Strona główna Aktualności 2022 rok w zasobie komunalnym. Likwidacja starych pieców, renowacja podwórek, więcej zieleni

2022 rok w zasobie komunalnym. Likwidacja starych pieców, renowacja podwórek, więcej zieleni

Likwidacja pieców na paliwo stałe w 855 lokalach mieszkalnych, 13 nowych wnętrz podwórzowych i pięć zrewitalizowanych kamienic, a także wymiana 154 par drzwi wejściowych w budynkach należących do TBS-u. Podsumowujemy miniony rok w zasobie komunalnym i przypominamy plany na obecny.

W 2022 roku Wrocław wymienił najwięcej pieców na paliwo stałe spośród wszystkich polskich miast. Taki wynik uzyskano dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników urzędu i zarządców komunalnych

– podkreśla Rafał Guzowski, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego (ZZK).

Operacje te przeprowadzono w 106 budynkach i w 855 mieszkaniach pod zarządem Wrocławskich Mieszkań oraz ZZK. Większość tych lokali do końca listopada podłączono do nowego źródła ogrzewania. Wartość inwestycji wyniosła 64,4 mln.

W 2021 roku pieców starej generacji pozbyto się w 709 mieszkaniach, natomiast rok wcześniej – w 294.

Gdy chodzi o plany uciepłownieniowe na bieżący rok, miasto zamierza zmienić system ogrzewania w 61 budynkach komunalnych. Ponadto w 100 lokalach gminnych (budynki wspólnotowe) zlikwiduje stare źródła ciepła na paliwo stałe.

Całkowicie nowy obraz zyskało 13 wnętrz podwórzowych.

 Zanim przygotujemy ostateczną wersję projektu wnętrza, omawiamy z mieszkańcami koncepcję jego zagospodarowania. Poznajemy ich oczekiwania i potrzeby związane z użytkowaniem przestrzeni, z której korzystają na co dzień. Następnie możemy je uwzględnić w projekcie.  Potrzeby są zróżnicowane, jednak jest jeden wspólny mianownik. Wrocławianom bardzo zależy na  kontakcie z przyrodą. Stąd liczne nasadzenia i troska o istniejącą zieleń

– zaznacza Anna Olbryt, rzeczniczka prasowa ZZK.

Przy ul. Polaka/Wrocławczyka powstała siłownia napowietrzna (w formie skweru z wkomponowanymi urządzeniami siłowni zewnętrznej), a swoje oblicze zmieniły też podwórka przy ul. Obornickiej i Bałtyckiej oraz Prądzyńskiego 39a.

W obrębie ulic Pobożnego, Trzebnickiej, Myśliwskiej oraz Jagiellończyka – obok nowego placu zabaw, małej architektury czy nasadzeń – uwagę zwraca podświetlony, rosnący na podwórku okazały bożodrzew.

Podwórko na ul. Hallera

 

Gruntowny remont przeszły poza tym podwórza w obrębie:

– pl. Nowy Targ, ul. Jodłowej, pl. Nankiera i ul. Piaskowej (m.in. podziemne pojemniki na śmieci, siłownia zewnętrzna, urządzenia zabawowe, nasadzenia);

– ulic Kotlarskiej, Łaciarskiej, Nożowniczej i pl. Nowy Targ (m.in. podziemne pojemniki na śmieci, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, nasadzenia);

– ulic Oleśnickiej, Poniatowskiego, Jedności Narodowej, Kluczborskiej, Żeromskiego (m.in. mała architektura, siłowania zewnętrzna, place zabaw, nasadzenia);

– al. Hallera na wysokości numerów 125 -137 (m.in. osłona śmietnikowa, budki dla ptaków, nietoperzy i owadów, ogródki społeczne, plac zabaw);

– ulic Ziemowita, Legnickiej, Nabycińskiej i Dobrej (m.in. droga dojazdowa, osłony śmietnikowe, nasadzenia – 12 kilkunastoletnich drzew i osiem młodych);

– ulic Pułaskiego, Traugutta, Mierniczej i Komuny Paryskiej (m.in. odwodnienia, nasadzenia – owocowy las, 36 grusz, oświetlenie, ścieżki, chodniki);

– ulic Pobożnego, Niemcewicza, Ołbińskiej, Jedności Narodowej (m.in. pojemniki półpodziemne na odpady, chodniki, ścieżki, mała architektura, nasadzenia);

– ulic Cybulskiego, Pomorskiej, Dubois, Drobnera (m.in. chodniki, ścieżki, mała architektura, nasadzenia);

– ulic Jedności Narodowej, Ołbińskiej, Krętej, Słowiańskiej i Roosevelta (m.in. odwodnienie, chodniki, ścieżki, nasadzenia, oświetlenie).

W tym roku obie jednostki będą realizować kolejne projekty.

Tylko w ZZK w trakcie remontu są jeszcze dwa nadodrzańskie wnętrza, a plan zakłada remont kolejnych jedenastu podwórek oraz zlecenie dokumentacji projektowej dla pięciu kolejnych. Wrocławskie Mieszkania zmienią natomiast wygląd ośmiu takich miejsc.

Miasto zrewitalizowało też pięć kamienic, choć, póki co, priorytetowo traktuje walkę o czyste powietrze. – Stąd głównie skupiamy się na uciepłownianiu wrocławskich kamienic. Podejmowaliśmy jednak także remonty o szerszym zakresie robót – wyjaśnia Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań. Efekt – pięć kompletnie odświeżonych kamienic (ul. bp. Tomasza I 8, ul. Ptasia 30, ul. Komuny Paryskiej 94a, ul. Brzeska 27, ul. Brzeska 29).

Dodajmy, że miniony rok Wrocławskie Mieszkania zaakcentowały rekultywacją zdewastowanych terenów zielonych. Chodziło o zwiększenie o 1 000 mkw. powierzchni obszarów biologicznie czynnych. Spółka wytypowała kilkanaście adresów ze swojego zasobu, gdzie skwery były zaniedbane. Wykonano tam nowe nasadzenia krzewów, traw ozdobnych, pnączy, cebul żonkili, stworzono łąki kwietne. Największe efekty dostrzeżemy wiosną.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego – drugie największe w Polsce

Mieszkaniowy zasób Wrocławia to także Towarzystwo Budownictwa Społecznego – drugie największe w Polsce. W swoich zasobach posiada 100 budynków i 4 133 mieszkania, do tego dochodzi 48 lokali usługowych i blisko 18 hektarów terenów zielonych.

W lokalach TBS-u Wrocław mieszka około 12 tys. mieszkańców, a tylko w ciągu minionego roku 200 mieszkań zyskało nowych najemców.

Bieżące utrzymanie i rozwój tak dużego zasobu wymagają regularnych działań i ogromnych nakładów finansowych, a modernizacja budynków i terenów zewnętrznych odbywa się przez cały rok. 

W 2022 roku wrocławski TBS zrealizował około 5 000 zgłoszeń przekazanych przez mieszkańców, głównie za pośrednictwem systemu iMieszkaniec. Były to zarówno drobne naprawy – poprawiające komfort życia mieszkańców, jak i większe remonty, niezbędne do utrzymania zasobu w bardzo dobrym stanie.

W ramach mniejszych modernizacji pracownicy TBS-u lub podwykonawcy, dbający o zasób na zlecenie spółki, usuwali zgłoszenia dotyczące m.in. naprawy rynien, zamków do wiat śmietnikowych, uzupełnienia ubytków w elewacji budynków, konserwowali i modernizowali windy w całym zasobie.

Z kolei do większych inwestycji remontowych TBS-u w zeszłym roku można zaliczyć wymianę 154 par drzwi wejściowych do budynków w różnych lokalizacjach. Prace rozpoczęły się wiosną, a ich wymiana była poparta szczegółową analizą przeglądów budowlanych i licznymi zgłoszeniami od mieszkańców (od 2020 roku przez platformę iMieszkaniec wpłynęło blisko 700 uwag do stanu technicznego dotychczasowych drzwi). 

Ponadto, aby poprawić estetykę i zapewnić odpowiedni dostęp do ważnych informacji dla mieszkańców, zamontowano w budynkach 264 nowe, zamykane tablice informacyjne, a przed budynkami ustawiono 27 stacji naprawy rowerów. Dodatkowo, dzięki współpracy ze ZDiUM-em i Urzędem Miejskim Wrocławia na terenach TBS zamontowano 136 stojaków rowerowych.

Obecnie dobiegają końca prace w siedmiu kotłowniach, polegające na modernizacjach tej kluczowej infrastruktury. Co więcej, dbając o środowisko na terenach TBS-u Wrocław ustawionych zostało 14 pojemników na odpady elektryczne.

Wrocławski TBS dba nie tylko o swoje budynki i lokale, ale także o 18 ha terenów zewnętrznych, systematycznie pielęgnując trawniki oraz posadzone drzewa i krzewy.

Spółka zwraca szczególną uwagę na place zabaw i siłownie zewnętrzne. Są one na bieżąco konserwowane i modernizowane (m.in. ostatnia realizacja na Brochowie przy ul. Leonarda da Vinci, gdzie dzieci zyskały urządzenia zabawowe).

Na terenach TBS-u tylko w 2022 roku stanęło 30 urządzeń do odbioru i nadawania przesyłek (dwa firmy inPost, 14 Allegromatów i 14 urządzeń DPD).

Realia 2022 roku nie były przyjazne inwestycjom i remontom. Wzrost cen energii elektrycznej, gazu, stóp procentowych oraz materiałów budowlanych, niejednokrotnie utrudniał przeprowadzanie modernizacji w miejskich zasobach.

Spółka starała się jednak systematycznie poprawiać komfort życia najemców. W 2022 roku zarząd TBS-u Wrocław zakończył sukcesem trwające kilka miesięcy starania o to, aby obniżyć wysokość kosztów spółki wynikających ze spłaty kredytów.

To pozwoliło obniżyć stawkę czynszu od 1 sierpnia 2022 roku. Obecnie wynosi ona średnio 17,48 zł za metr kwadratowy i jest trzykrotnie niższa od stawek panujących na rynku najmu komercyjnego we Wrocławiu.

Gdy chodzi o inwestycje, od grudnia 2021 roku trwa budowa osiedla Leśnica IX. To najnowsza inwestycja spółki, warta ok. 81,5 mln zł. Prace mają zakończyć się w IV kwartale 2023 r., a kiedy budowa dobiegnie końca, wrocławianie zyskają do dyspozycji 301 lokali mieszkalnych na wynajem w systemie budownictwa społecznego, a także 10 lokali użytkowych. Całe osiedle będzie kameralne, z niską (sięgającą 3 pięter) zabudową, a jego zaletą będzie zieleń, którą stworzy blisko 5 tys. drzew i krzewów.

Na budowie osiedla Leśnica IX prace postępują zgodnie z harmonogramem, a równolegle TBS Wrocław planuje inne duże inwestycje mieszkaniowe.

Przy ul. Ignacego Mościckiego na Brochowie powstanie blisko 200 mieszkań, lokale usługowe oraz garaż podziemny. Atutem tej inwestycji ma być spory zielony skwer, pomyślany jako miejsce odpoczynku dla mieszkańców. Obecnie spółka przygotowuje się do zlecenia dokumentacji projektowej. Według planów, inwestycja ma ruszyć w 2024 roku i zakończyć się po dwóch latach.

Nieopodal, na terenie przy ul. Głubczyckiej i Opolskiej na Księżu Małym, spółka planuje wybudować kolejnych ok. 200 mieszkań, lokale usługowe oraz garaże podziemne. Prace prawdopodobnie rozpoczną się w 2025 roku, a plan zakłada realizację osiedla w dwóch etapach – pierwszy obejmie działkę TBS-u Wrocław przy ul. Głubczyckiej, w drugim spółka rozpocznie budowę mieszkań wzdłuż ul. Opolskiej. Obecnie TBS przygotowuje się do zlecenia dokumentacji projektowej.

Południowo-wschodnia część miasta to nie jedyny obszar, który w najbliższych latach będzie zagospodarowany przez TBS Wrocław. Spółka planuje drugą inwestycję na osiedlu Nowe Żerniki, pomiędzy ulicami Tadeusza Brzozy i Kazimierza Bieńkowskiego. Zabudowa będzie sąsiadowała z istniejącym już budynkiem TBS-u Wrocław, również posiadając charakter wielofunkcyjny i wielopokoleniowy. W ramach tej inwestycji ma powstać około 120 mieszkań, a jeśli prace nad dokumentacją projektową zakończą się zgodnie z planem, budowa powinna rozpocząć się w 2025 roku.

Wreszcie na skraju Stabłowic i Pracz Odrzańskich TBS Wrocław planuje wybudować około 200 mieszkań, służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych miasta, m.in. związanych z czasowym zakwaterowaniem najemców lokali komunalnych, które zostaną  przeznaczone do remontu. Obecnie trwają prace nad zleceniem zadania w systemie zaprojektuj i wybuduj. Spółka planuje zakończyć inwestycję w 2025 roku.

Rynek uzupełni SIM

Uzupełnieniem oferty mieszkaniowej jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – SIM Wrocław sp. z o.o. Na gruncie przekazanym przez Krajowy Zasób Nieruchomości (2,5 ha + 1,85 ha) powstanie blisko 700 lokali mieszkalnych na wynajem. Osiedle zostanie zbudowane na Jagodnie, w rejonie ulic Asfaltowej i Buforowej.

W pierwszym etapie spółka odda do użytku ok. 400 mieszkań (pozwolenie na użytkowanie – IV kwartał 2026 roku. Nabór chętnych i zasiedlenie rozpocznie się w pierwszym kwartale 2027 roku. W ramach drugiego etapu powstanie nie mniej niż 260 mieszkań. W niewysokich, cztero- i pięciokondygnacyjnych budynkach znajdą się lokale dwu-, trzy- i czteropokojowe.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Weekend we Wrocławiu – lista wydarzeń wartych uwagi [02.06 – 04.06]

Wracamy z listą najciekawszych wydarzeń z Wrocławia na ten Weekend – Wrocław to jedno z na…