Strona główna Aktualności We Wrocławiu zagościł ubraniomat

We Wrocławiu zagościł ubraniomat

Ubraniomat to specjalna maszyna, która służy do zbierania, odnawiania, recyklingu i ponownego wykorzystywania tekstyliów w produkcji. Znaleźć go można przy ulicy Marko Polo, na terenie osiedla Olimpia Port.

Pomysłodawcami ubraniomatu są: marka 4F oraz Ubrania Do Oddania – to butik z odzieżą używaną, który wspiera slow fashion. Obie te firmy połączyły siły we wspólnej kampanii, której celem jest promowanie ponownego wykorzystywania materiałów w przemyśle odzieżowym. Do ich postulatów należy również maksymalne ograniczenie ilości wyrzucanych ubrań. Pomysłodawcy tej akcji poprzez swoją działalność wspierają również organizacje charytatywne.

Ubraniomat ma zachęcić mieszkańców osiedla do nadania niechcianym ubraniom nowego życia. W ten sposób każdy mieszkaniec może przyłączyć się do kampanii i tym samym przyczynić się do ochrony zasobów Ziemi.

Urządzenie waży przedmioty, identyfikuje osobę i przekazuje środki Fundacji Rewir Twórczy. Jest to lokalne centrum aktywności, oparte na takich wartościach jak: dobra energia, społeczność twórcza. Działają przy osiedlu Olimpia Port.

W jaki sposób korzystać z ubraniomatu?

Korzystanie z automatu jest bardzo proste. Najpierw należy pobrać na telefon aplikację mobilną 4F i zalogować się na osobiste konto. Potem należy zeskanować kod QR. Gdy ubraniomat się otworzy, należy załadować przyniesioną odzież do środka. Urządzenie zważy ubrania i zidentyfikuje osobę. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, ile pieniędzy zostanie przekazane na wsparcie funduszu.

Ubraniomat zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania tekstyliów.

Co można włożyć do ubraniomatu?

Nadmierne zakupy odzieżowe są szkodliwe dla środowiska, ponieważ niepotrzebne rzeczy trafiają na wysypiska śmieci. Dzięki Ubranomatowi niechciane przedmioty mogą być ponownie wykorzystane w produkcji tekstyliów.

Można przekazać:

  • odzież damską,
  • odzież męską,
  • odzież dziecięcą,
  • bieliznę,
  • buty,
  • akcesoria,
  • tekstylia domowe,
  • zabawki.

Podstawowa zasada jest taka, że przedmioty mogą być zdatne do dalszego użytkowania. Pozwoli to na rozpoczęcie drugiego cyklu produkcyjnego w przemyśle włókienniczym w przyszłości.

Według autorów inicjatywy najlepsze efekty przynosi suma małych kroków, a nie wielkich działań.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Na placu Solnym pojawiła się wystawa „Miasto Stu Mostów do Europy”

Nowa wystawa pojawiła się w odpowiedzi na rosnące napięcia polityczne w Gruzji. Wrocław pr…