Strona główna Czas wolny Wrocławskie ZOO – punkt obowiązkowy wizyty we Wrocławiu

Wrocławskie ZOO – punkt obowiązkowy wizyty we Wrocławiu

zoo wrocław

Wrocławski Ogród Zoologiczny należy do jednych z najstarszych obiektów tego rodzaju w Polsce. Jego historia sięga 1865 roku- od tego czasu powierzchnia ZOO zwiększyła się dwukrotnie, a liczba zwierząt przebywających w jego obrębie przekroczyła 14 tysięcy! W chwili obecnej Ogród Zoologiczny zlokalizowany jest na powierzchni 33 hektarów. Według statystyk stanowi on piąte najchętniej odwiedzane przez turystów ZOO w Europie! 

Szczególnie wyróżniającym elementem dla ZOO we Wrocławiu pozostaje na pewno fakt, iż w jego obrębie nie tylko zwierzęta stanowią główną atrakcję. Zwiedzający mogą obejrzeć wyjątkowe w skali światowej eklektyczne zabytki z okresu XIX wieku! Baszta Niedźwiedzi, Słoniarnia, Dom Dużych Drapieżców i Pawilon Małp – to tylko niektóre z wyjątkowych historycznych obiektów w obrębie wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Atrakcje w ramach Ogrodu Zoologicznego

Naturalną atrakcją ZOO są oczywiście zwierzęta. W przypadku wrocławskiego ogrodu zoologicznego można się spodziewać licznych wyjątkowych gatunków, które są często unikatami i sukcesami hodowlanymi dla pracowników ZOO i towarzystw ochrony dzikiej przyrody.

Na pewno jednym z najbardziej interesujących elemenetów i unikalnych w skali światowej pozostaje otwarte w 2014 roku wrocławskie Afrykarium, które jest wyjątkowym kompleksem pełniącym funkcję oceanarium dla gatunków pochodzących wyłącznie z Czarnego Lądu.

Afrykarium zajmuje się prezentacją przede wszystkim biotopów i ekosystemów wodnych i częściowo lądowych.  Kompleks Afrykarium ma bardzo uporządkowaną strukturę, która ma reprezentować niemalże wszystkie ekosystemy wodne Afryki.

Z ekspozycji i wybiegów otwartych należy wyróżnić cześć zewnętrzną, która została odpowiednio podzielona, aby znaleźć tam miejsce dla dwóch gatunków zamieszkujących południową część Afryki: pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich. W ramach wewnętrznej części odwzorowane zostały takie biotopy, jak Kanał Mozambicki; tu w basenach spotkać można płaszczki, rekiny brunatne i inne gatunki charakterystyczne dla tej okolicy. Oprócz tego zapoznać można się także z gatunkami charakterystycznymi dla Morza Czerwonego, Afryki Wschodniej czy Dżungli Kongo, gdzie hodowane są krokodyle nilowe, manaty, ibisy białowąse i inne gatunki.
W obrębie Afrykarium oglądać można liczne gatunki, jak te wspomniane wyżej oraz Hipopotamy Nilowe, czy też ryby z jeziora Tanganika. W Afrykarium obejrzeć można ponad sto gatunków różnych zwierząt!

Oprócz innych ekspozycji obejmujących zwierzęta małe i duże, pływające, latające i biegające z całego świata możliwe jest także aktywne spędzanie czasu przez dzieci w ramach parku linowego, gdzie oprócz klasycznych zabaw można także pojeździć na kucyku, czy nakarmić zwierzęta gospodarskie zakupionym uprzednio w automacie pokarmem. Dodatkowo każdy z gości ma szansę obserwować pokazy karmienia dzikich zwierząt, które odbywają się zgodnie z istniejącym harmonogramem.

Zachowanie w ZOO

Władze ogrodu zoologicznego zwracają się z uprzejmą prośbą do wszystkich zwiedzających do zachowania zgodnego z regulaminem! Zabrania się przekarmiania zwierząt zakupioną na miejscu paszą oraz karmienia ich jedzeniem nieprzeznaczonym dla nich, tyczy się to zwłaszcza słodyczy, chipsów i innych przekąsek. Każdy odwiedzający zobowiązany jest do zachowania zasad bezpieczeństwa, a rodzice powinni w każdej chwili bacznie czuwać nad bezpieczeństwem swoich pociech. Sadzanie dzieci na barierkach, rzucanie w kierunku zwierząt przedmiotów i stukanie w szyby akwariów jest surowo zabronione!

Aktualne wydarzenia

3.06 narodziła się samiczka, a 17.06 samiec kotika afrykańskiego!  W czerwcu wykłuło się pisklę jednego z najrzadszych ptaków na świecie- dzioborożca palawańskiego! W maju narodził się przecudowny hipopotamek karłowaty!

Jest to tylko krótka lista z aktualnych wydarzeń! W celu bycia na bieżąco warto śledzić profil Facebookowy ZOO oraz zapoznać się ze stroną internetową Ogrodu Zoologicznego.

Dlaczego warto tu przyjechać?

Wrocławskie ZOO jest jednym z większych w Europie ogrodów zoologicznych i pozwala się zapoznać z ogromną liczbą gatunków zwierząt, często bardzo rzadkich i wyjątkowych w skali światowej! Warto także śledzić poczynania hodowlane pracowników Ogrodu Zoologicznego, którzy zajmują się utrwalaniem gatunków żyrafy, czy reaktywacją populacji znanego doskonale z „Przygód Tomka na Czarnym Lądzie” Okapi.
Każdy w tutejszym ZOO jest w stanie znaleźć coś, co go pochłonie i sprawi, że jeszcze bardziej pokocha zwierzęta. Odwiedzając ZOO i dokonując zakupów biletów wspiera się systematyczny rozwój gatunków i zachowywanie tych najbardziej zagrożonych i najcenniejszych dla światowej fauny.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Czas wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Hazard – czy jestem uzależniony?

Uzależnić się można od wszystkiego. Choć najbardziej znany nam jest nałóg alkoholowy, jak …