegorzewskiego w siedzibie głównej.

Historia

Na samym początku, Teatrem kierował Theodor Lobe, który objął stanowisko kierownika literackiego w Teatrze Miejskim (obecnie Opera Wrocławska). Dziesięć lat później, Lobe wykupił Teatr Miejski, Teatr Lobego oraz Teatr Talia. W roku 1909, Lobe kierował teatrami.
W tym samym roku, został wzniesiony nowoczesny i funkcjonalny gmach, który obecnie jest główną siedzibą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Budynek, który był utrzymany w secesyjnym stylu, dwa lata po powstaniu został przejęty przez Lobego.
Siedziba, znana dawniej jako Schauspielhaus, był w latach 30 sceną, która mogła pomieścić największą liczbę widzów. Otóż, przedstawienia i spektakle mogło podziwiać naraz aż 1736 osób. W teatrze wystawiano głównie operetki, aż do 1936 roku, gdy został zamknięty i odnowiony. Odtąd, na scenie siedzibie głównej wystawiano sztuki dramatyczne.
Pod koniec II wojny, Teatr został częściowo zburzony, jednak w połowie XX wieku odbudowano go. Pod koniec roku 1950, w teatrze odbyła się premiera pt. Tysiąc walecznych Jana Rojewskiego.
Teatr działał do roku 1994 – na początku roku wybuchł pożar, który zniszczył widownię. Działalność obiektu wznowiono w roku 1996 premierą Improwizacji wrocławskich Andrzeja Wajdy.

Repertuar Teatru

Spośród najpopularniejszych spektakli, warto wymienić Małe zbrodnie małżeńskie, Kronos, znany Mayday, Śmierć i dziewczyna, Dziady czy 20 najśmieszniejszych piosenek na świecie. Na Scenach Teatru odbywają się przede wszystkim różne sztuki, jednak w repertuarze nie brakuje również koncertów, czytania (również dla dzieci), spotkań autorskich oraz wystaw.

Teatr Polski we Wrocławiu angażuje się także w wiele projektów. Jednym z nich jest Lato w mieście – oferta dla młodych osób, które na wakacje zostają we Wrocławiu. Ciekawym projektem jest też Wszechnica Teatralna – są to bezpłatne spotkania z innymi miłośnikami teatru oraz z twórcami sztuk i scenariuszy.


Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org.

  • mirandolina premiera

    „Mirandolina” Teatr Polski we Wrocławiu

    Wczoraj na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu, miała miejsce premiera spektak…
Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …