Strona główna Osiedla Foodsharing na Ołtaszynie

Foodsharing na Ołtaszynie

Wspaniała idea związana z niemarnowaniem jedzenia zaangażowała lokalną społeczność w realizację przedsięwzięcia w ramach partnerstwa lokalnego CAL Ołtaszyn – połączenie działań na rzecz lokalnej społeczności, dzięki lokalnej przedsiębiorczości, przy pomocy lokalnego  wolontariatu, zaowocowało włączeniem naszego Osiedla w międzynarodową akcję i otwarciem Jadłodzielni na Ołtaszynie, przy Barze Jedzonko! 

Inicjatorem i koordynatorem akcji jest Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie ze „Sceną Teartu na Bruku” we współpracy z inicjatywą Foodsharing.

W prace przygotowawcze zaangażowali się:

  • Foodsharing i Ratownicy Żywności – zakup i przekazanie lodówki,
  • Radni Osiedla Ołtaszyn – Jakub Zychowicz i Krzysztof Greń – zbiorka na materiały oraz  przygotowanie obudowy, 
  • Harcerze z Hufca ZHP Wroclaw Północ – Patrole  Spelunca Larvarum Anastazja, Wiktor i Szymon – malowanie i transport lodówki oraz obudowy, 
  • Panowie Piort Gustaw i Jacek Staniszewski – prace techniczne i instalacyjne, 
  • Pani Anna Adrar – Bar Jedzonko, gdzie ulokowana  jest punkt Jadłodzielni.

O inicjatywie i idei Foodsharing słów kilka

Foodsharing pojawił się w Polsce w 2016 roku na wzór niemieckich „fairteiler” – jako odpowiedź na rosnący problem marnowania żywności. 

Inicjatywa szybko przyjęła się w stolicy, by w ciągu kilku lat rozwinąć się w ponad 30 polskich miastach. (Patrz: Foodsharing Polska)

W ramach ruchu społecznego wspólnie z Partnerami tworzymy punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane Jadłodzielniami. Można tutaj przynosić dobre jedzenie, którego mamy w nadmiarze, a także częstować się tym, co pozostawili inni. 

Nie jest to kolejny punkt pomocowy, to miejsce budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia. Z założenia trafiają tam nadwyżki żywności od osób indywidualnych, a także lokalnych sklepów, targowisk i gastronomii. 

Jedzenie, które trafia do Jadłodzielni, to jedzenie z bliskim terminem spożycia, miękkie warzywa i owoce, wczorajsze pieczywo itd. – dlatego zależy nam by szybko znajdowało nowych właścicieli. Nie chcemy by pozostawało tam jako wystawa – Jadłodzielnia powinna jak najszybciej opustoszeć po dostawie 🙂

Na dzisiejszy dzień we Wrocławiu jest już 15 punktów powołanych wspólnie z Partnerami i Foodsharing. 

Jadłodzielnie to przeważnie punkty indywidualnej wymiany lokalnej, ale nadwyżkowe produkty potrafią przyjechać tu z innych części miasta. Dzieje się to za sprawą Ratowników Żywności, wolontariuszy działających przy Foodsharing Wrocław. Odbierają oni niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów, aby nie trafiła do kosza i umieszczają ją w Jadłodzielniach. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w sumie około pół tony żywności – angażując się społecznie w wolnym czasie. 

W ten sposób ograniczamy we Wrocławiu marnowanie żywności. 

Trochę statystyk o Foodsharing Wrocław:

  • 15 Jadłodzielni,
  • XII 2016 – V 2017 – działalność pierwszej Jadłodzielni – DS Arka [nieistniejąca],
  • 45 wolontariuszy działających w ramach ruchu Foodsharing,
  • Ponad 500 kg żywności ratowanej tygodniowo (26 ton rocznie),
  • Prelekcje o niemarnowaniu, warsztaty dla dzieci, współpraca ze szkołami w ramach edukacji o niemarnowaniu żywności, budowanie odpowiedzialności i szacunku do jedzenia.

Jadłodzielnia – tutaj jedzenie się nie zmarnuje.

Pokaż więcej podobnych wiadomości
Pokaż więcej w Osiedla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Na placu Solnym pojawiła się wystawa „Miasto Stu Mostów do Europy”

Nowa wystawa pojawiła się w odpowiedzi na rosnące napięcia polityczne w Gruzji. Wrocław pr…