Strona główna Aktualności Wynajem mieszkania we Wrocławiu czy kupno własnego? Wrocławskie realia nieruchomości

Wynajem mieszkania we Wrocławiu czy kupno własnego? Wrocławskie realia nieruchomości

0
0
182
wrocław

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej jest wynajmować mieszkanie, czy je zakupić. Obciążenie kredytem na kilka dziesięcioleci nie jest łatwą decyzją. Jednak nikt nie chce przez całe życie wynajmować mieszkań być zdanym na łaskę właścicieli, którzy mogą wypowiedzieć umowę. Jak wyglądają wrocławskie realia na rynku nieruchomości?

Wrocławskie realia rynku nieruchomości

Bardzo często, kiedy mówimy o rynku nieruchomości, ścierają się dwa poglądy. Z jednej strony część ekspertów twierdzi, że ceny mieszkań są tak wyśrubowane, iż nie mogą rosnąć dalej. Niektórzy wieszczą wręcz jego krach. Z drugiej strony szacuje się, że w Polsce brakuje 1-2 milionów mieszkań. Do tego wiele osób inwestuje w nieruchomości, ponieważ obecnie to jedna z najbardziej opłacalnych lokat kapitału. Oznacza to, że popyt nie maleje, wręcz rośnie, i napędza ceny.

Na rynek nieruchomości wpływają również stopy procentowe. Sprawiają one, że oprocentowanie kredytów jest niskie. Niewielkie jest również oprocentowanie lokat. Wielu ludzi szybko kalkuluje i stwierdza, że bardziej opłaca się zainwestować oszczędności w zakup mieszkania i wziąć kredyt, niż trzymać je na kącie, ponieważ tam nie przynoszą dochodu. Przy rosnących obecnie cenach mieszkań jest na nich znacznie łatwiej zarobić.

Na wrocławskim rynku nieruchomości cały czas pojawiają się nowe inwestycje – zarówno w strefie prywatnej, jak i publicznej. Znajdziemy też wiele przestrzeni biurowych. Jednak ceny mieszkań we Wrocławiu nie są najwyższe w Polsce. To jedno z najdroższych miast, porównywalne z Krakowem, Poznaniem i Gdańskiem. Jest tu jednak znacznie taniej niż w Warszawie.

Specyfika wrocławskiego rynku jest taka, że bardzo wiele osób wynajmuje mieszkania. To ośrodek akademicki i studentów nie stać na zakup swojego lokum. W wakacje więc ceny najmu są najwyższe – wtedy studenci zaklepują sobie lokum na nowy rok akademicki. Konsekwencją tego jest to, że ceny najmu nie są niskie. Średnia cena wynajęcia niewielkiego pokoju to około 800 zł.

Twój dom w Kiełczowie

Zalety zakupu własnego mieszkania pod Wrocławiem

Zakup własnego domu zdecydowanie się opłaca, jeżeli stać nas na kredyt. Zwłaszcza jeżeli za wynajem płacimy 2 000 zł lub więcej. Przede wszystkim nasze miesięczne płatności wraz z ratą kredytu mogą być porównywalne, a czasem nawet niższe niż te za wynajem. Jest to całkiem dobry powód, aby przygotować wkład własny i wziąć kredyt hipoteczny. Owszem jest to obciążenie na lata, ale po tym czasie będziemy właścicielami domu. W przypadku najmu nie będziemy mieli niczego.

Wiele osób obawia się zakupu, ponieważ sądzi, że ich życie może się zmienić, mogą się przeprowadzić. Co wtedy zrobią z domem? W okolicach Wrocławia mieszkania możemy traktować jako inwestycję. Obserwując obecne tendencje cena naszej nieruchomości będzie rosła. Jeżeli po pewnym czasie będziemy chcieli ją sprzedać lub wynająć to prawdopodobnie nie będziemy mieli żadnego problemu. Kluczowe jest jednak wybranie odpowiedniej lokalizacji. Świetnie sprawdzają się tu domy w Kiełczowie. To idealne miejsce do życia dla rodziny. W okolicy jest wiele sklepów, a od centrum dzieli nas zaledwie 10 kilometrów. Jednak nie panuje tu tłok i hałas – jesteśmy blisko natury. Dojeżdża tu też komunikacja miejska. Nie będziemy mieli więc problemu z przerobieniem naszego domu w inwestycję, jeżeli nasze plany życiowe się zmienią i będziemy chcieli zmienić miasto zamieszkania.

Ostatnia edycja 21 maja 2019

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Dobra passa Arkad Wrocławskich

Skierowanie oferty w stronę rodzin oraz konsekwentna realizacja strategii rozwoju sprawiły…