Strona główna Kultura „Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

„Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Greta.-Zajecia-dodatkowe-Fotografie Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej, z archiwum Jana Nowaka-Jeziorańskiego w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Ekspozycję można oglądać do 30 sierpnia 2024 roku. Składa się na nią wybór zdjęć, ale także archiwaliów, rodzinnych pamiątek i dokumentów związanych z Jadwigą Nowak-Jeziorańską

„Fotografie wykonane przez Jadwigę Nowak-Jeziorańską (pseudonim „Greta”), powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat i na czterech kontynentach. „Greta” nie była zawodową fotografką, po wojnie zajmowała się głównie wspieraniem aktywności zawodowej męża, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i prowadzeniem domu. Stąd tytuł wystawy odnoszący się do tego, co robiła tylko dla siebie i poza obowiązkami – „zajęcia dodatkowe”, bo przez nią samą za takie uważane.

Pierwsze zdjęcia Jadwigi powstały już w czasie pobytu w Londynie w latach 50. XX wieku, gdzie należała do Stowarzyszenia Fotografików Polskich (The Polish Photographic Society) przy YMCA. Kolejne przede wszystkim w czasie wakacyjnych podróży po Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Choć jej prace brały udział w kilku wystawach Polonii, to nigdy nie miała możliwości pokazania ich na wystawie autorskiej.

Na ekspozycji prezentujemy wybór fotografii ze zbioru ponad siedmiu tysięcy diapozytywów znajdujących się w Ossolineum. Wybrane kadry pozwalają spojrzeć na świat okiem „Grety”
[strona poświęcona wystawie: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wystawy-czasowe/greta-zajecia-dodatkowe/]

Jadwiga-Greta

Urodziła się 12 października 1917 roku w Żydłaczowie. Następnie studiowała w Krakowie, gdzie zastała ją II wojna światowa. W 1941 roku przeniosła się do Warszawy, do swojej siostry Barbary Wolskiej. Barbara była już wtedy zaangażowana w pracę konspiracyjną. To właśnie w Warszawie Jadwiga stanie się „Gretą”. Pracowała potem w tajnej drukarni, była też łączniczką przy Wydziale Propagandy Biura Informacji i Propagandy AK. Swojego przyszłego męża Jana Nowaka-Jeziorańskiego poznała w czasie jednej z akcji w 1943 roku. Ślub wzięli 7 września 1944 r w czasie trwającego już Powstania Warszawskiego. Powstania, w którym zginęła siostra Grety – Barbara – zabita przez snajpera. Zanim Powstanie Warszawskie upadło Jadwiga i Jan zdążyli już opuścić Warszawę, jadąc z misja kurierską do Londynu. To Jadwiga wywiozła wtedy cenne mikrofilmy. Ukrywała je pod fałszywym opatrunkiem.

Fotografka i żona

Przez całe życie podróżowała u boku Nowaka-Jeziorańskiego, nigdy nie wróciła do Polski. Nie dostała pozwolenia od władz PRL na to, aby przyjechać na pogrzeb matki. Zmarła w 1999 roku w Annandale w Wirginii. Jak przyznał sam Nowak-Jeziorański „Żyła tylko dla mnie”.

„… i oto śmierć dopiero wydobyła ją z cienia…”, „zabrałem ja zapłakanym rodzicom i teraz oddaję na zawsze” [List Jana Nowaka-Jeziorańskiego po śmierci żony. Annandale, 1999}

I rzeczywiście, to Jadwiga przepisywała, redagowała, archiwizowała, doradzała i wspierała męża, jednocześnie oddając się fotograficznej pasji. Choć nie była zawodową fotografką, jej zdjęcia zdradzają talent i przede wszystkim ogromne wyczucie chwili, kadru, klimatu i światła. Czasem poczucia humoru. Gdy Nowak-Jeziorański pracuje, pisze, działa, ona współpracując z nim, urządza w domu atelier fotograficzne. Musiała się nauczyć pracować w ciemni, wywoływać samodzielnie fotografie. Na jednym ze zdjęć na wystawie widzimy Jadwigę przy powiększalniku. Wybiera, ocenia, przygląda się krytycznie własnej pracy. Jest zaangażowana i zanurzona w tym, co robi. Oddana fotografii. Szczególnie wzruszyły mnie aparaty fotograficzne, których używała i które również można zobaczyć. W jej dłoniach zmieniały się w narzędzia tworzenia fotograficznej sztuki.

We wrocławskim Ossolineum znajduje się siedem tysięcy diapozytywów. Możemy być wdzięczni kuratorom tej wystawy, że dali nam szansę zobaczyć chociaż część świata „Grety”

Olga Szelc

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Nowy cykl w kinie DCF

Czy wiesz, że aż 25% polskich filmów zrealizowanych w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Lud…