Strona główna Sport Zmiany we wrocławskiej piłce nożnej! Śląsk Wrocław zmienia właściciela!

Zmiany we wrocławskiej piłce nożnej! Śląsk Wrocław zmienia właściciela!

robak slask wrocław

Polska piłka nożna nie należy do tych największych i najbardziej dochodowych części piłkarskiego tortu. Często przeciętni zjadacze chleba zastanawiają się w ogóle, czy warto inwestować prywatne pieniądze w kluby sportowe, które to przecież z reguły w Polsce są nierentowne, a ich poziom nie pozwala myśleć o dużych pieniądzach, jakimi obracają kluby światowej czołówki. Przetasowania z zakresie posiadania praw do Śląska Wrocław są bardzo korzystne dla magistratu, który dzięki temu posunięciu jest w stanie spieniężyć klub sportowy, którego zadłużenie dalece przekracza wartość pakietu kontrolnego, a sytuacja nie ma jednocześnie się ku dobremu.
W poniedziałek dnia 11 lipca 2017 roku została sfinalizowana umowa na zakup kontrolnego pakietu 54 procent akcji klubu Śląsk Wrocław przez Wratislavia-Biodiesel S.A. Wartość transakcji wynosi w przybliżeniu 3 mln złotych.
W okresie do trzech lat od zakupu pakietu kontrolnego, Zarząd Wratislavia-Biodiesel S.A ma zamiar przeznaczyć olbrzymią kwotę 45 milionów złotych na inwestycje w Śląsk Wrocław. Już sam zakup mógł się okazać korzystny na wstępie dla kondycji finansowej i rokowania tejże w następnych latach, gdyż umowa sprzedaży pozwala renegocjować umowy dzierżawy Stadionu Wrocław od macierzystego konsorcjum. Dotychczasowe niekorzystne dla dużych imprez sportowych i klubu warunki umowy mogą być zmodyfikowane z czego na pewno cieszą się sponsorzy, jak i zawodnicy klubu WKS Śląsk Wrocław S.A.
Batalia o akcje członka Ekstraklasy ma szansę na kolejne inwestycje. Amerykański inwestor Dean Johnson uzyskał po przegranym przetargu prawo pierwokupu pozostałego pakietu akcji. Jest to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jedynie zabieg biznesowy, czas pokaże czy skuteczny.

Skąd zainteresowanie klubem ze strony inwestorów?

Śląskowi Wrocław już od roku 2014 towarzyszą przeróżne perypetie związane ze zmianą inwestorów, sponsorów technicznych oraz trenerów. W bieżącym sezonie w tabeli Ekstraklasy Śląsk znajduje się na 11 miejscu (trzecie miejsce w grupie spadkowej) i prawdopodobnie nie utrzyma się w Lidze. Jest to najbardziej krytyczny moment dla drużyny, która w obręb Ekstraklasy weszła w sezonie 2008/2009, zdobywając po trzech latach szczyt tabeli, Mistrzostwo Polski i Superpuchar Polski.  Od końca 2009 roku kierownictwo nad klubem przejął Jan Urban, poprzedni szkoleniowiec Lecha Poznań i Legii Warszawa.
Niestabilna sytuacja klubu i widmo spadku nie są zbyt zachęcające z punktu widzenia inwestora, który prawdopodobnie wierzy, że zastrzyk finansowy zachęci piłkarzy i umożliwi utrzymanie pozycji w Ekstraklasie, a może nawet pozwoli zawalczyć o mistrzowskie tytuły.

Historia Mistrza Polski 1977 i 2012

Historia Śląska Wrocław jest bezpośrednio związana z powojenną historią miasta i wielkimi przenosinami, które objęły nie tylko ludność kresową, ale i wszelkie instytucje, szkoły i jednostki wojskowe zlokalizowane w obrębie ziem wcielonych do ZSSR i pograniczy Rzeczpospolitej Ludowej.
Historia Trójkolorowych rozpoczęła się wędrówką z Przemyśla w 1946 tamtejszej Szkoły Oficerskiej Saperów, która w 1947 roku połączyła się z przeniesioną z Krakowa Oficerską Szkołą Piechoty. Korzenie wojskowe wciąż są obecne w nazwie klubu WKS Śląsk Wrocław (WKS – Wojskowy Klub Sportowy, przyp. aut).

Klub zmienił nazwę w 1957 roku

Czas pokaże, czy poważne plany inwestycyjne poprawią sytuację i notowania ligowe klubu o tak pięknych i wyjątkowych tradycjach. Na pewno za dobry czynnik rokowniczy należy uznać pozytywnie zapowiadającą się współpracę pomiędzy nowymi władzami Śląska a trenerem i członkami zespołu, którzy powoli szykują się do kolejnego sezonu.  Jeśli inwestycja rzędu 45 milionów złotych doszłaby do skutku, to na pewno klub miałby szansę na poprawę notowań i odbicie się od dna tabeli.
Pozytywnie zapowiadają się także redukcja kosztów dzierżawy Stadionu Wrocław i obiektów klubowych, które to uległy zmniejszeniu prawie o 50%! Dodatkowym czynnikiem stymulującym jest wprowadzenie odmiennych zasad czerpania dochodów przez klub za każdy rozegrany mecz.

 


Podsumowanie

Pozostaje jedynie śledzić aktualności dotyczących wyników rozgrywkowych piłkarzy Śląska Wrocław i wiara w to, że zapowiadane reformy zostaną wprowadzone w życie. Bez wątpienia wielkim wygranym jest magistrat, któremu udało się pozbyć przysłowiowej kuli u nogi, a więc 13 milionowego długu i braku pomysłu na dalszy nadzór nad poczynaniami klubu sportowego. Czy Śląsk Wrocław ma przed sobą świetlaną przyszłość? To pokażą najbliższe miesiące. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za plany Wratislavi i nowych władz Śląska.


Zdjęcie: http://slaskwroclaw.pl/strona/galeria/robak-juz-po-pierwszym-treningu-12833839

 

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …