Strona główna Aktualności 10 najwyższych budynków we Wrocławiu [LISTA]

10 najwyższych budynków we Wrocławiu [LISTA]

Najwyższe budynki we Wrocławiu – zestawienie

Z pewnością słysząc o najwyższych budynkach we Wrocławiu wielu osobom do głowy przychodzi Sky Tower – to jeden z bardziej rozpoznawalnych wieżowców. Oprócz budowli handlowych czy usługowych wysokie miejsca w rankingu zajmują także budowle sakralne. Co więc znajdzie się w zestawieniu 10 najwyższych budynków we Wrocławiu?

1. Sky Tower

To nie tylko jeden z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich wieżowców, ale i najwyższy w Polsce taki punkt widokowy. Mieści się on na 49. piętrze. Nie trzeba jednak pokonywać tej wysokości przy pomocy windy – każdego roku odbywa się bieg na 49. piętro, podczas którego chętni muszą pokonać 1 142 schodów. Budynek stanowi kompleks mieszkalno – biurowo – handlowy. Można się więc tam wybrać nie tylko na zakupy, ale i na kręgielnię czy siłownię. Sky Tower znajduje się w miejscu dawnego Poltegoru, najwyższego dotychczas budynku, zburzonego w 2007 roku.

 

2. Archikatedra pw. Jana Chrzciciela – 97 metrów

Kościół, nazywany matką kościołów śląskich, mieści się na Ostrowie Tumskim, najstarszej części Wrocławia. To bazylika w stylu gotyckim. Była wielokrotnie przebudowywana; aktualnie znajduje się tam aż 21 kaplic. Srebrny ołtarz wybudowany w 1591 r. kosztował prawie tyle, co średniej wielkości miasto. Katedrę zwiedzać można bezpłatnie, chyba że będziemy chcieli wybrać się na wieżę widokową. Wtedy trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 10 zł (bilet normalny) lub 8 zł (ulgowy).

3. Bazylika garnizonowa św. Elżbiety – 92 metry

To również budowla w stylu gotyckim, znajduje się na wrocławskim Rynku. Bazylika ma 3 nawy, a wewnątrz można podziwiać wczesnobarokowy ołtarz i ambonę. Znajduje się tam również mnóstwo przykładów śląskiej rzeźby sakralnej.

4. Dom Akademicki „Kredka” – 85 metrów

„Kredka” to jeden z pięciu akademików Uniwersytetu Wrocławskiego. Obok „Ołówka” to najwyższy dom studencki w stolicy Dolnego Śląska. Ma 25 pięter, a studenci mogą w niej skorzystać z dwu- lub trzyosobowych pokoi. Jest ich w sumie 290. Wieżowce zostały wzniesione na planie sześcioboku według projektu profesora Politechniki Wrocławskiej, Mariana Barskiego. Z domu studenckiego „Kredka” nadaje aż 5 stacji radiowych: Radio Gra Wrocław, Radio Wnet, RMF Classic, Muzo.fm i Antyradio.

5. Kościół pw. św. Augustyna – 78 metrów

Ten poewangelicki kościół katolicki mieści się przy ul. Sudeckiej. Wybudowany w stylu neoromańskim w 1909 roku obecnie jest pod zarządem Braci Kapucynów.

6. Dom Akademicki „Ołówek” – 70 metrów

„Ołówek” to bliźniak „Kredki”, czyli dom akademicki liczący 19 kondygnacji. Na użytek studentów przeznaczonych jest 236 pokoi. Na jego 14. piętrze znajduje się klub z bufetem, siłownia i pomieszczenia przeznaczone do nauki. Architektem tego budynku, podobnie jak w przypadku „Kredki”, jest Marian Barski.

7. Kościół pw. św. Krzyża – 69 metrów

Świątynia jest dwupoziomowa – dzieli się na kościół dolny i górny. Pierwszy jest pod wezwaniem św. Bartłomieja, a drugi – św. Krzyża. Taka nietypowa konstrukcja występuje jedynie w kilku miejscach w Europie. Gotycka świątynia również znajduje się na Ostrowie Tumskim.

8. Wieżowiec Drzewieckiego 24 – 63, 9 metrów

Wieżowiec mieści się na wrocławskim Gądowie i został zbudowany w 1991 roku. Biorąc pod uwagę zachodnią część miasta, jest to najwyższy budynek. Przy dobrej pogodzie z jego ostatnich pięter można dostrzec Karkonosze. Znaleźć tam można nie tylko mieszkania, ale i lokale usługowe.

9. Wieżowiec Gubińska 8 – 61 metrów

Ten wieżowiec znaleźć można na Nowym Dworze. Z jego szczytu zobaczyć można wrocławskie lotnisko. Jest to jeden z najwyższych budynków mieszkalnych w stolicy Dolnego Śląska. Jest w nim 18 kondygnacji.

10. Odra Tower – 61 metrów

Ten wieżowiec pierwotnie miał mieć wysokość 130 metrów i aspirować do jednego z najwyższych budynków w całej Polsce. Z powodu kryzysu zaniechano jednak tych planów.

Najwyższe budynki we Wrocławiu

Budynki, które biją rekordy wysokości w stolicy Dolnego Śląska często oferują nie tylko możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego, ale i są ciekawą atrakcją turystyczną. Przykładem mogą być zabytkowe świątynie, których zwiedzanie połączyć można z wspinaniem się na punkt widokowy.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Przy ul. Pomorskiej powstaje trasa rowerowa

Przy ul. Pomorskiej i na placu Staszica powstaje nowa droga dla rowerów. Pierwsze są odcin…