Strona główna Felietony Tłumaczenia na język angielski – dlaczego we Wrocławiu rośnie na nie popyt?

Tłumaczenia na język angielski – dlaczego we Wrocławiu rośnie na nie popyt?

0
0
1,120
tłumacz przysięgły

Rynek tłumaczeń zarówno w Polsce jak i na całym świecie cały czas się rozwija. Zwiększenie popytu można zaobserwować bezpośrednią widząc jak szybko wzrasta ilość biuro tłumaczeń. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na przekład zarówno dokumentów jakich innych tekstów na różnorodne języki. W samym Wrocławiu funkcjonuje ogromna ilość biur tłumaczeń, zarówno tych posiadających rozbudowaną jak i uproszczoną ofertę.

Mimo, że mogłoby się wydawać, że tłumaczenia są dokonywane najczęściej w egzotycznych, albo przynajmniej mniej spotykanych językach, najpopularniejszymi tłumaczeniami są te z języka angielskiego na polski i odwrotnie. Jest to spowodowane faktem, że język angielski jest najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym językiem wykorzystywanym na całym świecie. Nawet podczas wyjazdu do kraju nieanglojęzycznego konieczne jest wykonanie tłumaczeń dokumentów właśnie na język angielski. Tłumaczenia są również powszechnie wykonywane w wielu prosperujących na arenie międzynarodowej firmach oraz przedsiębiorstwach.

Dlaczego we Wrocławiu rośnie zapotrzebowanie na tłumaczenia?

Wrocław uznawany jest za jedno z miast w Polsce, które jest tak rozwinięte pod względem przedsiębiorczym. To właśnie we Wrocławiu mieszczą się siedziby ogromnych, rozbudowanych firm i korporacji międzynarodowych co wiąże się z koniecznością częstego tłumaczenia dokumentów oraz raportów właśnie na język angielski, który jest powszechnie uznawany za najbardziej uniwersalny. W owych firmach pracują zarówno Polacy jak i obcokrajowcy, a relacja między oddziałami znajdującymi się na arenie międzynarodowej wymagają wykorzystania języka angielskiego aby zachować płynny i pełny przekaz informacji.

Zgodnie z badaniami najwięcej tłumaczeń przyjmowane jest od firm współpracujących z partnerami zagranicznymi bądź tymi, które dopiero wchodzą na między krajowy rynek. Aż 90% wszystkich tłumaczeń na język angielski jest zgłaszana właśnie z firm i przedsiębiorstw. Pozostałe tłumaczenia zlecane są zazwyczaj przez wydawnictwa i dotyczą tłumaczenia książek. Wydawnictwa zazwyczaj pracują na stałe z konkretnymi tłumaczami, którzy świadczą usługi w tym zakresie. We Wrocławiu największe zapotrzebowanie na usługi biura tłumaczeń mają przedsiębiorstwa z branży finansowej, ubezpieczeniowej, farmaceutycznej, konsultingu, a także kancelaria prawnicze.

Tłumaczenie na język angielski lub odwrotnie wykonywane jest zazwyczaj w przypadku konieczności przełożenia umów, biznesplanów, skomplikowanych instrukcji obsługi czy kontraktów. Mimo, że wiele przedsiębiorstw działających w określonych branżach związanych jest bezpośrednio z innymi państwami nie anglojęzycznymi i tak skorzystanie z języka angielskiego jest nieuniknione, gdyż stanowi on uniwersalny język komunikacyjny we wszelkich środowiskach.

Migracja ludności Wrocławia, a popyt na tłumaczenia

Z usług tłumaczy działających w biurach tłumaczeń korzystają jednak nie tylko rozbudowane przedsiębiorstwa i firmy międzynarodowe. Bardzo często indywidualni klienci mają potrzebę wykonania tłumaczenia zarówno zwykłego jak i przysięgłego. Jest to związane między innymi z częstymi wyjazdami za granicę zarówno chwilowo jak i na stałe.

Wykonanie tłumaczenie na język angielski jest niezbędne w sytuacji gdy dana osoba pragnie podjąć na stałe pracę za granicą. Konieczne jest wówczas przetłumaczenie zarówno podstawowych dokumentów jak i certyfikatów czy dyplomów. W ostatnich latach popularna stało się również wyjeżdżanie za granicą w celach studiowania lub dalszego pogłębiania wiedzy na zagranicznych uczelniach. Takie działania także związane są z koniecznością skorzystania z usług biura tłumaczeń.

Dlaczego mimo powszechnej znajomości języka angielskiego wciąż potrzebna jest pomoc tłumaczy?

Mimo, że język angielski jest obecnie nauczany od najmłodszych lat czasami podstawowa jaki zaawansowana wiedza nie wystarcza, zwłaszcza w przypadku gdy konieczne jest dokonanie tłumaczenia dokumentów lub bardziej specjalistycznych, fachowych tekstów na przykład naukowych czy medycznych. Wówczas samodzielne tłumaczenie danych prac na język angielski może być błędne i dodatkowo bardzo frustrujące i czasochłonne.

Tłumaczenia na język angielski są również niezbędne w przypadku tłumaczy literatur, książek zarówno naukowych jaki beletrystycznych. Tłumacze świadczący usługi w zakresie tłumaczeń z języka angielskiego są często niezbędni w sytuacji gdy konieczne jest przetłumaczenia ważnych dokumentów, które muszą następnie zostać uwierzytelnione. Nie ma wówczas możliwości ominięcia tego kroku i skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego jest koniecznością.

 

Ostatnia edycja 17 maja 2018

 • YELLOW - tłumaczenia we Wrocławiu

  Centrum języków obcych we Wrocławiu – Yellow

  Yellow działa na wrocławskim rynku już od 1995 roku, firma wspiera wiele lokalnych firm i …
Pokaż więcej podobnych wiadomości
 • wrocław

  Dlaczego warto żyć we Wrocławiu

  Wrocław, miasto o bogatej, zawiłej i chwalebnej historii. Środek ogniskujący wiele kultur,…
 • Duchowość rodziny a wiara

  Jaka jest rola modlitwy w rodzinie? Temat dla Wrocławian

  Duchowość, wiara, jej eksponowanie nie jest dzisiaj w modzie. Często powtarza się, że spra…
Pokaż więcej w Felietony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Przeczytaj również

Magic and Style Sylwia Ziętara opinie – zadbaj o swoje wnętrze

Magic and Style jest to firma zajmująca się realizacją paneli naściennych. Aranżacja pomie…