Strona główna Porady 5 kluczowych elementów wykończenia domu – praktyczny przewodnik dla nowych właścicieli

5 kluczowych elementów wykończenia domu – praktyczny przewodnik dla nowych właścicieli

Marzenie o własnym domu staje się coraz bardziej rzeczywiste wraz z osiągnięciem stanu surowego zamkniętego, ale co dalej? Przed nami ekscytujący, ale jednocześnie bardzo wymagający proces wykończenia wnętrz. Tu należy postawić odpowiednie zaplanowanie poszczególnych etapów, konsultacje z doświadczonymi profesjonalistami, a także na staranność i świadome decyzje dotyczące kluczowych rozwiązań.

Marcin Rarak, dyrektor działu realizacji w pracowni projektowania wnętrz Decoroom Wrocław, zwraca uwagę na pięć ważnych elementów i aspektów, które trzeba uwzględnić, gdy mamy przed sobą wykończenie funkcjonalnego domu zaprojektowanego na miarę potrzeb przyszłych mieszkańców.

1. Standard deweloperski – podstawowe kwestie

Stan deweloperski, choć nie ma precyzyjnej definicji w polskim prawie, stanowi kluczowy element każdej inwestycji nieruchomościowej. W praktyce oznacza to, że standard wykończenia może znacząco się różnić między różnymi inwestycjami, zwłaszcza w przypadku domów. Dlatego też, przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości, niezwykle istotne jest dokładne zrozumienie, co obejmuje stan deweloperski. Podstawowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to obecność tynków lub gładzi, montaż parapetów wewnętrznych oraz dostarczenie i montaż osprzętu elektrycznego. Niebagatelna jest także sprawa ogrodzenia działki i bramy wjazdowej. Jeśli bierzemy pod uwagę poddasze, warto dokładnie zrozumieć, jakie prace leżą po stronie dewelopera. Odpowiednio wcześniej warto zapoznać się z prospektem informacyjnym dewelopera, w którym powinny znajdować się szczegółowe informacje na temat standardu wykończenia. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i niespodzianek, które mogłyby wpłynąć na nasz budżet.

2. Układ funkcjonalny i instalacje

Co należy bezwzględnie sprawdzić przez dokonaniem zakupu wybranego domu? Trzeba dokładne przeanalizować układ pomieszczeń oraz przyłączy, aby upewnić się, że odpowiadają one naszym oczekiwaniom w odniesieniu do praktycznych aspektów i przyszłej aranżacji wnętrz. Pierwsze konsultacje z architektem wnętrz dobrze zaplanować już na etapie budowy, ponieważ większość deweloperów uwzględnia w ofercie zmiany lokatorskie, w ramach których możliwe jest dostosowanie układu ścian działowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzejników i instalacji elektrycznych bez dodatkowych kosztów po stronie inwestora. Pomoc doświadczonego architekta wnętrz na wczesnym etapie pozwoli uniknąć zbędnych kosztów związanych z ewentualnymi zmianami w układzie pomieszczeń, czyli wyburzania i budowania ścian oraz przenoszenia instalacji. W przypadku domu z dodatkowymi piętrami lub antresolą, nieuniknionym wyzwaniem jest także montaż schodów. Na rynku dostępna jest szeroka gama materiałów i stylów wykończenia schodów, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, stopnie powinny mieć odpowiednią wysokość, aby umożliwiać wygodne użytkowanie, a ich układ musi zapewnić domownikom wygodny i bezpieczny dostęp między poziomami budynku. Ze względów bezpieczeństwa zależy również zatroszczyć się o właściwą wysokość balustrady.

3. Rozwiązania dla ogrzewania

Źródło ciepła wykorzystane do ogrzewania domu to jedna z najistotniejszych kwestii do przemyślenia, bowiem tu będziemy rozważać nie tylko estetykę i typ instalacji, ale również finansową stronę danej opcji. W domu zwykle nie mamy możliwości wykorzystania sieci miejskiej, stąd w trosce o domowy budżet warto zwrócić uwagę pod jaki typ ogrzewania przystosowany jest dom i ocenić stan danej instalacji. Dom jest ogrzewany paliwami stałymi, gazem, a może ekologiczną pompą ciepła? Weryfikacja tych informacji pozwoli nam wstępnie ocenić rzeczywiste koszty eksploatacji. Chociaż niektóre rozwiązania grzewcze mogą wprowadzić pewne ograniczenia dla estetyki aranżacji, to z pomocą specjalistów i zaufanego architekta wnętrz, z pewnością znajdziemy pomysły, które wpasują się w założony koncept. Na przykład, ogrzewanie powierzchniowe wodne często narzuca pewne warunki dla wyboru podłóg, ale tu możemy zastosować grzejniki ścienne i dzięki temu zyskamy większą swobodę w kwestii materiałów podłogowych. Co więcej, nowoczesne modele grzejników mogą także spełniać funkcję dekoracyjną i wprowadzić dodatkowe walory estetyczne do pomieszczenia.

4. Stolarka wewnętrzna: bezpieczeństwo i komfort

Kolejnym z kluczowych aspektów procesu wykańczania domu jest montaż stolarki wewnętrznej. Należy pamiętać, że w inwestycjach wyposażonych w system rekuperacji, ogromnie istotne jest odpowiednie dostosowanie skrzydeł drzwiowych, by zapewnić sprawną cyrkulację powietrza i efektywną pracę systemu wentylacji. Jeśli dom jest połączony z garażem, musimy mieć na uwadze wstawienie specjalnego rodzaju drzwi, które minimalizują ryzyko przedostania się spalin do części mieszkalnej. Wybór drzwi antywłamaniowych o odpowiedniej klasie to jeden z wymogów dla polisy ubezpieczeniowej, ale też gwarancja podstawowego bezpieczeństwa. Ponadto, trzeba pamiętać, że wahania temperatur w pomieszczeniach mają wpływ na deformacje standardowej stolarki wewnętrznej. Jeśli standard deweloperski nie uwzględnia parapetów i inwestorzy mogą samodzielnie rozważyć materiał i kolor, to najlepiej uwzględnić rekomendacje architekta wnętrz, który zaproponuje rozwiązania najlepiej harmonizujące z zatwierdzonym projektem wnętrz.

5. Rozwiązania na wymiar – zabudowy meblowe

Przestronność wnętrz domów daje wiele możliwości m.in. w kontekście zastosowanych materiałów i umeblowania, w tym także zabudów stolarskich na wymiar. Zwykle aranżując wnętrza wymarzonego domu stawiamy na wysoką jakość materiałów wykończeniowych i ich ponadczasowy charakter, bowiem chcemy przez lata cieszyć się trwałą i komfortową przestrzenią. W przeciwieństwie do mieszkań, w których często decydujemy się na regularne metamorfozy lub z góry zostają one zaaranżowane pod wynajem, zakup domu zwykle stanowi długoterminową inwestycję. Warto podkreślić, że starannie i gustownie dobrane materiały pozwalają zwiększyć wartość nieruchomości przy ewentualnej sprzedaży w przyszłości. Tutaj nie możemy pominąć indywidualnie zaprojektowanych mebli na wymiar, będących wartością dodaną, gdy zostaną zrealizowane ze smakiem. Współpraca z profesjonalistami, czyli architektem wnętrz i stolarzem, umożliwia wprowadzenie do wnętrz domu wielu niestandardowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb przyszłych domowników. Możemy wykreować piękne zabudowy kuchenne czy łazienkowe, a wyjątkowe garderoby, szafy wnękowe lub nawet niektóre meble wolnostojące i zabudowy dedykowane nietypowym przestrzeniom, jak np. wnęka pod schodami lub. Nie ulega wątpliwości, że oryginalne i starannie dopasowane do przestrzeni zabudowy meblowe to doskonały sposób na wykorzystanie potencjału każdego pomieszczenia i podniesienie jego funkcjonalności.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Usuwanie brodawek metodą SWIFT – nowoczesne podejście do dermatologicznych problemów

W świecie nowoczesnej medycyny, technologie rozwijają się w zaskakującym tempie, oferując …