Strona główna Aktualności Wrocław Zieloną Stolicą Europy

Wrocław Zieloną Stolicą Europy

1
0
1,267

Wrocław aktualnie walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. Jest to ogromna możliwość na upiększenie miasta i rozwój zielonych terenów oraz tych potencjalnych, które mogą zostać zazielenione. Gorąco kibicujemy naszemu miastu i przedstawiamy pomysły na to, jak Wrocław może wykorzystać wygraną w tym konkursie.

Park kieszonkowy

Jedna z głównych propozycji to stworzenie mini parków, na wzór słynnego Paley Park znajdującego się w centrum Manhattanu. Wrocław jest pełen licznych podwórek oraz pustych przestrzeni po wyburzeniach. Miejsca te są na ogół szare i zaniedbane. Zieleń to doskonałe rozwiązanie, które powiększyłoby daną przestrzeń, można by nawet prowadzić tam ogrody z warzywami.

Paley Park

We Wrocławiu już znajdują się tego typu parki, czego przykładem jest chociażby Ptasi Zagajnik. Mieszkańcy Wrocławia ochoczo odwiedzają to miejsce i są zadowoleni z owej inwestycji.  W aplikacji na Zieloną Stolicę Europy, został zgłoszony projekt “Zielona Strefa”, który powstał w ramach programu Horizon 2020. Nasze miasto zostało laureatem tego projektu i otrzymało na jego realizację 12 mln zł. Dzięki temu, 7 propozycji mieszkańców miasta, zostanie zmienionych w parki kieszonkowe i zielone ulice.

Parklet i woonerf

W 2010 roku w San Francisco powstały parklety – w miejsca parkingowe dla rowerów, ustawiono donice z roślinami oraz ławki. Ten z pozoru banalny pomysł, zaczął być naśladowany na całym świecie. Kolejną propozycją są ulice w stylu woonerf, które swoje początki mają w Holandii w latach 70-tych. Są to ulice, które łączą deptaki, parkingi, ścieżki rowerowe oraz miejsca spotkań dla mieszkańców. Przykładem takiego projektu we Wrocławiu jest ul. św. Antoniego.

Zielone ściany i ogrody wertykalne

zielona ściana

Na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Świdnickiej, możemy podziwiać przepiękny ogród wertykalny. Jest to bardzo pomysłowy projekt, w którym każda roślina została odpowiednio dobrana i zaopatrzona w specjalny system nawadniający. To dzieło architektoniczne, zostało docenione przez Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich w 2015 roku. Podobna ściana znajduje się w Teatrze Muzycznym Capitol, gdzie rośliny pokrywają około 250 metrów kwadratowych ściany. W niedalekim czasie, ma powstać więcej podobnych projektów. Obecnie trwa wybór odpowiednich budynków oraz pozyskiwanie funduszy na realizację projektów.

Ostatnia edycja 23 marca 2017

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

1 komentarz

  1. wuodeck

    20 marca 2017 at 3:03 pm

    Jak podaje ZZM powierzchnia zieleni miejskiej corocznie maleje więc nie wiem czy są jakieś szanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

„Pora burzy” – zagadka romansu z czasów II wojny i współczesna pisarka, która stara się ją rozwikłać.

Najnowsza powieść Katarzyny Redmerskiej, której akcja toczy się m.in. we Wrocławiu współcz…